Bolonya universiteti vakillari bilan qo‘shma loyihalar yuzasidan fikr almashildi
Joriy yilning 29-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Italiya Tashqi ishlar vazirligining Italiya va Markazi Osiyo “5+1” formati bo‘yicha vakolatli elchisi janob Federiko Failla hamda Bolonya, Venetsiya va Milan universitetlari professorlari — Liza Borgatti, Marko Di Tommaso, Silvana Stefani va Alessio Domeneghetti tashrif buyurdi.
Muzokaralarda JIDU tomonidan Universitetning Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakulteti dekani E. Abdullayev, Xalqaro iqtisodiyot kafedrasi katta o‘qituvchisi G. Sultanova, Tizimli tahlil va matematik modellashtirish kafedrasi professori A. Rasulov hamda Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i G.Mirxalilova, shuningdek JIDU huzuridagi Istiqbolli tadqiqotlar xalqaro instituti Barqaror rivojlanish markazi rahbari Sh.Ahmedov ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida Akram Umarov JIDU va Bolonya universiteti o‘rtasida shakllangan hamkorlik hamda ushbu yo‘nalishda erishib kelinayotgan natijalarni mamnuyat bilan qayd etdi. Shu bilan birga, Universitet tizimidagi yangiliklar, akademik jarayon, yangi yo‘nalishlar yuzasidan qisqa ma’lumot taqdim etildi.
Shundan so‘ng janob Federiko Failla Italiya tomonini tanishtirib, Italiya–Markaziy Osiyo munosabatlari, jumladan O‘zbekiston bilan hamkorlik borasidagi istiqbollar, ikki tomonlama aloqalarni yanada kengaytirish zarurligini, nafaqat talabalar o‘rtasidagi hamkorlik balki yosh tadqiqotchilarni ham qo‘llab-quvvatlash muhimligini qayd etdi. Xususan, mintaqaviy masalalarda, jumladan iqtisodiy yo‘nalishlarda mutaxassislarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratish ahamiyatga molik ekanini bildirdi.
O‘z o‘rnida professor Marko Di Tommaso ham JIDU va Bolonya universiteti o‘rtasidagi hamkorlikdan mamnunligini bildirib, tomonlar birgalikda “Horizon Europe” grant dasturiga ariza topshirganini ta’kidladi.
So‘ngra JIDU huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining Barqaror rivojlanish markazi rahbari Shahboz Ahmedov yosh tadqiqotchilar uchun xalqaro ilmiy maydonga chiqish imkoniyatlarini kengaytirish zarurligini ta’kidladi. U bu borada hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma ilmiy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli, barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Обсуждены совместные проекты с представителями Болонского университета
29 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с делегацией из Италии, в состав которой вошли уполномоченный посол Министерства иностранных дел Италии по формату «Италия – Центральная Азия 5+1» господин Федерико Файя, а также профессора Болонского, Венецианского и Миланского университетов — Лиза Боргатти, Марко Ди Томмасо, Сильвана Стефани и Алессио Доменгетти.
Со стороны УМЭД во встрече приняли участие Первый проректор по академическим делам Акрам Умаров, декан факультета международной экономики и менеджмента Э. Абдуллаев, старший преподаватель кафедры международной экономики Г. Султанова, профессор кафедры системного анализа и математического моделирования А. Расулов, начальник офиса международного академического сотрудничества Г. Мирхалилова, а также руководитель Центра устойчивого развития Института перспективных международных исследований при УМЭД Ш. Ахмедов.
В начале встречи Акрам Умаров отметил с удовлетворением успешное развитие сотрудничества между УМЭД и Болонским университетом, а также подчеркнул достигнутые результаты в этом направлении. Он представил краткую информацию о нововведениях в системе университета, академических процессах и новых образовательных направлениях.
Затем господин Федерико Файя представил итальянскую сторону и рассказал о перспективах отношений между Италией и странами Центральной Азии, в частности с Узбекистаном. Он подчеркнул важность дальнейшего расширения двусторонних связей, отметив необходимость не только укрепления сотрудничества между студентами, но и поддержки молодых исследователей. Особое внимание, по его словам, следует уделять подготовке специалистов в области региональных и экономических исследований.
В свою очередь профессор Марко Ди Томмасо выразил удовлетворение существующим сотрудничеством между УМЭД и Болонским университетом, отметив, что стороны совместно подали заявку на участие в грантовой программе Horizon Europe.
Далее руководитель Центра устойчивого развития Института перспективных международных исследований при УМЭД Шахбоз Ахмедов подчеркнул необходимость расширения возможностей для молодых исследователей по выходу на международную научную арену. Он заявил о готовности развивать партнерство и поддерживать совместные научные инициативы.
В завершение встречи стороны подтвердили свою готовность к дальнейшему укреплению взаимовыгодного, устойчивого и долгосрочного сотрудничества.