JIDUda rektorning “O‘zbekiston va Yaqin Sharq” mavzusidagi ochiq ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi
23-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev “O‘zbekiston va Yaqin Sharq” mavzusida ochiq ma’ruza o‘tkazdi.
Kirish qismida ma’ruzachi tarixiy jihatni yoritib, O‘zbekistonning islom sivilizatsiyasining asosiy markazlaridan biri ekanligini qayd etdi. U Imom al-Buxoriy asarlari Qur’ondan keyingi ikkinchi ahamiyatli manba sifatida tan olinganligini, shuningdek, Bahouddin Naqshbandiy tasavvuf tariqati Markaziy Osiyodan to Bolqongacha keng tarqalganligini alohida ta’kidlab o‘tdi.
S. Safoyev shuningdek XX asrda dinning siyosiylashuvi va diniy harakatlar tipologiyasi - fundamentalistlardan tortib radikal islomchilargacha bo‘lgan masalalarni ham yoritib berdi. U ta’kidlaganidek, ekstremizmga qarshi kurash, avvalo, barqaror iqtisodiy o‘sish, davlat boshqaruvini takomillashtirish va ta’lim tizimini modernizatsiya qilishni talab etadigan ichki konfessiyaviy ziddiyat hisoblanadi.
Spiker o‘z nutqida uchta mintaqaviy ishtirokchining asosiy xususiyatlarini ta’kidlab o‘tdi. U arab dunyosi global energiya resurslarining qariyb 75 foizini nazorat qilishini, bu esa uni islom hamjamiyatining “energetik markazi”ga aylantirishini ko‘rsatdi. Jahon neft zaxiralarining o‘ndan biriga va gaz zaxiralari bo‘yicha ikkinchi o‘ringa ega bo‘lgan Eron Markaziy Osiyo bilan transport-savdo aloqalarini kengaytirmoqchi. 1952-yildan buyon NATO a’zosi hisoblangan Turkiya 1990-yillar boshidan beri mintaqada faol siyosat yuritmoqda, biroq geografik uzoqlik uning strategiyasidagi zaif bo‘g‘in bo‘lib qolmoqda.
Ma’ruzachi so‘zining yakunida O‘zbekiston uchun tashqi siyosatning “ko‘p yo‘nalishli” bo‘lishi Yaqin Sharq, Eron va Turkiya bilan samarali hamkorlikning asosiy omili bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Shuningdek, u dunyoviy tashkilotlar va an’anaviy islom o‘rtasidagi ijobiy muloqot milliy xavfsizlikning mustahkam poydevori vazifasini o‘tayotganini alohida qayd etdi.

В УМЭД состоялась открытая лекция ректора на тему: «Узбекистан и Ближний Восток»
23 апреля в Университете мировой экономики и дипломатии с открытой лекцией на тему «Узбекистан и Ближний Восток» выступил Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректора УМЭД С.Сафоев.
Во вступительной части лектор осветил исторический аспект, отметив, что Узбекистан является одним из основных центров исламской цивилизации. Он подчеркнул, что труды Имама аль-Бухари признаны вторым по значимости источником после Корана, а суфийский тарикат Бахауддина Накшбанда получил широкое распространение от Центральной Азии до Балкан.
С. Сафоев также раскрыл вопросы политизации религии в XX веке и типологию религиозных движений — от фундаменталистов до радикальных исламистов. Он отметил, что борьба с экстремизмом представляет собой прежде всего внутриконфессиональный конфликт, который требует устойчивого экономического роста, улучшения государственного управления и модернизации системы образования.
В своем выступлении спикер обозначил ключевые особенности трех региональных акторов. Он указал на то, что арабский мир контролирует около 75% мировых энергетических ресурсов, что делает его «энергетическим ядром» исламского сообщества. Иран, обладая одной десятой глобальных запасов нефти и вторыми по величине запасами газа, стремится расширить транспортно-торговые связи с Центральной Азией. Турция, будучи членом НАТО с 1952 года, ведет активную политику в регионе с начала 1990-х годов, хотя географическая удаленность остается слабым звеном ее стратегии.
В заключительной части лектор подчеркнул, что для Узбекистана «многовекторность» внешней политики остается ключом к эффективному взаимодействию с Ближним Востоком, Ираном и Турцией. Он также отметил, что конструктивный диалог между светскими институтами и традиционным исламом служит прочной основой национальной безопасности.