Bolonya universiteti vakillari bilan qo‘shma loyihalar yuzasidan fikr almashildi
Joriy yilning 29-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Italiya Tashqi ishlar vazirligining Italiya va Markazi Osiyo “5+1” formati bo‘yicha vakolatli elchisi janob Federiko Failla hamda Bolonya, Venetsiya va Milan universitetlari professorlari — Liza Borgatti, Marko Di Tommaso, Silvana Stefani va Alessio Domeneghetti tashrif buyurdi.
Muzokaralarda JIDU tomonidan Universitetning Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani E. Abdullayev, Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi katta o‘qituvchisi G. Sultanova, Tizimli tahlil va matematik modellashtirish kafedrasi professori A. Rasulov hamda Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i G.Mirxalilova, shuningdek JIDU huzuridagi Istiqbolli tadqiqotlar xalqaro instituti Barqaror rivojlanish markazi rahbari Sh.Ahmedov ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida Akram Umarov JIDU va Bolonya universiteti o‘rtasida shakllangan hamkorlik hamda ushbu yo‘nalishda erishib kelinayotgan natijalarni mamnuyat bilan qayd etdi. Shu bilan birga, Universitet tizimidagi yangiliklar, akademik jarayon, yangi yo‘nalishlar yuzasidan qisqa ma’lumot taqdim etildi.
Shundan so‘ng janob Federiko Failla Italiya tomonini tanishtirib, Italiya–Markaziy Osiyo munosabatlari, jumladan O‘zbekiston bilan hamkorlik borasidagi istiqbollar, ikki tomonlama aloqalarni yanada kengaytirish zarurligini, nafaqat talabalar o‘rtasidagi hamkorlik balki yosh tadqiqotchilarni ham qo‘llab-quvvatlash muhimligini qayd etdi. Xususan, mintaqaviy masalalarda, jumladan iqtisodiy yo‘nalishlarda mutaxassislarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratish ahamiyatga molik ekanini bildirdi.
O‘z o‘rnida professor Marko Di Tommaso ham JIDU va Bolonya universiteti o‘rtasidagi hamkorlikdan mamnunligini bildirib, tomonlar birgalikda “Horizon Europe” grant dasturiga ariza topshirganini ta’kidladi.
So‘ngra JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining Barqaror rivojlanish markazi rahbari Shahboz Ahmedov yosh tadqiqotchilar uchun xalqaro ilmiy maydonga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish zarurligini ta’kidladi. U bu borada hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma ilmiy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli, barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Discussions were held with representatives of the University of Bologna on potential joint projects
On October 29 of this year, the University of world economy and diplomacy hosted a delegation from Italy, including Ambassador Federico Failla, Special Coordinator for Central Asia – Italy “5+1” format, along with professors from the Universities of Bologna, Venice and Milan — Liza Borgatti, Marco Di Tommaso, Silvana Stefani, and Alessio Domeneghetti.
From UWED, the meeting was attended by First Vice-Rector for Academic Affairs Akram Umarov, Dean of the Faculty of International Economics and Management E. Abdullayev, Senior Lecturer of the Department of International Economics G. Sultanova, Professor of the Department of Systems Analysis and Mathematical Modeling A. Rasulov, Head of the Office for International Academic Cooperation G. Mirkhalilova, and Head of the Center for Sustainable Development under the Institute of Advanced International Studies Sh. Ahmedov.
At the beginning of the meeting, Akram Umarov expressed acknowledgment for the fruitful cooperation established between UWED and the University of Bologna and the achievements made in this regard. He also presented brief information about recent developments within the university system, the academic process, and newly introduced study areas.
After that, Mr. Federico Failla introduced the Italian delegation and noted the prospects of Italy–Central Asia relations, including cooperation with Uzbekistan. He emphasized the importance of further expanding bilateral ties and supporting not only collaboration among students but also among young researchers. He particularly stressed the significance of preparing specialists in regional and economic studies.
Later, Professor Marco Di Tommaso expressed his appreciation for the collaboration between UWED and the University of Bologna, highlighting that both sides had jointly applied for the “Horizon Europe” grant program.
Following this, Shahboz Akhmedov, Head of the Center for sustainable development under the Institute of Advanced International Studies at UWED, emphasized the importance of expanding international research opportunities for young scholars. He expressed readiness to establish cooperation and support joint scientific initiatives in this field.
At the end of the meeting, both parties confirmed their readiness to further strengthen mutually beneficial, sustainable, and long-term cooperation.