Eng ulug‘ g‘oyamiz: “Jaholatga qarshi — ma’rifat”
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ma’naviy-ma’rifiy sohadagi ustuvor siyosatidan kelib chiqib, yoshlar ongida sog‘lom dunyoqarashni shakllantirish, ularni turli buzg‘unchi va yot g‘oyalardan asrashga qaratilgan tadbirlar izchil davom etmoqda.
Ana shunday muhim tadbirlardan biri O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Mirzo Ulug‘bek tuman hokimligi hamda Toshkent shahar Ma’rifiy targ‘ibot markazi hamkorligida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida tashkil etildi. Tadbir universitet talabalari va xodimlari ishtirokida “Jaholatga qarshi — ma’rifat” shiori ostida o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisining matbuot kotibi — Axborot siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi, “Shuhrat” medali sohibi I. Marupov ma’ruza bilan ishtirok etdi. U o‘z chiqishida globallashuv sharoitida yosh avlodni ekstremistik va radikal qarashlardan himoya qilish, diniy savodxonlikni oshirish hamda ma’rifat orqali jaholatga qarshi kurashishning ahamiyati haqida atroflicha to‘xtalib o‘tdi.
Tadbir davomida yoshlarning mustaqil fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, ularda milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat, Vatanga muhabbat va fidoyilik tuyg‘ularini mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, noto‘g‘ri e’tiqodiy qarashlarning salbiy oqibatlari, axborot makonida uchrayotgan turli g‘oyaviy tahdidlarga nisbatan ogohlikni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, kasb odobi va mehnatga sadoqat mavzusi ham tadbirning muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘ldi. Kasbiy majburiyatlarni mas’uliyat bilan bajarish, halollik va vijdon bilan ishlash, har bir mutaxassis o‘z kasbiga sadoqat bilan yondashsa, jamiyat taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishi mumkinligi alohida qayd etildi.

Наша величайшая идея: «Просвещение против невежества»
Исходя из приоритетной политики Президента Республики Узбекистан в духовно-просветительской сфере, последовательно продолжаются мероприятия, направленные на формирование здорового мировоззрения в сознании молодежи, ограждение ее от различных деструктивных и чуждых идей.
Одно из таких важных мероприятий было организовано в Университете мировой экономики и дипломатии совместно с Комитетом по делам религий Республики Узбекистан, хокимиятом Мирзо-Улугбекского района и Ташкентским городским центром просветительской пропаганды. Мероприятие прошло под лозунгом «Просвещение против невежества» с участием студентов и сотрудников университета.
В мероприятии с докладом выступил пресс-секретарь председателя Комитета по делам религий Республики Узбекистан - советник по вопросам информационной политики, обладатель медали «Шухрат» И. Марупов. В своем выступлении он подробно остановился на важности защиты молодого поколения от экстремистских и радикальных взглядов в условиях глобализации, повышения религиозной грамотности и борьбы с невежеством посредством просвещения.
В ходе мероприятия особое внимание было уделено развитию у молодежи навыков самостоятельного мышления, укреплению у них уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, чувства любви и преданности Родине. Также была подчеркнута необходимость повышения бдительности в отношении негативных последствий неверных религиозных взглядов и различных идеологических угроз, встречающихся в информационном пространстве.
Кроме того, одним из важных направлений мероприятия стала тема профессиональной этики и преданности труду. Было особо отмечено, что ответственное выполнение профессиональных обязанностей, честная и добросовестная работа, преданный подход каждого специалиста к своему делу могут внести достойный вклад в развитие общества.
Данное мероприятие сыграло важную роль в дальнейшем укреплении в сознании молодежи идей построения просвещенного общества, воспитании их как образованных и ответственных личностей с активной гражданской позицией.