YXHT Raisining Yoshlar, Tinchlik va Xavfsizlik masalalari bo‘yicha Maxsus vakili JIDU talabalari bilan uchrashdi
Joriy yilning 6-noyabr kuni YXHT Raisining Yoshlar, Tinchlik va Xavfsizlik masalalari bo‘yicha Maxsus vakili Santeri Leinonen Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida Santeri Leinonen JIDU talabalari bilan barqaror tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash yo‘lidagi sa’y-harakatlarda yoshlarning ijobiy, faol va inklyuziv rolini mustahkamlash borasida muloqotni chuqurlashtirishga qaratilgan uchrashuv o‘tkazdi.
Jumladan, janob Leinonen 2025-yil iyul oyi oxirida Helsinkida bo‘lib o‘tgan YXHT Raisligi Yoshlar forumi natijalari bilan o‘rtoqlashdi. Ushbu forumda YXHT mintaqasining turli davlatlaridan, jumladan O‘zbekistondan kelgan yoshlar ishtirok etib, Finlyandiya raisligi doirasida e’lon qilinadigan “Yoshlar, tinchlik va xavfsizlik” (YTS) bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqishga hissa qo‘shgan edilar.
Shuningdek, u Finlyandiyaning yoshlar hamkorligi tajribasi va YTS milliy harakat rejalari loyihasini tayyorlash jarayoni haqida so‘zlab berdi. Uchrashuv yakunida talaba va yosh diplomatlar klubi a’zolari bilan yoshlarning tinchlik, muloqot va o‘zaro tushunishni mustahkamlashdagi o‘rni haqida ochiq fikr almashildi.

Специальный представитель ОБСЕ по вопросам молодежи, мира и безопасности посетил УМЭД
6 ноября 2025 года Специальный представитель действующего председательства ОБСЕ по вопросам молодежи, мира и безопасности Сантери Лейнонен посетил Университет мировой экономики и дипломатии.
В ходе визита Лейнонен провел встречу со студентами УМЭД, направленную на углубление диалога по укреплению позитивной, активной и инклюзивной роли молодежи в усилиях по обеспечению устойчивого мира и безопасности.
В частности, г-н Лейнонен поделился результатами Молодежного форума председательства ОБСЕ, состоявшегося в Хельсинки в конце июля 2025 года. В этом форуме приняли участие молодые люди из различных стран региона ОБСЕ, включая Узбекистан, которые внесли свой вклад в разработку Дорожной карты по «Молодежи, миру и безопасности», которая будет объявлена в рамках председательства Финляндии.
Он также поделился опытом Финляндии в области молодежного сотрудничества и процесса подготовки Национальных планов действий по упомянутой Дорожной карте, после чего состоялся открытый обмен мнениями со студентами и членами университетских молодежных и дипломатических клубов о роли молодежи в продвижении мира, диалога и взаимопонимания.