2025-yil 29-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) taniqli gumanitar huquq bo‘yicha mutaxassis, kinorejissyor Professor Stefan Ziegler hamda Shveysariya Elchixonasining O‘zbekistondagi maslahatchisi Aleksandr Scharer mehmon bo‘lishdi.
Professor Ziegler JIDU talabalari uchun “Xalqaro huquqni film orqali o‘rganish” mavzusida ma’ruza o‘qidi. Tadbir davomida u o‘zining mashhur hujjatli filmlaridan parchalarni namoyish etdi.
Ma’ruzada xalqaro huquq normalarini badiiy ifoda vositasi sifatida film orqali yoritish, ularning amaliy qo‘llanilishi, inson huquqlarini himoya qilishdagi murakkabliklar va ommaviy axborot vositalarining bu jarayondagi o‘rni haqida so‘z bordi. Shuningdek, Professor Ziegler film yaratishning to‘rtta asosiy bosqichini alohida ta’kidladi: tadqiqot va dizayn, ishlab chiqarish, tarqatish hamda pedagogik va advokatlik faoliyati.
Ma’ruza davomida ochiq muloqot shaklida muhokama o‘tkazildi. Talabalar xalqaro huquqni targ‘ib qilishda kino va media vositalarining roli, shuningdek, huquqni himoya qilishning zamonaviy uslublari haqida qiziqarli savollar berishdi. Professor Ziegler esa o‘z tajribasi asosida ularga atroflicha javoblar berdi.
Tadbir yakunida savol-javob sessiyasi o‘tkazilib, talabalar gumanitar faoliyat, xalqaro huquq va media o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlik haqida o‘z fikrlarini bildirish va baham ko‘rish imkoniga ega bo‘ldilar.

Лекция профессора Стефана Циглера, эксперта по гуманитарному праву, в УМЭД
29 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась лекция профессора Стефана Циглера, известного эксперта в области гуманитарного права и кинорежиссёра, при участии г-на Александра Шарера, советника Посольства Швейцарии в Узбекистане.
Профессор Циглер выступил перед студентами УМЭД с лекцией на тему «Изучение международного права через кино». В ходе мероприятия он представил фрагменты своих известных документальных фильмов.
В своём выступлении профессор рассказал о том, как кино может использоваться в качестве художественного инструмента для изучения норм международного права, их практического применения, трудностей защиты прав человека, а также о роли средств массовой информации в продвижении правовой культуры. Он также выделил четыре основных этапа создания фильма — исследование и разработка, производство, распространение, а также образовательная и адвокационная деятельность.
Лекция проходила в формате открытого диалога. Студенты задавали интересные вопросы о роли кино и медиа в продвижении международного права, а также о современных подходах к защите прав человека. Профессор Циглер поделился своими знаниями и практическим опытом, подробно отвечая на вопросы аудитории.
В завершение мероприятия состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой студенты смогли обменяться мнениями о взаимосвязи гуманитарной деятельности, международного права и медиа.