Ekologik barqarorlik va resurslarni barqaror boshqarish bo‘yicha o‘qituvchilar uchun seminar
Xodimlarning barqaror rivojlanishning ekologik jihatlari bo‘yicha malakasini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli sa’y-harakatlar doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Muqaddas Qalb katolik universiteti (Università Cattolica del Sacro Cuore, Italiya) professori Silvana Stefani bilan hamkorlikda 2025-yil 31-oktabr kuni professor-o‘qituvchilar uchun onlayn seminar tashkil etdi.
Seminarda o‘qituvchilik va tadqiqot faoliyati barqaror rivojlanish, ekologik modellashtirish hamda resurslardan samarali foydalanish bilan bog‘liq bo‘lgan “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” va “Jahon iqtisodiyoti” kafedralari o‘qituvchilari va ilmiy xodimlari ishtirok etdi. Muhokamalar Barqaror rivojlanish maqsadlari, xususan, BRM 7 (Arzon va toza energiya) va BRM 13 (Iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash), shuningdek, barqaror rivojlanish sohasidagi tegishli akademik va tadqiqot ustuvorliklariga muvofiq tarzda olib borildi.
Seminar doirasida professor Aybek Seitov magistral kanallardagi suv resurslarini optimal boshqarishning matematik modellari haqida ma’ruza qildi. Ma’ruzada suvdan oqilona foydalanish, iqlim muammolari va atrof-muhitni barqaror boshqarish kontekstida modellashtirishga oid amaliy yondashuvlarga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, ishtirokchilar energetik modellashtirish, iqlim sohasidagi tadqiqotlar va ekologik barqarorlik bilan bog‘liq yo‘nalishlarda kelgusidagi ilmiy hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Seminar universitetning professor-o‘qituvchilar tarkibini barqaror rivojlanish mavzulariga jalb qilish va bu borada professional fikr almashish bo‘yicha doimiy faoliyatining bir qismiga aylandi hamda ekologik modellashtirish, resurslarni barqaror boshqarish va iqlim bilan bog‘liq tahliliy yondashuvlar sohasidagi ilmiy salohiyatni mustahkamlashga xizmat qildi. Tadbir, shuningdek, yashil energetika, ekologik modellashtirish va barqaror rivojlanish sohalaridagi istiqbolli hamkorlikni o‘z ichiga olgan holda, barqaror rivojlanishga yo‘naltirilgan o‘qitish va tadqiqotlar bo‘yicha xalqaro hamkorlikni mustahkamladi.
Professor Silvana Stefani – amaliy matematika, shuningdek, moliyaviy va energetik modellashtirish sohasida jahon miqyosida tan olingan olim. U barqaror rivojlanish bilan bog‘liq xalqaro tashabbuslarda faol ishtirok etadi. Professor Stefani energetik o‘tish va iqlim barqarorligi masalalari bilan shug‘ullanuvchi tadqiqotchilar va talabalarni birlashtirgan “Yashil energiyani boshqarish” xalqaro yozgi maktabiga rahbarlik qiladi.

Семинар для преподавателей по экологической устойчивости и устойчивому управлению ресурсами
В рамках более широких усилий по повышению квалификации персонала в области экологических аспектов устойчивого развития Университет мировой экономики и дипломатии в сотрудничестве с профессором Сильваной Стефани из Католического университета Святого Сердца (Università Cattolica del Sacro Cuore, Италия) организовал 31 октября 2025 года онлайн-семинар для преподавателей.
В семинаре приняли участие преподаватели и научные сотрудники кафедр «Системный анализ и математическое моделирование» и «Мировая экономика», чья преподавательская и исследовательская деятельность связана с устойчивым развитием, экологическим моделированием и эффективным использованием ресурсов. Дискуссия была построена в соответствии с Целями в области устойчивого развития, в частности ЦУР 7 (Недорогостоящая и чистая энергия) и ЦУР 13 (Борьба с изменением климата), а также сопутствующими академическими и исследовательскими приоритетами в сфере устойчивого развития.
В рамках семинара профессор Айбек Сейтов представил доклад о математических моделях оптимального управления водными ресурсами в магистральных каналах. Особое внимание в докладе было уделено рациональному водопользованию, климатическим вызовам и прикладным подходам к моделированию в контексте устойчивого управления окружающей средой. Участники также обсудили энергетическое моделирование, исследования в области климата и возможности для дальнейшего научного сотрудничества в сферах, связанных с экологической устойчивостью.
Семинар стал частью постоянной работы университета по вовлечению профессорско-преподавательского состава и профессиональному обмену мнениями по темам устойчивого развития, способствуя укреплению научного потенциала в области экологического моделирования, устойчивого управления ресурсами и аналитических подходов, связанных с климатом. Он также укрепил международное сотрудничество в сфере преподавания и исследований, ориентированных на устойчивое развитие, включая перспективное взаимодействие в области зеленой энергетики, экологического моделирования и устойчивого развития.
Профессор Сильвана Стефани - всемирно признанный ученый в области прикладной математики, а также финансового и энергетического моделирования. Она активно участвует в международных инициативах, связанных с устойчивым развитием. Профессор Стефани руководит Международной летней школой по управлению зеленой энергией, которая объединяет исследователей и студентов, занимающихся вопросами энергетического перехода и климатической устойчивости.