YXHT Raisining Yoshlar, Tinchlik va Xavfsizlik masalalari bo‘yicha Maxsus vakili JIDU talabalari bilan uchrashdi
Joriy yilning 6-noyabr kuni YXHT Raisining Yoshlar, Tinchlik va Xavfsizlik masalalari bo‘yicha Maxsus vakili Santeri Leinonen Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida Santeri Leinonen JIDU talabalari bilan barqaror tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash yo‘lidagi sa’y-harakatlarda yoshlarning ijobiy, faol va inklyuziv rolini mustahkamlash borasida muloqotni chuqurlashtirishga qaratilgan uchrashuv o‘tkazdi.
Jumladan, janob Leinonen 2025-yil iyul oyi oxirida Helsinkida bo‘lib o‘tgan YXHT Raisligi Yoshlar forumi natijalari bilan o‘rtoqlashdi. Ushbu forumda YXHT mintaqasining turli davlatlaridan, jumladan O‘zbekistondan kelgan yoshlar ishtirok etib, Finlyandiya raisligi doirasida e’lon qilinadigan “Yoshlar, tinchlik va xavfsizlik” (YTS) bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqishga hissa qo‘shgan edilar.
Shuningdek, u Finlyandiyaning yoshlar hamkorligi tajribasi va YTS milliy harakat rejalari loyihasini tayyorlash jarayoni haqida so‘zlab berdi. Uchrashuv yakunida talaba va yosh diplomatlar klubi a’zolari bilan yoshlarning tinchlik, muloqot va o‘zaro tushunishni mustahkamlashdagi o‘rni haqida ochiq fikr almashildi.

OSCE Special Representative on Youth, Peace and Security visits UWED
On 6 November 2025, the Special Representative of the OSCE Chairmanship-in-Office on Youth, Peace and Security, Santeri Leinonen, visited the University of World Economy and Diplomacy.
During the visit, Leinonen held a meeting with UWED students aimed at deepening the dialogue on strengthening the positive, active and inclusive role of youth in efforts to ensure sustainable peace and security.
In particular, Mr. Leinonen shared the results of the OSCE Chairmanship Youth Forum held in Helsinki at the end of July 2025. The forum brought together young people from various countries in the OSCE region, including Uzbekistan, who contributed to the development of the Roadmap on “Youth, Peace and Security”, which will be announced under the Finnish Chairmanship.
He also shared Finland's experience in the field of youth cooperation and the process of preparing National Action Plans for the Roadmap, followed by an open exchange of views with students and members of university youth and diplomatic clubs on the role of youth in promoting peace, dialogue and mutual understanding.