2025–2026 o‘quv yili doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Amerika Qo‘shma Shtatlarining nufuzli Princeton in Asia (PiA) tashkiloti o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik doirasida, 2025-yil 13-oktabr kuni PiA rahbariyati, homiylar, kengash a’zolari va bitiruvchilari JIDUga tashrif buyurishdi. Tashrif doirasida mehmonlarni universitetning Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori A. Umarov hamda universitet jamoasi kutib oldi.
Uchrashuv davomida tomonlar mavjud hamkorlikning hozirgi holati va uni yanada kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. PiA vakillariga JIDUning asosiy faoliyati, xalqaro aloqalari va rivojlanish strategiyalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Tashrif doirasida mehmonlarga Markaziy Osiyodagi dolzarb ijtimoiy-siyosiy jarayonlar yuzasidan maxsus taqdimot ham namoyish etildi, shuningdek, savol-javob shaklida muloqot tashkil etildi.
Shu bilan birga, JIDUda faoliyat yuritayotgan PiAning ikki nafar mutaxassisi Sergio Castagnoli va Julia Daviesning Universitetdagi tajribasi yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlar bu kabi tashabbuslar madaniyatlararo muloqot va o‘zaro anglashuvni mustahkamlab, mutaxassislar uchun xalqaro tajriba almashinuvi imkoniyatlarini kengaytirayotganini ta’kidladilar.
Ma’lumot uchun, PiA (Princeton in Asia) dasturi 1898-yilda Prinston universiteti qoshida tashkil etilgan bo‘lib, Osiyo va AQSH o‘rtasidagi ta’lim, madaniy almashinuv va hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. 2025-yilda ushbu tashkilot ilk bor O‘zbekistonda o‘z faoliyatini boshladi va bu jarayon aynan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yo‘lga qo‘yildi.

PiA Representatives Visit UWED
Within the framework of cooperation established between the University of World Economy and Diplomacy (UWED) and the prestigious Princeton in Asia (PiA) organization of the United States for the 2025–2026 academic year, on October 13, 2025, the PiA leadership, sponsors, board members, and alumni visited UWED. During the visit, the guests were warmly welcomed by the university’s First Vice-Rector for Academic Affairs, A. Umarov, and the university community.
During the meeting, the parties discussed the current state of existing cooperation and prospects for its further expansion. The PiA representatives were provided with detailed information about UWED’s main activities, international relations, and development strategies. As part of the visit, a special presentation on current socio-political processes in Central Asia was shown to the guests, followed by a question-and-answer session.
In addition, opinions were exchanged regarding the experiences of two PiA fellows currently working at UWED, Sergio Castagnoli and Julia Davies. The parties emphasized that such initiatives strengthen intercultural dialogue and mutual understanding while expanding opportunities for international exchange of experience among specialists.
For reference, the PiA (Princeton in Asia) program was established in 1898 at Princeton University and is aimed at promoting education, cultural exchange, and cooperation between Asia and the United States. In 2025, the organization began its activities in Uzbekistan for the first time, and this process was launched precisely at the University of World Economy and Diplomacy.