JIDUda xalqaro avtomobil yuk tashishlariga bag‘ishlangan master-klass o‘tkazildi
2025-yil 14-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro avtomobil yuk tashishlari” mavzusida master-klass bo‘lib o‘tdi. Tadbir xalqaro huquq fakulteti 3-bosqich talabalari uchun tashkil etildi.
Tadbirda xalqaro transport huquqi sohasida amaliyotchi mutaxassis, yurist va BMT Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) loyihasi rahbari, yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Ismoilova Ra’no ma’ruza bilan ishtirok etdi.
Master-klass davomida ma’ruzachi xalqaro avtomobil yuk tashishlarini huquqiy tartibga solish masalalarini batafsil yoritdi. Xususan, Yuklarni xalqaro yoʻllarda tashish shartnomasi toʻgʻrisida Konventsiya (YuYTK, 1956-yil) hamda Yuklarni xalqaro yoʻllarda tashish daftarchasini qoʻllagan holda yuklarni xalqaro tashish toʻgʻrisida Bojxona konventsiyasi” (1975-yil) qoidalari asosida amaliy jihatlar tahlil qilindi. Shuningdek, xalqaro tashish shartnomalarini bajarish jarayonida yuzaga keladigan sud amaliyoti va nizoli holatlar misolida tahliliy fikrlar bildirildi.
JIDUning Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy-huquqiy fanlari kafedrasi professori Imamova Dilfuza muhokama qilinayotgan mavzuning Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) bilan uzviy bog‘liqligini ta’kidlab, transport va logistika sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish zarurligini qayd etdi.
Talabalar muhokama etilayotgan masalalarga katta qiziqish bildirishdi, faol ishtirok etishdi, xalqaro yuk tashishlarning huquqiy jihatlariga oid savollar berishdi va batafsil javoblar olishdi.
Tadbir ilmiy-amaliy muloqotni mustahkamlash, nazariy bilimlarni amaliy ko‘nikmalar bilan uyg‘unlashtirish hamda xalqaro ta’limiy hamkorlikni kengaytirishga xizmat qildi. Mazkur master-klass BRM-17 “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik” maqsadining 17.6-bandiga muvofiq, fan, texnologiya va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni kuchaytirish doirasida o‘tkazildi.

В УМЭД проведен мастер-класс, посвященный международным автомобильным перевозкам грузов
14 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс на тему «Международные автомобильные перевозки грузов», организованный для студентов 3 курса факультета «Международное право».
В качестве приглашенного эксперта выступила практикующий специалист в области международного транспортного права, юрист и руководитель проекта ПРООН, доктор философии по юридическим наукам (PhD) Исмаилова Раъно.
В ходе мастер-класса лектор подробно осветила актуальные вопросы, связанные с международно-правовым регулированием автомобильных перевозок грузов, основываясь на положениях Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (КДПГ, 1956 г.) и Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (1975 г.). Особое внимание было уделено судебной практике и типичным спорам, возникающим при исполнении международных договоров перевозки грузов.
Профессор кафедры «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины» УМЭД Имамова Дилфуза подчеркнула значимость рассматриваемой тематики в контексте реализации Целей устойчивого развития (ЦУР), отметив ее связь и необходимостью развития международного сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
Студенты проявили высокий интерес к обсуждаемым вопросам, активно участвовали в дискуссии, задавали вопросы, касающиеся правовых аспектов международных перевозок, и получили развернутые ответы.
Мероприятие способствовало укреплению академического диалога, сочетанию теоретических знаний с практическими навыками и расширению международного образовательного сотрудничества. Мастер-класс был проведен в рамках реализации ЦУР 17 «Партнерство в интересах устойчивого развития», а именно пункта 17.6, предусматривающего укрепление международного взаимодействия в области науки, технологий и инноваций.