2025–2026 o‘quv yili doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) hamda Amerika Qo‘shma Shtatlarining nufuzli Princeton in Asia (PiA) tashkiloti o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik doirasida, 2025-yil 13-oktabr kuni PiA rahbariyati, homiylar, kengash a’zolari va bitiruvchilari JIDUga tashrif buyurishdi. Tashrif doirasida mehmonlarni universitetning Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori A. Umarov hamda universitet jamoasi kutib oldi.
Uchrashuv davomida tomonlar mavjud hamkorlikning hozirgi holati va uni yanada kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar. PiA vakillariga JIDUning asosiy faoliyati, xalqaro aloqalari va rivojlanish strategiyalari haqida batafsil ma’lumot berildi. Tashrif doirasida mehmonlarga Markaziy Osiyodagi dolzarb ijtimoiy-siyosiy jarayonlar yuzasidan maxsus taqdimot ham namoyish etildi, shuningdek, savol-javob shaklida muloqot tashkil etildi.
Shu bilan birga, JIDUda faoliyat yuritayotgan PiAning ikki nafar mutaxassisi Sergio Castagnoli va Julia Daviesning Universitetdagi tajribasi yuzasidan ham fikr almashildi. Tomonlar bu kabi tashabbuslar madaniyatlararo muloqot va o‘zaro anglashuvni mustahkamlab, mutaxassislar uchun xalqaro tajriba almashinuvi imkoniyatlarini kengaytirayotganini ta’kidladilar.
Ma’lumot uchun, PiA (Princeton in Asia) dasturi 1898-yilda Prinston universiteti qoshida tashkil etilgan bo‘lib, Osiyo va AQSH o‘rtasidagi ta’lim, madaniy almashinuv va hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. 2025-yilda ushbu tashkilot ilk bor O‘zbekistonda o‘z faoliyatini boshladi va bu jarayon aynan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yo‘lga qo‘yildi.

Представители PiA посетили УМЭД
В рамках сотрудничества, установленного между Университетом мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и престижной американской организацией Princeton in Asia (PiA) на 2025–2026 учебный год, 13 октября 2025 года в УМЭД с визитом прибыли представители руководства PiA, спонсоры, члены совета и выпускники. Гостей приветствовали Первый проректор по академическим делам А. Умаров и коллектив университета.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние сотрудничества и возможности его дальнейшего развития. Представителям PiA была подробно представлена информация о ключевых направлениях деятельности УМЭД, международных связях и стратегии развития университета. В рамках визита гостям также была продемонстрирована специальная презентация, посвящённая актуальным социально-политическим процессам в Центральной Азии, после чего состоялась сессия вопросов и ответов.
Кроме того, стороны обменялись мнениями о деятельности двух специалистов PiA, Серджио Кастаньоли и Джулии Дэвис, которые в настоящее время работают в УМЭД. Обе стороны отметили, что подобные инициативы способствуют укреплению межкультурного диалога и взаимопонимания, а также расширяют возможности для международного обмена опытом среди специалистов.
Для справки: программа PiA (Princeton in Asia) была основана в 1898 году при Принстонском университете и направлена на развитие образования, культурного обмена и сотрудничества между Азией и США. В 2025 году организация впервые начала свою деятельность в Узбекистане, и именно Университет мировой экономики и дипломатии стал платформой для запуска этого процесса.