JIDUda O‘mon Sultonligining Tashqi ishlar vazirligining diplomatlari uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi
Joriy yilning 12-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiyada O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining yosh diplomatlari uchun malaka oshirish kurslarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakillari, JIDU hamda Diplomatik akademiya rahbariyati, O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi vakillari, shuningdek, ushbu mamlakatning Favqulodda va Muxtor elchisi Vafo Jabr Nosir al-Busaidiy xonim ishtirok etdilar.
JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov so‘nggi yillarda O‘zbekiston-O‘mon ikki tomonlama aloqalarining mustahkamlanayotganini, kurslarning ochilishi esa ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarda yangi sahifa ochilishini anglatishini ta’kidladi. Uning aytishicha, O‘mon Sultonligining yosh diplomatlari global diplomatiyada samarali faoliyat yuritish, shu jumladan Markaziy Osiyo va O‘zbekistonni chuqur o‘rganish uchun zarur bilim va ko‘nikmalarni egallaydilar.
- Belgilangan maqsadlarga erishish yo‘lida muvaffaqiyatli hamkorlik qilishimizga ishonchim komil, - deya ta’kidladi A.Umarov.
O‘mon Sultonligi elchisi Vafo Jabra Nosira al-Busaidiy o‘z nutqida ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlardagi rivojlanish diplomatlarni quvontirayotgani va ularning astoydil ishlashiga turtki berayotganini ta’kidladi.
- Diplomatik almashinuvlar dasturining yo‘lga qo‘yilishi xalqaro munosabatlar istiqboliga ta’sir ko‘rsatadigan muhim yutuqdir, - dedi u.
O‘z navbatida, O‘mon Tashqi ishlar vazirligining Fors ko‘rfazi mamlakatlari va mintaqaviy qo‘shnichilik ishlari departamenti rahbari Ahmed Hashil Rashid Al Maskari tadbir ishtirokchilarini qutlar ekan, ushbu kurslar yosh diplomatlar uchun yo‘lning boshlanishi ekanligini hamda O‘mon va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Ma’lumot uchun: O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining yosh diplomatlari uchun malaka oshirish kurslari doirasida 12-17 may kunlari JIDU qoshidagi Diplomatik akademiyada JIDU va Diplomatik akademiya professor-o‘qituvchilari jalb etiladi.
Yakunida O‘zbekiston-O‘mon munosabatlari istiqbollariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazish rejalashtirilmoqda.

Дипломаты МИД Султаната Оман пройдут курсы повышения квалификации в УМЭД
12 мая текущего года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии состоялась церемония открытия курсов повышения квалификации для молодых сотрудников Министерства иностранных дел Султаната Оман.
В мероприятии приняли участие представители Министерства иностранных дел Узбекистана, руководство УМЭД и Дипакадемии, представители МИД Султаната Оман, Чрезвычайный и Полномочный Посол этой страны Вафо Джабр Нассер аль-Бусаиди.
Первый проректор по Академическим делам УМЭД Акрам Умаров, отметил, что в последние годы наблюдается укрепление узбекско-оманских двусторонних связей, а открытие курсов знаменует начало новой главы в дипломатических отношениях между двумя странами. По его словам, молодые дипломаты Султаната Оман получат знания и навыки для успешной работы в глобальной дипломатии, включая изучение Центральной Азии и Узбекистана.
- Мы уверены в успешном сотрудничестве для достижения поставленных целей, - подчеркнул А.Умаров.
Посол Султаната Оман Вафо Джабра Нассера аль-Бусаиди в своей речи отметила, что прогресс в отношениях между двумя странами радует и мотивирует к усердной работе дипломатов.
- Запуск Программы дипломатических обменов - это значительное достижение, влияющее на будущее международных отношений, - сказала она.
В свою очередь, глава Департамента по делам стран Персидского залива и регионального соседства Министерства иностранных дел Омана Ахмед Хашиль Аль Маскари, приветствуя участников мероприятия, отметил, что эти курсы знаменуют начало пути для молодых дипломатов и служат укреплению партнерства между Оманом и Узбекистаном.
Для информации: В рамках курсов повышения квалификации для молодых дипломатов МИД Султаната Оман с 12 по 17 мая в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии будут задействованы преподаватели и профессора УМЭД и Дипакадемии.
По итогам планируется проведение круглого стола, посвящённого перспективам узбеко-оманских отношений.