JIDU va Amerika Universiteti xalqaro tadqiqotlar yo‘nalishida 1+1 qo‘shma ikki diplomli ta’lim dasturini yo‘lga qo‘ydi
2026-yil 27-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Amerika Universiteti (AU, Vashington, AQSh) o‘rtasida xalqaro tadqiqotlar va xalqaro munosabatlar yo‘nalishida yangi 1+1 qo‘shma ikki diplomli ta’lim dasturini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha bitimni imzolash marosimi onlayn shaklda bo‘lib o‘tdi. Mazkur kelishuv ikki universitet o‘rtasidagi akademik hamkorlikni rivojlantirishda navbatdagi muhim bosqich bo‘ldi.
Marosimda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev va Amerika Universiteti prezidenti David Marchick, shuningdek, ikki universitet vakillari ishtirok etdi.
Yangi dastur JIDU va Amerika Universitetining akademik salohiyati hamda resurslarini birlashtirish orqali talabalarga xalqaro darajadagi ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan. 1+1 formati doirasida talabalar ta’limning bir qismini JIDUda o‘tab, keyinchalik o‘qishni Vashingtondagi Amerika Universitetida davom ettiradilar.
Bitimning imzolanishi ikki universitet o‘rtasida jadal rivojlanib borayotgan hamkorlikning mantiqiy davomi bo‘ldi. 2026-yil fevral oyida JIDU va Amerika Universiteti iqtisodiyot yo‘nalishida qo‘shma ikki diplomli ta’lim dasturini yo‘lga qo‘ygan edi. Yangi bitim esa hamkorlikni xalqaro tadqiqotlar va xalqaro munosabatlar sohalariga kengaytiradi.
Ayni paytda ikki universitet huquq sohasida ham hamkorlikni rivojlantirish ustida ish olib bormoqda va ushbu yo‘nalishdagi kelishuvlarni yaqin kelajakda rasmiylashtirish rejalashtirilgan.
Marosim davomida tomonlar JIDU va Amerika Universiteti o‘rtasidagi hamkorlikni ikki diplomli ta’lim dasturlari doirasidan tashqarida ham kengaytirishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar. Kelgusidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari qatoriga professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilar almashinuvi, talabalar akademik mobilligi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, kasbiy tayyorgarlik va malaka oshirish dasturlari, rahbar kadrlar uchun ta’lim dasturlari (Executive Education), shuningdek, bakalavriat bosqichidagi hamkorlikni kengaytirish kiradi.
JIDU va Amerika Universiteti o‘rtasidagi hamkorlikning rivojlanishi O‘zbekiston–AQSh munosabatlarining ta’lim, ilm-fan, inson kapitalini rivojlantirish va xalqlar o‘rtasidagi aloqalar sohalarida izchil mustahkamlanib borayotganini ham aks ettiradi. Universitetlar o‘rtasidagi sheriklik barqaror akademik va professional aloqalarni shakllantirishga hamda ikki mamlakatning kelajak avlod mutaxassislari uchun yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi.
JIDU, shuningdek, AQShning O‘zbekistondagi elchixonasiga akademik va ta’lim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish hamda O‘zbekiston va AQSh universitetlari o‘rtasidagi institutsional aloqalarni mustahkamlashga ko‘rsatayotgan ko‘magi uchun minnatdorlik bildirdi.
Amerika Universiteti haqida
Amerika Universiteti 1893-yilda tashkil etilgan bo‘lib, AQShning Vashington shahrida joylashgan xususiy tadqiqot universitetidir. Universitet AQSh oliy ta’lim muassasalari orasida ilmiy-tadqiqot faoliyatining eng yuqori toifasi hisoblangan R1 maqomiga ega.
Amerika Universiteti xalqaro munosabatlar va siyosiy fanlar sohasida kuchli akademik mavqega ega. QS World University Rankings by Subject 2026 fan yo‘nalishlari reytingida universitet “Politics & International Studies” (“Siyosat va xalqaro tadqiqotlar”) yo‘nalishi bo‘yicha dunyoda 41-o‘rinni egallagan.
Universitetning yetakchi akademik tuzilmalaridan biri School of International Service (SIS) bo‘lib, u 1957-yilda tashkil etilgan. SIS xalqaro munosabatlar sohasidagi yetakchi o‘nta maktab qatoriga kiradi hamda 120 nafardan ortiq doimiy professor-o‘qituvchi va tadqiqotchilarni, shuningdek, bakalavriat va magistratura bosqichlarida tahsil olayotgan qariyb 2 000 nafar talabani birlashtiradi.
SISning Vashington shahrida joylashgani talabalarga davlat idoralari, diplomatik vakolatxonalar, xalqaro tashkilotlar, tahlil markazlari, nodavlat tashkilotlar hamda xalqaro ekspertlar hamjamiyati bilan chambarchas bog‘liq noyob akademik va professional muhitdan foydalanish imkonini beradi. Maktabning ta’lim dasturlari xalqaro munosabatlar, xalqaro rivojlanish, global boshqaruv, tinchlik va nizolarni hal etish, tashqi siyosat va milliy xavfsizlik hamda xalqaro tadqiqotlarning boshqa yo‘nalishlarini qamrab oladi.
JIDU va Amerika Universiteti o‘rtasidagi yangi 1+1 qo‘shma ikki diplomli ta’lim dasturi ikki universitet o‘rtasida keng qamrovli va uzoq muddatli sheriklikni shakllantirish hamda JIDU talabalari uchun xalqaro ta’lim imkoniyatlarini yanada kengaytirish yo‘lidagi navbatdagi muhim qadamdir.

УМЭД и Американский университет запустили совместную программу двойного диплома 1+1 в области международных исследований
27 августа 2026 года Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Американский университет (American University, AU), Вашингтон, округ Колумбия, провели в онлайн-формате церемонию подписания соглашения о новой программе двойного диплома 1+1 в области международных исследований и международных отношений, что стало еще одним важным этапом в развитии академического сотрудничества между двумя университетами.
В церемонии приняли участие ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев и президент Американского университета Дэвид Марчик, а также представители обоих университетов.
Новая программа направлена на расширение возможностей студентов для получения образования международного уровня за счет объединения академического потенциала и ресурсов УМЭД и Американского университета. В рамках формата 1+1 студенты будут проходить часть обучения в УМЭД, а затем продолжать обучение в Американском университете в Вашингтоне.
Подписание соглашения стало продолжением динамично развивающегося партнерства между двумя университетами. В феврале 2026 года УМЭД и Американский университет запустили программу двойного диплома по направлению «Экономика», а новое соглашение расширяет сотрудничество на сферу международных исследований и международных отношений.
В настоящее время два университета также ведут работу по развитию сотрудничества в области права с намерением официально оформить данное направление в ближайшем будущем.
В ходе церемонии стороны подчеркнули, что сотрудничество между УМЭД и Американским университетом предполагается расширять за рамки программ двойного диплома. Среди приоритетных направлений дальнейшего взаимодействия — обмен преподавателями и исследователями, студенческая мобильность, совместные научные исследования, программы профессиональной подготовки и повышения квалификации, программы управленческого образования (Executive Education), а также расширение сотрудничества на уровне бакалавриата.
Развитие сотрудничества между УМЭД и Американским университетом также отражает более широкую динамику укрепления узбекско-американских отношений, в частности в сферах образования, науки, развития человеческого капитала и межличностных обменов. Партнерство между университетами способствует формированию устойчивых академических и профессиональных связей и создает новые возможности для будущих поколений специалистов двух стран.
УМЭД также выразил признательность Посольству США в Узбекистане за поддержку развития академического и образовательного сотрудничества и содействие укреплению институциональных связей между университетами Узбекистана и Соединенных Штатов.
Об Американском университете
Американский университет, основанный в 1893 году, является частным исследовательским университетом, расположенным в Вашингтоне, округ Колумбия. Университет имеет статус R1 — высшую категорию классификации исследовательской активности университетов в Соединенных Штатах.
Американский университет обладает особенно сильными академическими позициями в области международных отношений и политических наук. В предметном рейтинге QS World University Rankings by Subject 2026 университет занимает 41-е место в мире по направлению «Политика и международные исследования» (Politics & International Studies).
Одним из ведущих академических подразделений университета является Школа международной службы (School of International Service, SIS), основанная в 1957 году. SIS входит в число десяти ведущих школ международных отношений и объединяет более 120 штатных преподавателей и исследователей, а также около 2 000 студентов бакалавриата и магистратуры.
Расположение в Вашингтоне обеспечивает студентам SIS доступ к уникальной академической и профессиональной среде, тесно связанной с государственными учреждениями, дипломатическими представительствами, международными организациями, аналитическими центрами, неправительственными организациями и международным экспертным сообществом. Академические программы школы охватывают международные отношения, международное развитие, глобальное управление, вопросы мира и урегулирования конфликтов, внешнюю политику и национальную безопасность, а также другие направления международных исследований.
Новая программа двойного диплома 1+1 между УМЭД и Американским университетом является еще одним шагом на пути к формированию комплексного и долгосрочного партнерства между двумя университетами и расширению международных образовательных возможностей для студентов УМЭД.