JIDU rahbariyati “Uygʻonish” mahallasida yoshlar bilan ishlash bo‘yicha amaliy uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 13-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O.Yusupjonov boshchiligida universitet jamoasidan iborat ishchi guruh Toshkent shahar Mirzo Ulugʻbek tumanida joylashgan “Uygʻonish” mahallasiga tashrif buyurdi.
Mazkur tashrifning asosiy maqsadi — mahalla hududida istiqomat qiluvchi yoshlar, xususan tarbiyasi ogʻir, ijtimoiy himoyaga muhtoj, qiyin sharoitda yashayotgan hamda oilaviy ajrim yoqasida turgan yoshlarning ijtimoiy faolligini oshirish, ularni bandlik bilan ta’minlash, bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishga yo‘naltirish va jamiyatda o‘z o‘rnini topishlariga ko‘maklashishdan iborat bo‘ldi.
Tashrif davomida mahalla fuqarolar yig‘ini raisi va mutasaddi mas’ullar bilan uchrashuv o‘tkazildi. Suhbat chog‘ida yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va salbiy illatlarning oldini olish, ularning ijtimoiy moslashuvini ta’minlash, kasb-hunarga yo‘naltirish, bepul o‘quv kurslari tashkil etish, sport va madaniy tadbirlarga jalb etish kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, universitet professor-o‘qituvchilari va talabalarini jalb qilgan holda, mahallada muntazam ma’rifiy uchrashuvlar, psixologik maslahatlar va huquqiy savodxonlik bo‘yicha seminarlar o‘tkazish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.
Natijada, “Uyg‘onish” mahallasida yoshlar bilan ishlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish, ularni amalga oshirish jarayonini monitoring qilish hamda har oyda natijalar yuzasidan tegishli hisobot taqdim etib borish belgilandi.

Руководство УМЭД провело практическую встречу по работе с молодежью в махалле «Уйгониш»
13 августа текущего года рабочая группа Университета мировой экономики и дипломатии во главе с первым проректором по делам молодежи и духовно-просветительской работе О. Юсупжоновым посетила махаллю «Уйгониш», расположенную в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
Основной целью визита стало содействие повышению социальной активности проживающей в махалле молодёжи, в особенности трудновоспитуемых, нуждающихся в социальной защите, находящихся в сложных жизненных обстоятельствах, а также стоящих на грани семейного развода. Планируется обеспечить их занятость, направить на содержательное проведение досуга и помочь им найти своё место в жизни.
В ходе визита состоялась встреча с председателем и ответственными лицами схода граждан махалли. В беседе обсуждались вопросы профилактики правонарушений и негативных явлений среди молодёжи, содействия их социальной адаптации, профессиональной ориентации, организации бесплатных курсов, привлечения к спортивным и культурным мероприятиям.
Кроме того, была достигнута договорённость об организации регулярных просветительских встреч, психологических консультаций и семинаров по повышению правовой грамотности с привлечением профессорско-преподавательского состава и студентов университета.
По итогам встречи определено разработать чёткий план мероприятий по работе с молодёжью махалли «Уйгониш», наладить процесс его выполнения и ежемесячно представлять отчёт о проделанной работе.