JIDUda Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida “Xalqaro investitsion kelishuvlar va investitsion bitimlar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 1-bosqich magistrantlari uchun “Xalqaro biznes huquqi” hamda “Xalqaro tijorat arbitraji va nizolarni hal etish” yo‘nalishlari doirasida “Xalqaro tijorat bitimlari” fanidan “Xalqaro investitsion kelishuvlar va investitsion bitimlar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mahorat darsini o‘tkazish uchun xalqaro investitsion arbitraj va xalqaro investitsion kelishuvlar bo‘yicha mutaxassis – Stenford universiteti Huquq maktabi magistranti, Stenford Huquq maktabining Advanced Degree dasturi talabalari Prezidenti, Stenford xalqaro arbitraj assotsiatsiyasining hammuallifi Aytnijazova Xurliman taklif etildi.
Dars davomida Aytnijazova Xurliman xalqaro investitsion huquqning asosiy tamoyillari, xalqaro investitsion kelishuvlar, xalqaro investitsion arbitraj, model xalqaro investitsion kelishuvlarning kabi dolzarb masalalarni batafsil ochib berdi, shuningdek, tuzilgan investitsion shartnomalar asosida yuzaga keladigan xalqaro investitsion nizolarda ishtirok etish bo‘yicha amaliy tajribasi bilan bo‘lishdi.
O‘z navbatida, JIDUning “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi professori Imamova Dilfuza asosiy Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) hamda ularning muhokama etilayotgan mavzu bilan o‘zaro bog‘liqligi bo‘yicha masalalarni ochib berdi.
Magistrantlar mazkur mavzuga katta qiziqish bildirdilar, faol munozara olib bordilar, xalqaro investitsion kelishuvlar bo‘yicha dissertatsion tadqiqotlariga oid savollarni berdi va mazmunli hamda asosli javoblar oldilar.
Mazkur mahorat darsi BRM 16 “Barcha darajalarda tinchliksevar va inklyuziv jamiyatlar qurilishini rag‘batlantirish, adolatga teng huquqli kirishni ta’minlash va samarali, hisobdor hamda inklyuziv institutlarni yaratish” maqsadining 16.3-bandiga, ya’ni “Huquq ustuvorligini ta’minlash va adolatga teng huquqli kirishni ta’minlash”ga hamda BRM 17 “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik” maqsadining 17.6-bandiga, ya’ni “Fan, texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni kuchaytirish, ulardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish”ga muvofiq keladi. Bu esa xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, bilim almashinuvi xalqaro investitsion huquq va xalqaro tijorat bitimlari sohasida ta’lim imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Ushbu mahorat darsi akademik muloqotni rivojlantirish, ilmiy aloqalarni mustahkamlash va xalqaro investitsion kelishuvlar bo‘yicha ta’lim jarayonini takomillashtirishga muhim hissa bo‘ldi.

В УМЭД состоялся мастер-класс на тему «Международные инвестиционные соглашения и инвестиционные сделки» в рамках Целей устойчивого развития
3 декабря текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии для магистрантов 1 курса по направлениям «Международное бизнес-право» и «Международный коммерческий арбитраж и разрешение споров» состоялся мастер-класс по дисциплине Международные коммерческие сделки на тему: «Международные инвестиционные соглашения и инвестиционные сделки».
Для проведения мастер-класса была приглашена специалист в области международного инвестиционного арбитража и международных инвестиционных соглашений – магистрант Юридической школы Стэнфордского университета, Президент студентов программы Advanced Degree Юридической школы Стэнфорда, Сопредседатель Стэнфордской ассоциации международного арбитража Айтниязова Хурлиман.
В ходе мастер-класса Айтниязова Хурлиман подробно осветила актуальные вопросы, связанные с основными принципами международного инвестиционного права, международными инвестиционными соглашениями, международным инвестиционным арбитражем, рамочными международными инвестиционными соглашениями, а также поделилась практическим опытом участия в международных инвестиционных спорах, возникающих на основе заключенных инвестиционных договоров. В свою очередь профессор кафедры «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины» УМЭД Имамова Дилфуза затронула вопросы, касающиеся основных Целей устойчивого развития (ЦУР) и их взаимосвязи с обсуждаемой тематикой.
Магистранты проявили высокий интерес к обсуждаемой тематике, активно участвовали в дискуссии, задавали вопросы, связанные с их диссертационными исследованиями в области международных инвестиционных соглашений, и получили содержательные и аргументированные ответы.
Проведение данного мастер-класса непосредственно способствует реализации ЦУР 16 «Содействие построению миролюбивого и инклюзивного общества, обеспечение доступа к правосудию для всех и создание эффективных, подотчетных и основанных на широком участии учреждений на всех уровнях», в частности пункту 16.3, направленной на содействие верховенству права и обеспечение равного доступа к правосудию для всех и ЦУР 17 «Партнерство в интересах устойчивого развития», а именно пункту 17.6, предполагающей укрепление международного сотрудничества в области науки, технологий и инноваций, а также расширение доступа к ним, поскольку способствует международному сотрудничеству, обмену знаниями и расширению образовательных возможностей в сфере международного инвестиционного права и международных коммерческих сделок.
Мастер-класс стал значимым вкладом в развитие академического диалога, укрепление научных связей и совершенствование образовательного процесса в сфере международных инвестиционных соглашений.