JIDUda “Mas’uliyatli ota-onalik” loyihasi doirasida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 08-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Mas’uliyatli ota-onalik” loyihasi doirasida o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Tadbir Oila va gender tenglik ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassisi, “Iffatli Kelin” nodavlat ta’lim muassasasi asoschisi B.Karimova, JIDU XQMK raisi professor E.Sultonova, Yoshlar ishlari ofisi bosh mutaxassisi S.Tillaxodjayeva va JIDU psixologi N.Norova hamda mahalla faollari ishtirok etib, talabalarga oilaning ma’naviy axloqiy muxiti, ota-onalikka tayyorlik, iqtisodiy bilimdonlik mavzularda amaliy maslahatlar va tavsiyalar berdilar.
Oiladagi tarbiya mas’uliyatini oshirish, farzandlar tarbiyasida ota-onalarning faol ishtirokini ta’minlash, barkamol avlodni voyaga yetkazishda jamiyatning barcha qatlamlarini jalb etish maqsadida tashkil etilgan tadbirda mamlakatimizda yosh avlodga berilayotgan imkoniyatlar, jamiyatimizdagi bola haq-huquqlari, bolaga ham ma’naviy, ham jismoniy tarafdan tarbiya ta’limi kabi masalalar xususida so‘z bordi.
Tadbirda qayd etilganidek, har bir oilada farzand dunyoga kelar ekan, uni asrab-avaylash, uni barkamol inson etib tarbiyalash ota-ona zimmasidagi eng muqaddas va og‘ir mas’uliyatdir. Yurtimiz ravnaqi, xalqimiz kelajagi uchun munosib avlodni voyaga yetkazishdek yuksak maqsadni o‘z oldiga qo‘ygan ota-onalar chinakam fidoiylardir.
Zamonaviy davrda otalik mas’uliyatini anglash, farzand tarbiyasida to‘g‘ri yondashuvni tanlash, bu boradagi bilim, ko‘nikma va malakalarni egallash har bir insondan jiddiy e’tibor va mas’uliyat talab etadi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash borasida bir qator muhim islohotlar amalga oshirilmoqda. Ushbu islohotlar yoshlarda oilaviy hayotga nisbatan mas’uliyatli munosabatni shakllantirish, ularni zarur bilim va ko‘nikmalar bilan qurollantirish, mustahkam va sog‘lom oilalarni barpo etishga xizmat qiladi.
Bu borada universitetda oilaviy masalalarga oid maxsus fanlarni joriy etish, malakali mutaxassislar tomonidan ma’ruzalar o‘tkazish, yoshlar uchun oilaviy hayotga tayyorgarlik kurslarini tashkil etish kabi ko‘plab ishlar amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, o‘qituvchilar, xotin-qizlar qo‘mitasi faollari, psixologlar tomonidan ham tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

В УМЭД состоялся учебный семинар в рамках проекта «Ответственное родительство»
8 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся учебный семинар в рамках проекта «Ответственное родительство». В мероприятии приняли участие специалист Научно-исследовательского института семьи и гендерного равенства, основатель негосударственного образовательного учреждения «Иффатли Келин» Б.Каримова, председатель НКМК УМЭД профессор Э.Султанова, главный специалист Управления по делам молодежи С.Тиллаходжаева и психолог УМЭД Н.Норова, а также активисты махалли, которые дали студентам практические советы и рекомендации по вопросам духовно-нравственной атмосферы в семье, готовности к родительству и экономической грамотности.
На мероприятии, организованном с целью повышения ответственности за воспитание в семье, обеспечения активного участия родителей в воспитании детей и привлечения всех слоев общества к воспитанию гармонично развитого поколения, обсуждались возможности, предоставляемые молодому поколению в нашей стране, права ребенка в обществе, а также вопросы духовного и физического воспитания детей.
Как было отмечено на мероприятии, когда в семье рождается ребенок, забота о нем и воспитание его гармонично развитой личностью становятся самой священной и ответственной задачей родителей. Родители, ставящие перед собой высокую цель воспитания достойного поколения для процветания нашей страны и будущего нашего народа, являются истинными патриотами.
В современную эпоху осознание отцовской ответственности, выбор правильного подхода к воспитанию детей, приобретение знаний, умений и навыков в этой области требуют от каждого человека серьезного внимания и ответственности.
В настоящее время в Узбекистане проводится ряд важных реформ по подготовке молодежи к семейной жизни. Эти реформы способствуют формированию у молодежи ответственного отношения к семейной жизни, вооружению их необходимыми знаниями и навыками, созданию крепких и здоровых семей.
В связи с этим в университете проводится большая работа по внедрению специальных дисциплин по семейным вопросам, организации лекций квалифицированными специалистами и курсов по подготовке молодежи к семейной жизни.