JIDUda “Mas’uliyatli ota-onalik” loyihasi doirasida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 08-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Mas’uliyatli ota-onalik” loyihasi doirasida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Tadbir Oila va gender tenglik ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassisi, “Iffatli Kelin” nodavlat ta’lim muassasasi asoschisi B.Karimova, JIDU XQMK raisi professor E.Sultonova, Yoshlar ishlari ofisi bosh mutaxassisi S.Tillaxodjayeva va JIDU psixologi N.Norova hamda mahalla faollari ishtirok etib, talabalarga oilaning ma’naviy axloqiy muxiti, ota-onalikka tayyorlik, iqtisodiy bilimdonlik mavzularda amaliy maslahatlar va tavsiyalar berdilar.
Oiladagi tarbiya mas’uliyatini oshirish, farzandlar tarbiyasida ota-onalarning faol ishtirokini ta’minlash, barkamol avlodni voyaga yetkazishda jamiyatning barcha qatlamlarini jalb etish maqsadida tashkil etilgan tadbirda mamlakatimizda yosh avlodga berilayotgan imkoniyatlar, jamiyatimizdagi bola haq-huquqlari, bolaga ham ma’naviy, ham jismoniy tarafdan tarbiya ta’limi kabi masalalar xususida so‘z bordi.
Tadbirda qayd etilganidek, har bir oilada farzand dunyoga kelar ekan, uni asrab-avaylash, uni barkamol inson etib tarbiyalash ota-ona zimmasidagi eng muqaddas va og‘ir mas’uliyatdir. Yurtimiz ravnaqi, xalqimiz kelajagi uchun munosib avlodni voyaga yetkazishdek yuksak maqsadni o‘z oldiga qo‘ygan ota-onalar chinakam fidoiylardir.
Zamonaviy davrda otalik mas’uliyatini anglash, farzand tarbiyasida to‘g‘ri yondashuvni tanlash, bu boradagi bilim, ko‘nikma va malakalarni egallash har bir insondan jiddiy e’tibor va mas’uliyat talab etadi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash borasida bir qator muhim islohotlar amalga oshirilmoqda. Ushbu islohotlar yoshlarda oilaviy hayotga nisbatan mas’uliyatli munosabatni shakllantirish, ularni zarur bilim va ko‘nikmalar bilan qurollantirish, mustahkam va sog‘lom oilalarni barpo etishga xizmat qiladi.
Bu borada universitetda oilaviy masalalarga oid maxsus fanlarni joriy etish, malakali mutaxassislar tomonidan ma’ruzalar o‘tkazish, yoshlar uchun oilaviy hayotga tayyorgarlik kurslarini tashkil etish kabi ko‘plab ishlar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, o‘qituvchilar, xotin-qizlar qo‘mitasi faollari, psixologlar tomonidan ham tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

A training seminar was held at UWED within the framework of the project “Responsible Parenthood”
On October 8 of this year, a training seminar was held at the University of World Economy and Diplomacy within the framework of the project "Responsible Parenthood". The event was attended by a specialist of the Research Institute of Family and Gender Equality, founder of the non-governmental educational institution "Iffatli Kelin" B. Karimova, Chairman of the NKMC UWED, Professor E. Sultanova, Chief Specialist of the Department of Youth Affairs S. Tillakhodjaeva and psychologist of the UWED N. Norova, as well as activists of the mahalla, who gave students practical advice and recommendations on the issues of the spiritual and moral atmosphere in the family, readiness for parenthood and economic literacy.
At the event, organized with the aim of increasing responsibility for upbringing in the family, ensuring the active participation of parents in the upbringing of children and involving all segments of society in the upbringing of a harmoniously developed generation, the opportunities provided to the younger generation in our country, the rights of the child in society, as well as issues of spiritual and physical education of children were discussed.
As it was noted at the event, when a child is born in a family, caring for him and raising him with a harmoniously developed personality becomes the most sacred and responsible task of parents. Parents who set themselves the high goal of raising a worthy generation for the prosperity of our country and the future of our people are true patriots.
In the modern era, the awareness of paternal responsibility, the choice of the right approach to the upbringing of children, the acquisition of knowledge, skills and abilities in this area require serious attention and responsibility from each person.
Uzbekistan is currently undergoing a number of important reforms to prepare young people for family life. These reforms contribute to the formation of a responsible attitude to family life among young people, equip them with the necessary knowledge and skills, and create strong and healthy families.
In this regard, the university is doing a lot of work on the introduction of special disciplines on family issues, the organization of lectures by qualified specialists and courses to prepare young people for family life.
Explanatory work is also carried out by teachers, activists of the women's committee and psychologists.