O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi elchisi JIDU talabalari uchun mahorat darsi o‘tkazdi
2025-yil 12-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro munosabatlar” fakultetida “Siyosiy jarayonlarning tizimli tahlili” kursi doirasida O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi R.D. Nazarov ishtirokida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida “Xalqaro munosabatlar”, “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” va “Xalqaro huquq” fakultetlarining 1-, 2-, 3- va 4-bosqich talabalari O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi munosabatlarining shakllanishi va rivojlanishining tarixiy jihatlari bilan batafsil tanishtirildi. Spiker o‘z chiqishida savdo-iqtisodiy hamkorlik va investitsiyalar sohasidagi hozirgi holat, siyosiy-diplomatik aloqalarni kengaytirish va chuqurlashtirish, madaniy-gumanitar rishtalarni rivojlantirish hamda mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, diplomatik faoliyatning o‘ziga xos xususiyatlariga oid keng doiradagi masalalar muhokama qilindi.
Talabalar, ayniqsa, bo‘lajak diplomatlarning TIV tizimida ishga joylashuvi mavzusiga bag‘ishlangan suhbatni katta qiziqish bilan tingladilar. Elchi ularning kasbiy tayyorgarligini oshirish va zamonaviy diplomat uchun zarur bo‘lgan talablar darajasiga yetishish borasida aniq amaliy tavsiyalar berdi. Uchrashuv talabalar uchun faol fikr almashish va professional yuksalishga erishishga yo‘naltirilgan istiqbolli yondashuvlarni ishlab chiqish bo‘yicha samarali maydonga aylandi.

Посол Республики Узбекистан в Республике Беларусь провёл мастер-класс для студентов УМЭД
12 ноября с. г. в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках дисциплины «Системный анализ политических процессов» состоялся мастер-класс с участием Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Республике Беларусь Назарова Р.Д.
В ходе мероприятия участники встречи – студенты 1-, 2-, 3- и 4-курсов факультетов «Международные отношения», «Международная экономика и менеджмент» и «Международное право» были подробно ознакомлены с историческими аспектами становления и развития узбекско-белорусских отношений. Особый акцент спикером был сделан на рассмотрение текущей ситуации в сфере торгово-экономического взаимодействия и инвестиций, расширения и углубления политико-дипломатического сотрудничества, развития и укрепления культурно-гуманитарных связей. Рассмотрен значительный спектр вопросов, касающийся специфики дипломатической деятельности.
Чрезвычайный интерес у студентов вызвало обсуждение темы трудоустройства будущих дипломатов. Слушатели получили конкретные практические рекомендации по повышению уровня подготовки и соответствия современным требованиям дипломатического работника. Встреча стала эффективной площадкой для активного обмена мнениями и выработки перспективных подходов по достижению профессиональных высот.