Joriy yilning 2-3 dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining JST kafedrasi tomonidan “JST va xalqaro savdo huquqidagi yangi tendensiyalar” mavzusida ikki kunlik trening tashkil etildi. Tadbir JIDU, TDYU, TDIU va boshqa ta’lim muassasalari talabalari, tadqiqotchilari va professorlarini birlashtirdi. Trening xalqaro savdo huquqi bo‘yicha ekspert Artur Applton tomonidan o‘tkazilib, u ishtirokchilarga ko‘p tomonlama savdo tizimidagi dolzarb tendensiyalar bo‘yicha aniq va amaliy sharhlar taqdim etdi.
Birinchi kun JST qoidalari va zamonaviy ekologik choralar mavzusiga bag‘ishlandi. Birinchi sessiyada JSTning asosiy kelishuvlari — GATT, TBT, SPS, SCM va GATS — ko‘rib chiqildi hamda XX-moddaning ekologik asoslangan choralarni qo‘llashga qanday imkon berishi tahlil qilindi. Ishtirokchilar JSTning haqiqiy nizolarini, jumladan Shrimp–Turtle, Tuna–Dolphin va EC–Asbestos ishlarini o‘rgandilar, shundan so‘ng JST a’zolari uchun ekologik tartibga solish chegaralari yuzasidan guruh muhokamasi o‘tkazildi.
Ikkinchi sessiyada Yevropa Ittifoqining iqlimga oid savdo tashabbuslari, xususan, chegarada uglerod tuzatish mexanizmi (CBAM) yoritildi. Ma’ruzachilar uning maqsadlari, metodologiyasi va JST qoidalariga muvofiqligi bilan bog‘liq ehtimoliy masalalarni, shuningdek, Yevropa Ittifoqining biodizel sohasidagi siyosatini va ekologik markirovka amaliyotini muhokama qildi. Birinchi kunning yakuniy sessiyasi Savdodagi texnik to‘siqlar bo‘yicha kelishuv (TBT)ning texnik va ekologik standartlarni qanday tartibga solishi tahliliga bag‘ishlanadi, bunda asosiy nizolar va xalqaro standartlar hamda ekomarkirovkaning jahon savdosidagi roli ko‘rib chiqildi.
Ikkinchi kun subsidiyalar va raqamli savdo sohasidagi yangi tartibga solish tendensiyalarini o‘rganishga qaratildi. Ishtirokchilarga JSTning Subsidiyalar va kompensatsiya choralariga oid kelishuvi (SCM) bo‘yicha tushuntirish, shuningdek, Yevropa Ittifoqining xorijiy subsidiyalar (FSR) bo‘yicha tartibga solish mexanizmi tanishtiriladi; bunda uning kengroq qamrovi va JST qoidalari bilan mumkin bo‘lgan kesishish nuqtalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yakuniy sessiyada raqamli savdo, JSTning elektron tijorat, transchegaraviy ma’lumotlar oqimi va raqamli xizmatlarga oid qoidalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar global tartibga solish modellari — Yevropa Ittifoqining GDPR tizimi, AQSh yondashuvi va Xitoyning ma’lumotlarni lokallashtirish tizimini — solishtiradilar hamda ma’lumotlarni tartibga solish JSTning eng qulay sharoit rejimi, milliy rejim va XIV-modda kabi tamoyillar nuqtai nazaridan qanday baholanishi mumkinligini ko‘rib chiqadilar. Trening JST a’zolari yangi global chaqiriqlar sharoitida qanday samarali harakat qilishi mumkinligi bo‘yicha mazmunli muhokama bilan yakunlandi.

В УМЭД состоялся тренинг на тему «ВТО и новые тенденции в международном торговом праве»
2-3 декабря текущего года Кафедра ВТО Университета мировой экономики и дипломатии организовал двухдневный тренинг на тему «ВТО и новые тенденции в международном торговом праве». Мероприятие объединило студентов, исследователей, а также преподавателей УМЭД, ТГЮУ, ТГЭУ и других учебных заведений. Тренинг был проведен экспертом в области международного торгового права Артуром Апплтоном, который предоставлял участникам чёткие и практикоориентированные пояснения по актуальным тенденциям в многосторонней торговой системе.
Первый день был посвящён правилам ВТО и современным экологическим мерам. В ходе первой сессии были рассмотрены ключевые соглашения ВТО — ГАТТ, СТБ, СФС, СКМ и ГАТС — и проанализировано, каким образом статья ХХ позволяет применять экологически мотивированные меры. Участники изучили реальные споры ВТО, включая Shrimp–Turtle, Tuna–Dolphin и EC–Asbestos, после чего состоялась групповая дискуссия о пределах экологического регулирования для членов ВТО.
Во второй сессии были освещены климатические торговые инициативы Европейского союза, с особым акцентом на Механизме углеродной корректировки на границе (CBAM). Спикеры обсудили его цели, методологию и возможные вопросы соответствия правилам ВТО, а также политику ЕС в сфере биодизеля и практики экологической маркировки. Завершающая сессия первого дня была посвящена анализу того, как Соглашение по техническим барьерам в торговле регулирует технические и экологические стандарты, с рассмотрением ключевых споров и роли международных стандартов и эколейблинга в мировой торговле.
Второй день был направлен на изучение новых регуляторных тенденций в области субсидий и цифровой торговли. Участникам был представлен обзор Соглашения ВТО по субсидиям и компенсационным мерам (СКМ), а также введение в регулирование ЕС в области иностранных субсидий (FSR), с акцентом на его более широкий охват и возможные пересечения с правилами ВТО.
Заключительная сессия была посвящена цифровой торговле, обсуждению правил ВТО, относящихся к электронной коммерции, трансграничным потокам данных и цифровым услугам. Участники сравнили глобальные регуляторные модели — включая GDPR ЕС, подход США и китайскую систему локализации данных — и рассмотрят, как регулирование данных может оцениваться с точки зрения принципов ВТО, таких как режим наибольшего благоприятствования, национальный режим и статья XIV. Тренинг завершился содержательной дискуссией о том, как членам ВТО эффективно ориентироваться в новых глобальных вызовах.