Mehr va iliqlik ulashib: JIDU Mehribonlik uyiga tashrif buyurdi
Joriy yilning 4-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “O‘zbek va rus tillari” kafedrasi tashabbusi bilan Toshkent shahrining Yashnobod tumanida joylashgan 30-sonli Mehribonlik uyiga tashrif uyushtirildi. Xalqaro nogironlar kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan mazkur tadbirda Yashnobod tumani "Fazogir" MFY vakillari, hokimiyat yoshlar yetakchisi hamda kafedra professor-o‘qituvchilari hamda JIDU talabalari ishtirok etdi.
Tashrif dasturidan o‘rin olgan do‘stona suhbat va shaxmat musobaqalari tarbiyalanuvchilarda katta qiziqish uyg‘otdi. Bo‘sh vaqtlarini aqliy faoliyat bilan band etish bolalarga nafaqat yangi bilimlarni o‘rgatish, balki do‘stona muhitda o‘z qobiliyatlarini namoyish etish imkonini berdi. Shahmat musobaqasi yakunida bolalarga kafedra xodimlari tomonidan tayyorlangan esdalik sovg‘alari topshirildi.
Tarbiyalanuvchilar bilan uchrashuv chog‘ida iliq, oilaviy muhit yaratishga alohida e’tibor qaratildi, kun yakunida shirinliklar ulashildi. Bolalarni faqat noz-ne’matlar emas, balki mehmonlarning samimiy e’tibori, mehribonligi, samimiy tilaklari ham quvontirdi.
Tadbir bir tashrif bilan cheklanmaydi. Universitet talabalari va professor-o‘qituvchilari imkoniyati cheklangan bolalarga o‘zlariga ishonch hissini uyg‘otish, ilhomlantirish orqali ko‘mak berishda davom etadilar. Bu kabi uchrashuvlar tarbiyalanuvchilar uchun ularning qobiliyati va hissalari qadrlanadigan jamiyatga integratsiyalashuvlari tomon tashlangan muhim qadam bo‘ladi.
Mehribonlik uyi xodimlari ko‘makka muhtoj bolalarga e’tibor qaratish naqadar muhimligini ta’kidlab, tashkilotchilarga tashrif uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Ularning ta’kidlashicha, bunday tadbirlar bolalarning dunyoqarashini kengaytirish, rivojlanishga ilhomlantirish, hatto kelajakda qanday kasbni tanlash haqida o‘ylashga yordam beradi.
Mehribonlik uyi ma’muriyati JIDU bilan hamkorlikni davom etishiga umid bildirdi va bunday uchrashuvlarni muntazam ravishda o‘tkazishni taklif qildi. Ularning fikricha, universitetning tarbiyalanuvchilar hayotida ishtirok etish nafaqat ezgulik belgisi, balki inklyuziv va ochiq jamiyat yaratishga qo‘shilgan hissadir.
Bu kabi tashriflar bolalarga quvonch baxsh etib qolmay, balki yoshlarda qadriyatlarga muhabbat hissini rivojlantirish, ularni ijtimoiy ahamiyatga molik faoliyatga jalb etishga xizmat qiladi. Bunday loyihalar esa avlodlarni bog‘lovchi, jamiyat va uning eng himoyasiz a’zolari o‘rtasida totuvlikni ta’minlaydigan ko‘prikka aylanadi.
JIDU o‘z missiyasi nafaqat ta’lim berish, balki jamiyat hayotida faol ishtirok etish ekanligini namoyish etishda davom etmoqda. Aynan, mana shunday tadbirlar barchaga olamni mehr va yorug‘lik bilan to‘ldiradigan iliqlik, g‘amxo‘rlik va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash muhimligini eslatib turadi.

С теплотой и заботой: УМЭД в гостях у Дома Милосердия
4 декабря 2024 года, по инициативе кафедры «узбекского и русского языков» Университета мировой экономики и дипломатии, состоялся визит в Дом Милосердия №30, расположенный в Яшнабадском районе Ташкента. Мероприятие, приуроченное к Международному дню людей с ограниченными возможностями, собрало преподавателей и студентов университета, которые приняли участие в акции добра и поддержки.
Программа визита включала в себя тренинг и соревнования по шахматам, которые вызвали живой интерес у воспитанников. Этот интеллектуальный досуг позволил детям не только научиться новому, но и проявить свои способности в дружеской атмосфере. По окончании турнира преподаватели университета вручили ребятам памятные подарки, подготовленные коллективом кафедры.
Особое внимание было уделено созданию теплой и домашней обстановки: чаепитие со сладостями стало приятным завершением насыщенного дня. Детей радовали не только угощения, но и искреннее внимание гостей, их добрые слова и пожелания.
Студенты и преподаватели университета стремятся поддерживать детей с ограниченными возможностями, помогая им стать уверенными в своих силах, обрести вдохновение и стремиться к личным целям. Эти встречи становятся для воспитанников важным шагом к интеграции в общество, где ценятся их способности и вклад.
Сотрудники Дома Милосердия искренне поблагодарили организаторов за визит, подчеркнув, насколько важно внимание к детям, нуждающимся в поддержке. Они отметили, что подобные мероприятия помогают ребятам расширять кругозор, вдохновляют на развитие и даже помогают задуматься о выборе будущей профессии.
Администрация Дома выразила надежду на продолжение сотрудничества с УМЭД, предложив сделать такие встречи регулярными. По их словам, участие в жизни воспитанников университета — это не просто жест доброты, но и вклад в создание инклюзивного и открытого общества.
Визиты, подобные этому, не только приносят радость детям, но и способствуют развитию гуманистических ценностей у молодежи, вовлекая их в социально значимую деятельность. Такие проекты становятся мостом, соединяющим поколения и создающим гармонию между обществом и его самыми уязвимыми членами.
УМЭД продолжает демонстрировать, что его миссия заключается не только в образовательной деятельности, но и в активном участии в общественной жизни. И именно такие примеры напоминают всем о важности тепла, заботы и духовной поддержки, которые делают мир добрее и светлее.
Мероприятие соотносится с ЦУР 10 (Сокращение неравенства) и ЦУР 16 (Мир, правосудие и эффективные институты), поскольку направлено на социальную поддержку воспитанников дома «Мехрибонлик», их интеграцию в общество и укрепление инклюзивного, открытого сообщества; кроме того, дружеское общение, шахматные соревнования и мотивационный формат встречи поддерживают ЦУР 4 (Качественное образование) через развитие интеллектуальных и социальных навыков детей.