JIDUda O‘mon Sultonligining Tashqi ishlar vazirligining diplomatlari uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi
Joriy yilning 12-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyada O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining yosh diplomatlari uchun malaka oshirish kurslarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakillari, JIDU hamda Diplomatik akademiya rahbariyati, O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi vakillari, shuningdek, ushbu mamlakatning Favqulodda va Muxtor elchisi Vafo Jabr Nosir al-Busaidiy xonim ishtirok etdilar.
JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov so‘nggi yillarda O‘zbekiston-O‘mon ikki tomonlama aloqalarining mustahkamlanayotganini, kurslarning ochilishi esa ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarda yangi sahifa ochilishini anglatishini ta’kidladi. Uning aytishicha, O‘mon Sultonligining yosh diplomatlari global diplomatiyada samarali faoliyat yuritish, shu jumladan Markaziy Osiyo va O‘zbekistonni chuqur o‘rganish uchun zarur bilim va ko‘nikmalarni egallaydilar.
- Belgilangan maqsadlarga erishish yo‘lida muvaffaqiyatli hamkorlik qilishimizga ishonchim komil, - deya ta’kidladi A.Umarov.
O‘mon Sultonligi elchisi Vafo Jabra Nosira al-Busaidiy o‘z nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlardagi rivojlanish diplomatlarni quvontirayotgani va ularning astoydil ishlashiga turtki berayotganini ta’kidladi.
- Diplomatik almashinuvlar dasturining yo‘lga qo‘yilishi xalqaro munosabatlar istiqboliga ta’sir ko‘rsatadigan muhim yutuqdir, - dedi u.
O‘z navbatida, O‘mon Tashqi ishlar vazirligining Fors ko‘rfazi mamlakatlari va mintaqaviy qo‘shnichilik ishlari departamenti rahbari Ahmed Hashil Rashid Al Maskari tadbir ishtirokchilarini qutlar ekan, ushbu kurslar yosh diplomatlar uchun yo‘lning boshlanishi ekanligini hamda O‘mon va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Ma’lumot uchun: O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining yosh diplomatlari uchun malaka oshirish kurslari doirasida 12-17 may kunlari JIDU qoshidagi Diplomatik akademiyada JIDU va Diplomatik akademiya professor-o‘qituvchilari jalb etiladi.
Yakunida O‘zbekiston-O‘mon munosabatlari istiqbollariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazish rejalashtirilmoqda.

Diplomats of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman will take advanced training courses at UWED
On May 12 this year, the opening ceremony of advanced training courses for young employees of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman was held at the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy.
The event was attended by representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the leadership of the UWED and the Diplomatic Academy, representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of this country Wafa Jabr Nasser Albusaidi.
First Vice-Rector for Academic Affairs of the UWED, Akram Umarov, noted that in recent years there has been a strengthening of Uzbek-Omani bilateral ties, and the opening of the courses marks the beginning of a new chapter in diplomatic relations between the two countries. According to him, young diplomats of the Sultanate of Oman will gain knowledge and skills for successful work in global diplomacy, including the study of Central Asia and Uzbekistan.
“We are confident in successful cooperation to achieve our goals”, A. Umarov emphasized.
Ambassador of the Sultanate of Oman Wafa Jabr Nasser Albusaidi noted in her speech that the progress in relations between the two countries is pleasing and motivates diplomats to work hard.
“The launch of the Diplomatic Exchange Program is a significant achievement that affects the future of international relations”, she said.
In turn, the head of the GCC and Regional Neighborhood Department of the Ministry of Foreign Affairs of Oman, Sheikh Ahmed bin Hashil Al Maskari, welcoming the participants of the event, noted that these courses mark the beginning of the path for young diplomats and serve to strengthen the partnership between Oman and Uzbekistan.
For information: As part of the advanced training courses for young diplomats of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman from May 12 to 17, teachers and professors of the UWED and the Diplomatic Academy will be involved in the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy.
Following the results, it is planned to hold a round table on the prospects of Uzbek-Omani relations.