O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi elchisi JIDU talabalari uchun mahorat darsi o‘tkazdi
2025-yil 12-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro munosabatlar” fakultetida “Siyosiy jarayonlarning tizimli tahlili” kursi doirasida O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi R.D. Nazarov ishtirokida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida “Xalqaro munosabatlar”, “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” va “Xalqaro huquq” fakultetlarining 1-, 2-, 3- va 4-bosqich talabalari O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi munosabatlarining shakllanishi va rivojlanishining tarixiy jihatlari bilan batafsil tanishtirildi. Spiker o‘z chiqishida savdo-iqtisodiy hamkorlik va investitsiyalar sohasidagi hozirgi holat, siyosiy-diplomatik aloqalarni kengaytirish va chuqurlashtirish, madaniy-gumanitar rishtalarni rivojlantirish hamda mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Shuningdek, diplomatik faoliyatning o‘ziga xos xususiyatlariga oid keng doiradagi masalalar muhokama qilindi.
Talabalar, ayniqsa, bo‘lajak diplomatlarning TIV tizimida ishga joylashuvi mavzusiga bag‘ishlangan suhbatni katta qiziqish bilan tingladilar. Elchi ularning kasbiy tayyorgarligini oshirish va zamonaviy diplomat uchun zarur bo‘lgan talablar darajasiga yetishish borasida aniq amaliy tavsiyalar berdi. Uchrashuv talabalar uchun faol fikr almashish va professional yuksalishga erishishga yo‘naltirilgan istiqbolli yondashuvlarni ishlab chiqish bo‘yicha samarali maydonga aylandi.

The Ambassador of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Belarus held a master class for UWED students
On November 12th , 2025, a master class was held at the Faculty of International Relations of the University of World Economy and Diplomacy (UWED) within the framework of the course “Systemic Analysis of Political Processes.” The event featured the participation of the Ambassador of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Belarus, Mr. R.D. Nazarov.
During the session, students of the 1st, 2nd, 3rd, and 4th years from the Faculties of International Relations, International Economics and Management, and International Law were thoroughly acquainted with the historical aspects of the formation and development of Uzbek-Belarusian relations. In his speech, the speaker placed particular emphasis on the current state of trade and economic cooperation and investment, the expansion and deepening of political and diplomatic ties, as well as the development and strengthening of cultural and humanitarian relations. A broad range of issues related to the specifics of diplomatic activity was also discussed.
Students showed great interest in the discussion devoted to the employment prospects of future diplomats. The Ambassador provided concrete and practical recommendations on improving professional preparedness and meeting modern requirements for diplomatic service. The meeting served as an effective platform for active exchange of ideas and the development of forward-looking approaches aimed at achieving professional excellence.