2025-yil 29-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) taniqli gumanitar huquq bo‘yicha mutaxassis, kinorejissyor Professor Stefan Ziegler hamda Shveysariya Elchixonasining O‘zbekistondagi maslahatchisi Aleksandr Scharer mehmon bo‘lishdi.
Professor Ziegler JIDU talabalari uchun “Xalqaro huquqni film orqali o‘rganish” mavzusida ma’ruza o‘qidi. Tadbir davomida u o‘zining mashhur hujjatli filmlaridan parchalarni namoyish etdi.
Ma’ruzada xalqaro huquq normalarini badiiy ifoda vositasi sifatida film orqali yoritish, ularning amaliy qo‘llanilishi, inson huquqlarini himoya qilishdagi murakkabliklar va ommaviy axborot vositalarining bu jarayondagi o‘rni haqida so‘z bordi. Shuningdek, Professor Ziegler film yaratishning to‘rtta asosiy bosqichini alohida ta’kidladi: tadqiqot va dizayn, ishlab chiqarish, tarqatish hamda pedagogik va advokatlik faoliyati.
Ma’ruza davomida ochiq muloqot shaklida muhokama o‘tkazildi. Talabalar xalqaro huquqni targ‘ib qilishda kino va media vositalarining roli, shuningdek, huquqni himoya qilishning zamonaviy uslublari haqida qiziqarli savollar berishdi. Professor Ziegler esa o‘z tajribasi asosida ularga atroflicha javoblar berdi.
Tadbir yakunida savol-javob sessiyasi o‘tkazilib, talabalar gumanitar faoliyat, xalqaro huquq va media o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlik haqida o‘z fikrlarini bildirish va baham ko‘rish imkoniga ega bo‘ldilar.

A Lecture by Professor Stefan Ziegler, Expert in Humanitarian Law held at UWED
On October 29, 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a lecture by Professor Stefan Ziegler, a renowned expert in humanitarian law and film director, together with Mr. Alexander Scharer, Advisor of the Embassy of Switzerland in Uzbekistan.
Professor Ziegler delivered a lecture for UWED students on the topic “Studying International Law through Film.” During the event, he presented excerpts from his well-known documentary films.
The lecture focused on the use of film as an artistic medium to explore the norms of international law, their practical implementation, the challenges of human rights protection, and the role of mass media in promoting legal awareness. Professor Ziegler also highlighted the four main stages of filmmaking — research and design, production, distribution, and educational and advocacy work.
An open discussion took place throughout the lecture, during which students asked engaging questions about the role of cinema and media in promoting international law and the modern approaches to human rights protection. Professor Ziegler shared his insights and practical experience in response.
At the end of the event, a Q&A session was held, allowing students to exchange views on the interconnection between humanitarian work, international law, and media.