JIDUda “Konsullar tomonidan amalga oshiriladigan notarial harakatlar. Notarius tomonidan xorijiy huquq normalarini qo‘llash” mavzusida master-klass bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakulteti 4-kurs talabalari uchun “Notariat” fanidan O‘zbekiston Notarial palatasi Raisi Ashurov Dilshod Rustamovich hamda O‘zbekiston Respublikasi Notarial palatasining Toshkent shahar hududiy boshqarmasi bosh maslahatchisi Osmanova Zulfiya Enverovna ishtirokida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuv davomida D.Ashurov jamiyatda notariatning ahamiyati, notarial tizimda xalqaro shartnomalarning o‘rni, konsulliklar tomonidan amalga oshiriladigan notarial harakatlar hamda hujjatlarga apostil qo‘yish tartibi haqida batafsil ma’lumot berdi.
Talabalar ma’ruzachini katta qiziqish bilan tinglab, savol-javob shaklida qimmatli bilimlar va amaliy ma’lumotlarga ega bo‘lishdi. Tadbir yoshlar uchun nihoyatda foydali va qiziqarli bo‘ldi.
Ikkinchi ma’ruzachi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Notarial palatasining Toshkent shahar hududiy boshqarmasi bosh maslahatchisi, O‘zbekiston Respublikasining eng tajribali notariuslaridan biri — Osmanova Zulfiya Enverovna ishtirok etdi.
Master-klass davomida O‘zbekiston notariuslari fuqarolar bilan ishlash jarayonida duch keladigan ko‘plab amaliy holatlar muhokama qilindi. Shuningdek, Z.Osmanova talabalarga — kelajakdagi konsullarga hujjatlar bilan qanday ishlash kerakligi, hujjatning soxta emasligini to‘g‘ri aniqlash, turli vaziyatlarda qay tarzda tekshirish mumkinligi bo‘yicha ko‘plab foydali maslahatlar berdi.

В УМЭД прошёл мастер класс на тему: “Нотариальные действия, совершаемые консулами. Применение нотариусом норм иностранного права”
В Университете мировой экономики и дипломатии для студентов 4 курса факультета «Международное право» в рамках предмета «Нотариат» была организована встреча с Председателем Нотариальной палаты Узбекистана Ашуровым Дильшодом Рустамовичем и со старшим консультантом Ташкентского городского территориального управления Нотариальной палаты Республики Узбекистан Османовой Зульфией Энверовной.
В ходе встречи Д.Ашуров подробно рассказал о значении нотариата в обществе, роли международных договоров в нотариальной системе, нотариальных действиях, осуществляемых консульствами, а также о порядке проставления апостиля на документах.
Студенты с большим интересом слушали докладчика и в формате вопросов и ответов получили ценные знания и практическую информацию. Мероприятие оказалось очень полезным и увлекательным для молодежи.
Вторым докладчиков была старший консультант Ташкентского городского территориального управления Нотариальной палаты Республики Узбекистан Османова Зульфия Энверовна. Одна из самым опытных нотариусов в Республики Узбекистан. В ходе мастер-класса были затронуты множество практических ситуаций, с которыми нотариусы Республики Узбекистан сталкиваются во время работы с гражданами. Также З.Османова дала много советов для студентов, будущих консулов, как именно необходимо работать с документами, как правильно определить не поддельный ли документ, как можно перепроверить в той или иной ситуации.
Студенты отметили, что выступление докладчиков запомнилось тем, что мастер-класс был интерактивных, свободный и очень вдохновляющий.