JIDUda “Eng savodxon talaba” ommaviy diktant tanlovi o‘tkazildi
Globallashuv davrida har bir xalqning o‘z tili, madaniyati va milliy qadriyatlarini asrab-avaylashi, ularni kelajak avlodga yetkazishi nihoyatda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Shu nuqtayi nazardan o‘zbek tilini chuqur bilish va undan to‘g‘ri foydalanish nafaqat har bir fuqaroning burchi, balki jamiyatning ma’naviy rivoji, ilm-fan va madaniyat sohalarida taraqqiyotning muhim omillaridan biridir. O‘zbek tili xalqimizning tarixiy xotirasi, milliy g‘ururi va mustaqilligimiz ramzidir.
Bugungi kunda har bir yosh avlod o‘zbek tilining bebaho ma’naviy merosi, o‘ziga xos leksik boyligi va ifoda vositalarini puxta o‘rganishi, ularni amaliyotda qo‘llashi zarur. Ayniqsa, o‘zbek tili davlat boshqaruvi, xalqaro munosabatlar, ta’lim, ilm-fan, tibbiyot, madaniyat va san’at sohalarida – hayotimizning barcha jabhalarida faol qo‘llanilayotgan bir paytda har bir mutaxassis davlat tilida ravon so‘zlasha olish, og‘zaki va yozma nutq me’yorlariga amal qilish kabi ko‘nikmalarga ega bo‘lishi muhim ahamiyat kasb etadi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi munosabati bilan o‘zbek tili oyligi doirasida “Eng savodxon talaba” diktant tanlovi o‘tkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi talabalar o‘rtasida o‘zbek tilining nufuzini oshirish, imlo savodxonligini mustahkamlash, yoshlar orasida adabiy tilda to‘g‘ri yozish va so‘zlash madaniyatini keng targ‘ib etishdan iboratdir.
Tanlovda barcha fakultetdan 1-2-kurs talabalari hamda akademik litsey o‘quvchilari bilan umumiy 150 nafardan ortiq ishtirokchi qatnashib, o‘z bilim va savodxonlik darajalarini sinovdan o‘tkazdilar. Diktant matni ishtirokchilarning imlo, tinish belgilaridan to‘g‘ri foydalanish hamda yozma nutq madaniyatini aniqlash maqsadida tanlab olindi.
Mazkur tanlov o‘zbek tilining boy imkoniyatlarini namoyish etish, yoshlarning ona tiliga bo‘lgan hurmatini yanada oshirishga xizmat qildi.

В УМЭД был проведен конкурс массового диктанта «Самый грамотный студент»
В эпоху глобализации чрезвычайно важно, чтобы каждый народ сохранял и оберегал свой язык, культуру и национальные ценности, передавая их будущим поколениям. С этой точки зрения глубокое знание узбекского языка и умение правильно им пользоваться является не только обязанностью каждого гражданина, но и одним из важнейших факторов духовного развития общества, а также прогресса в науке и культуре. Узбекский язык — это историческая память нашего народа, символ национальной гордости и независимости.
В наши дни молодому поколению необходимо глубоко изучать бесценное духовное наследие узбекского языка, его самобытное лексическое богатство и выразительные средства, а также уметь применять их на практике. Особенно важно, что в настоящее время узбекский язык активно используется в сфере государственного управления, международных отношений, образования, науки, медицины, культуры и искусства — во всех областях нашей жизни. Поэтому для каждого специалиста крайне важно уметь свободно говорить на государственном языке, соблюдать нормы устной и письменной речи и владеть соответствующими навыками.
В Университете мировой экономики и дипломатии в рамках месяца узбекского языка, приуроченного к 36-летию придания узбекскому языку статуса государственного, был проведён конкурс-диктант «Самый грамотный студент».
Основная цель мероприятия — повысить престиж узбекского языка среди студентов, укрепить орфографическую грамотность, а также широко пропагандировать культуру правильного письма и речи на литературном языке среди молодёжи.
В конкурсе приняли участие более 150 участников — студенты 1–2-курсов всех факультетов и учащиеся академического лицея, которые проверили свои знания и уровень грамотности.
Текст диктанта был выбран с целью выявления у участников умения правильно использовать орфографию и знаки препинания, а также оценить культуру письменной речи.
Данное мероприятие послужило демонстрацией богатых возможностей узбекского языка и способствовало укреплению уважения молодёжи к родному языку.