Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 5-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari - Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S. Safoyevning Xalqaro suv resurslarini boshqarish institutining (IWMI) O‘zbekistondagi vakili Barbara Yanush-Pavletta bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida B.Yanush-Pavletta universitetning energetik xavfsizlik tadqiqotlari va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish sohasidagi faoliyati, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI) bilan suv diplomatiyasi bo‘yicha qo‘shma magistrlik dasturini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, “Executive education” fakultetining imkoniyatlari bilan tanishtirildi.
Mehmon JIDUning TIQXMMI bilan olib borayotgan ishlari suv resurslarini boshqarishning ham texnik, ham siyosiy jihatlarini o‘z ichiga olgan fanlararo yondashuv bo‘lib, nafaqat ta’lim, balki tadqiqot sohalarida ham hamkorlikni rivojlantirish uchun katta qiziqish uyg‘otayotganini ta’kidladi.
Muzokaralar chog‘ida B.Yanush-Pavletta Suv diplomatiyasi bo‘yicha magistrlik dasturini ishga tushirishni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
JIDU rahbariyati yosh mutaxassislar va professorlarning suv mavzusidagi xabardorligi va malakasini oshirish maqsadida qisqa muddatli kurslar tashkil etish taklifini bildirdi. Shu bilan birga, “Executive education” fakulteti negizida davlat sektori vakillari uchun suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha treninglar tashkil etish masalasini ishlab chiqish taklif qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni jadallashtirish bo‘yicha keyingi amaliy qadamlarni batafsil muhokama qilishga kelishib oldilar.
Ta’kidlash joizki, uchrashuv doirasida B.Yanush-Pavletta JIDU talabalari uchun “Aral Sea Basin Manajement” mavzusida ma’ruza o‘qidi.

Состоялась встреча с представителем Международного института управления водными ресурсами (IWMI)
5 мая 2025 г. состоялась встреча Первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан – ректора Университета мировой экономики и дипломатии С. Сафоева с представителем Международного института управления водными ресурсами (IWMI) в Узбекистане Барбарой Януш-Павлеттой.
В начале встречи Б. Януш-Павлетта была ознакомлена деятельностью Университета в области исследований энергетической безопасности
и достижения целей устойчивого развития, запуска совместной магистерской программы по водной дипломатии с Ташкентским институтом инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (ТИИМСХ), а также о возможностях факультета “Executive education”.
Гостья отметила, что работа осуществляемая УМЭД с ТИИМСХ представляя с собой междисциплинарный подход, который включает как технические, так и политические аспекты управления водными ресурсами, вызывает огромный интерес для развития сотрудничества не только в образовательной, но и исследовательской сферах.
В ходе переговоров Б. Януш-Павлеттой выразила готовность поддержать запуск магистерской программы по Водной дипломатии.
Руководство УМЭД выступило с предложением организовать краткосрочные курсы для молодых специалистом и профессоров в целях повышения их осведомлённости и квалификации в водной тематике. Вместе с тем, предложено проработать вопрос организации тренингов по вопросам водного управления на базе факультета “Executive education” для представителей государственного сектора.
По итогам встречи стороны пришли к решению более детально обсудить последующие практические шаги для углубления сотрудничества.
Следует отметить, что в рамках встречи Б. Януш-Павлетта прочитала лекцию для студентов УМЭД на тему “Aral Sea Basin Manajement”.