JIDUda Yosh tadqiqotchilar xalqaro sammitining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Barqaror tinchlikni ta’minlash maqsadida mintaqalararo hamkorlikni mustahkamlash va yoshlar yetakchiligini rivojlantirish” mavzusidagi Yosh tadqiqotchilar xalqaro sammitining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir haqiqiy mintaqalararo auditoriyani jamladi: Toshkentdan faol talabalar va ularning Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston hamda Turkiyadagi hamkasblari ishtirok etdi. Ularga yosh tadqiqotchilar, talabalar jamoalari yetakchilari, murabbiylar va ekspertlar qo‘shilib, tajriba almashish va qo‘shma loyihalarni yo‘lga qo‘yish uchun samarali muhit yaratildi.
Sammit ishiga davlat tuzilmalari: O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, SHHT Xalq diplomatiyasi markazi, shuningdek, bir qator ixtisoslashgan institutlar va tahliliy markazlar vakillarining ishtiroki muhim hissa qo‘shdi.
Tadbirning xalqaro miqyosini Qozog‘istonning yetakchi oliy o‘quv yurtlari - Ablay xon nomidagi universitet va “Turon” universiteti delegatsiyalari ta’kidladi. Ularning ishtiroki Markaziy Osiyoda akademik va loyihaviy hamkorlik istiqbollarini yanada kuchaytirdi.
Ochilish marosimida universitet rahbarlari so‘zga chiqib, sammitning amaliy kun tartibini belgilab berdilar:
• Mintaqalararo hamkorlikni chuqurlashtirish;
• Yoshlar yetakchiligini rivojlantirish;
• Eng yaxshi ta’lim va tadqiqot amaliyotlari bilan o‘zaro almashish.
Asosiy ustuvorlik sifatida muhokamalardan aniq harakatlarga o‘tish belgilandi. Ishlar mavzuli qo‘mitalar (MDH, SHHT, Yevropa Ittifoqi, TDT) doirasida olib borildi. Bunda ishtirokchilar madaniy va raqamli diplomatiya, bandlik va ko‘nikmalarni rivojlantirish sohalarida amaliy yechimlarni ishlab chiqishga hamda yakuniy yoshlar qarorlarini tayyorlashga e’tibor qaratadilar.
Ishtirokchilarni tanlashdagi yuqori raqobat va asosiy institutlarning vakilligi ilmiy-amaliy muloqot va qo‘shma loyihalarga bo‘lgan ehtiyojning tobora ortib borayotganini ko‘rsatmoqda. Sammit universitetlararo jamoalar uchun boshlang‘ich maydon vazifasini o‘taydi, ular o‘z tashabbuslari ustidagi ishlarini tadbir yakunlangandan so‘ng ham davom ettiradilar.

В УМЭД состоялась торжественная церемония открытия Международного саммита молодых исследователей
10 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась торжественная церемония открытия Международного саммита молодых исследователей на тему «Укрепление межрегионального сотрудничества и развитие молодежного лидерства в целях обеспечения устойчивого мира».
Мероприятие собрало по-настоящему межрегиональную аудиторию: активных студентов из Ташкента и их коллег из Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Турции. К ним присоединились молодые исследователи, лидеры студенческих сообществ, наставники и эксперты, создав насыщенную среду для обмена опытом и запуска совместных проектов.
Значимым вкладом в работу саммита стало участие представителей государственных структур: Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Центра народной дипломатии ШОС, а также ряда профильных институтов и аналитических центров.
Международный масштаб площадки подчеркнули делегации ведущих казахстанских вузов — Университета имени Абылай хана и Университета «Туран». Их участие усилило перспективы академического и проектного сотрудничества в Центральной Азии.
На церемонии открытия с речами выступили руководители УМЭД обозначив практическую повестку саммита:
Углубление межрегионального сотрудничества;
Развитие молодежного лидерства;
Обмен лучшими образовательными и исследовательскими практиками.
Ключевой приоритет — переход от дискуссий к конкретным действиям. Работа будет вестись в рамках тематических комитетов (СНГ, ШОС, ЕС, ОТГ), где участники сосредоточатся на разработке прикладных решений в сферах культурной и цифровой дипломатии, занятости и развития навыков, а также на подготовке итоговых молодежных резолюций.
Высокая конкуренция при отборе участников и представительство ключевых институтов подтверждают растущий спрос на научно-практический диалог и совместные проекты. Саммит призван стать стартовой площадкой для межвузовских команд, которые продолжат работу над своими инициативами и после его завершения.