JIDUda talabalarning ilmiy salohiyatini oshirishga qaratilgan ilmiy maqolalar tanlovi o‘tkazildi
Xususan, Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi tomonidan universitet 2-bosqich talabalari uchun “Shartnoma va shartnomaviy majburiyatlar” mavzusida ilmiy maqolalar tanlovi tashkil etildi. Mazkur tanlov kafedra o‘qituvchilari Shohrux Umirzoqov va Solixa Abduraximova rahbarligida o‘tkazildi.
Tanlovning asosiy vazifalari talabalar o‘rtasida ilmiy izlanishlar olib borish madaniyatini shakllantirish, shartnoma huquqi bo‘yicha nazariy bilimlarni amaliy tahlil bilan uyg‘unlashtirish, shuningdek, yosh tadqiqotchilarning ilmiy maqola yozish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat bo‘ldi. Ushbu jarayonda talabalar fuqarolik-huquqiy munosabatlarning dolzarb jihatlarini xalqaro va milliy qonunchilik asosida chuqur tahlil qildilar.
Tanlov doirasida taqdim etilgan ilmiy maqolalar dolzarblik, ilmiy yangilik, huquqiy asoslanganlik, tahliliy yondashuv va xulosalarning amaliy ahamiyati mezonlari asosida baholandi. Natijada yuqori ilmiy saviya va mustaqil yondashuvni namoyon etgan talabalar aniqlanib, 2026- yil Yanvar oyida Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi tomonidan rag‘batlantirildi.
Mazkur ilmiy tanlov kafedraning talabalarning ilmiy faolligini oshirish, ilm-fan va ta’lim integratsiyasini mustahkamlash, shuningdek, raqobatbardosh va professional huquqshunos kadrlar tayyorlashga qaratilgan tizimli faoliyatining amaliy natijasi sifatida baholanadi. Tadbir yakunlari talabalarning ilmiy nashrlar bilan ishlash, huquqiy tahlil qilish va akademik yozuv ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qildi.
Xulosa o‘rnida, mazkur tanlov universitet va kafedra faoliyatining samaradorligini oshirish, ilmiy va ta’limiy maqsadlarga erishish hamda Barqaror rivojlanish maqsadlari dasturi talablarini izchil amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etgani alohida ta’kidlandi. Kelgusida bunday ilmiy tanlov va tashabbuslarni kengaytirish rejalashtirilmoqda.

В УМЕД проведён конкурс научных статей, направленный на повышение научного потенциала студентов
В Университете мировой экономики и дипломатии в целях повышения качества образования, стимулирования научно-исследовательской деятельности студентов, а также реализации приоритетных задач в рамках Программы Целей устойчивого развития (SDG), в рамках месячника «Научный взгляд на гражданское право» была реализована важная научная инициатива.
В частности, кафедрой гражданского права и международного частного права для студентов 2-го курса университета был организован конкурс научных статей на тему «Договор и договорные обязательства». Конкурс был проведён под руководством преподавателей кафедры Шохруха Умирзакова и Солихи Абдурахимовой.
Основными задачами конкурса стали формирование у студентов культуры научных исследований, интеграция теоретических знаний по договорному праву с практическим анализом, а также развитие навыков написания научных статей у молодых исследователей. В ходе конкурса студенты провели глубокий анализ актуальных аспектов гражданско-правовых отношений на основе национального и международного законодательства.
Представленные в рамках конкурса научные статьи оценивались по таким критериям, как актуальность, научная новизна, правовая обоснованность, аналитический подход и практическая значимость выводов. По итогам конкурса были определены студенты, продемонстрировавшие высокий научный уровень и самостоятельный подход, которые были поощрены кафедрой гражданского права и международного частного права.
Данный научный конкурс оценивается как практический результат системной деятельности кафедры, направленной на повышение научной активности студентов, укрепление интеграции науки и образования, а также подготовку конкурентоспособных и профессиональных юридических кадров. Итоги мероприятия способствовали развитию у студентов навыков работы с научными публикациями, правового анализа и академического письма.
В заключение было особо отмечено, что данный конкурс сыграл важную роль в повышении эффективности деятельности университета и кафедры, достижении научных и образовательных целей, а также в последовательной реализации требований Программы Целей устойчивого развития. В дальнейшем планируется расширение подобных научных конкурсов и инициатив.