Suv resurslarini boshqarish xalqaro institutining vakili bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2025-yil 5-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari - Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S. Safoyevning Xalqaro suv resurslarini boshqarish institutining (IWMI) O‘zbekistondagi vakili Barbara Yanush-Pavletta bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida B.Yanush-Pavletta universitetning energetik xavfsizlik tadqiqotlari va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish sohasidagi faoliyati, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (TIQXMMI) bilan suv diplomatiyasi bo‘yicha qo‘shma magistrlik dasturini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, “Executive education” fakultetining imkoniyatlari bilan tanishtirildi.
Mehmon JIDUning TIQXMMI bilan olib borayotgan ishlari suv resurslarini boshqarishning ham texnik, ham siyosiy jihatlarini o‘z ichiga olgan fanlararo yondashuv bo‘lib, nafaqat ta’lim, balki tadqiqot sohalarida ham hamkorlikni rivojlantirish uchun katta qiziqish uyg‘otayotganini ta’kidladi.
Muzokaralar chog‘ida B.Yanush-Pavletta Suv diplomatiyasi bo‘yicha magistrlik dasturini ishga tushirishni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
JIDU rahbariyati yosh mutaxassislar va professorlarning suv mavzusidagi xabardorligi va malakasini oshirish maqsadida qisqa muddatli kurslar tashkil etish taklifini bildirdi. Shu bilan birga, “Executive education” fakulteti negizida davlat sektori vakillari uchun suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha treninglar tashkil etish masalasini ishlab chiqish taklif qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni jadallashtirish bo‘yicha keyingi amaliy qadamlarni batafsil muhokama qilishga kelishib oldilar.
Ta’kidlash joizki, uchrashuv doirasida B.Yanush-Pavletta JIDU talabalari uchun “Aral Sea Basin Manajement” mavzusida ma’ruza o‘qidi.

A meeting was held with a representative of the International Water Management Institute (IWMI)
On May 5, 2025, a meeting took place between the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan – Rector of the University of World Economy and Diplomacy (UWED) Sodyq Safoev and the representative of the International Water Management Institute (IWMI) in Uzbekistan, Barbara Janusz-Pawletta.
At the beginning of the meeting, Ms. Janusz-Pawletta was introduced with the University’s activities in the fields of energy security research, achieving sustainable development goals, the launch of a joint master’s program in Water Diplomacy with the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers (TIIAME), as well as the opportunities provided by the “Executive Education” faculty.
The guest noted that the work being carried out by UWED in cooperation with TIIAME represents an interdisciplinary approach that includes both technical and political aspects of water resource management, which generates significant interest for the development of cooperation not only in education but also in research.
During the negotiations, Ms. Janusz-Pawletta expressed readiness to support the launch of the master’s program in Water Diplomacy.
The UWED leadership proposed organizing short-term courses for young specialists and professors to raise their awareness and qualifications in water-related topics. Additionally, a proposal was made to explore the organization of training sessions on water management for representatives of the public sector, to be held at the “Executive Education” faculty.
As a result of the meeting, both parties agreed to further discuss practical steps for deepening their cooperation.
It should be noted that within the framework of the meeting, B. Janusz-Pawletta gave a lecture for UWED students on the topic “Aral Sea Basin Management”.