JIDU vakili “Bag’dod muloqoti” 7-Xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
Joriy yilning 22-23-fevral kunlari Bag’dod shahrida Iroq strategik tadqiqotlar instituti tomonidan Germaniyaning “Sharq bilan hamkorlik va amaliy tadqiqotlar” markazi (CARPO) bilan hamkorlikda “Mintaqaviy bog‘liqlik va hamkorlik” mavzusida Xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirda dunyoning 23 mamlakatidan, jumladan, AQSH, Shveytsariya, Fransiya, Finlandiya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Pokiston, Yaponiya, Eron, O‘mon, Bahrayn, Iordaniya kabi davlatlar oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, ilmiy tadqiqot institutlari mutaxassislari va aqliy markazlar ekspertlari (100 dan ziyod kishi) ishtirok etdilar.
Mazkur tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Til ta’limi markazi rahbari L.Xodjayev ham ishtirok etdi hamda “Mintaqaviy transport va energetika yo‘laklari” nomli panel yig‘ilishida “Yangi O‘zbekiston siyosatida janub yo‘nalishida transport yo‘laklarini rivojlantirish” mavzusida ma’ruza qildi.

Представитель УМЭД принял участие в 7-й Международной конференции «Багдадский диалог»
22–23 февраля текущего года в Багдаде состоялась международная конференция на тему «Региональное взаимодействие и сотрудничество», организованная Иракским институтом стратегических исследований совместно с немецким Центром прикладных исследований и сотрудничества с Востоком (CARPO).
В мероприятии приняли участие профессоры высших учебных заведений, специалисты научно-исследовательских институтов, эксперты аналитических центров из 23 стран мира (более 100 чел.), в том числе США, Швейцарии, Франции, Финляндии, Великобритании, Китая, Пакистана, Японии, Ирана, Омана, Бахрейна, Иордании и других.
В данном мероприятии также принял участие руководитель Центра языкового образования Университета мировой экономики и дипломатии Л.Ходжаев, который на панельной дискуссии под названием «Региональные транспортные и энергетические коридоры» выступил с докладом на тему «Развитие южных транспортных коридоров в политике Нового Узбекистана».