AQSH Kongressida “Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li” kitobining taqdimoti o‘tkazildi
Vashingtonda AQSH Kongressi binosida “Yangi O‘zbekiston: Shavkat Mirziyoyev yo‘li” nomli kitobning taqdimoti o‘tkazildi.
Taqdimot marosimida Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev, AQSH Kongressi, Oq uy, Davlat departamenti, yetakchi federal agentliklar, xalqaro kompaniyalar, biznes-assotsiatsiyalar hamda diplomatik va ekspert doiralardan 70 dan ortiq vakillar ishtirok etdi.
Rasmiy qismni O‘zbekistonning AQSHdagi Elchisi Furqat Siddiqov hamda JIDU rektori S.Safoyev ochib berdi.
Ular o‘z nutqlarida Prezident Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimizda ijtimoiy-iqtisodiy va demokratik islohotlarning yangi davri amalga oshirilayotganini ta’kidlab, mazkur kitob ushbu taraqqiyot yo‘lini o‘zida tahliliy aks ettirganini qayd etdi.
Tadbir ishtirokchilari Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, davlat boshqaruvi, inson huquqlari, iqtisodiyot, taʼlim, gender tenglik va tashqi siyosat sohalaridagi o‘zgarishlar haqida fikr almashdi.
Tadbirda taʼlim, sog‘liqni saqlash, gender siyosat va ijtimoiy himoya sohalarida erishilgan yutuqlar, xususan, ayollar huquqlari hamda yoshlar salohiyatining oshishiga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilariga kitobning mazmuni haqida batafsil ma’lumot berildi. Kitobda Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan so‘nggi sakkiz yilda amalga oshirilgan islohotlarning asosiy yo‘nalishlari va bosqichlari yoritilgan bo‘lib, ularning mamlakatning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy rivojlanishiga ta’siri tahlil qilingan.
So‘zga chiqqan AQSH Kongressi aʼzolari kitob chop etilishini yuksak baholab, Prezident Shavkat Mirziyoyevni zamonaviy siyosiy yetakchi va demokratik islohotlarga intiluvchi davlat rahbari sifatida eʼtirof etishdi.
Taqdimot doirasida AQSH rasmiylari, ekspertlar va biznes vakillari ishtirokida mazmunli muloqot ham bo‘lib o‘tdi. Ular O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan islohotlar ahamiyati va ikki tomonlama munosabatlarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Kitobning elektron nusxalari Kongress, tahliliy markazlar hamda Vashingtondagi siyosiy qaror qabul qilish jarayonlariga ta’sir ko‘rsata oladigan doiralarga keng tarqatildi.
Tadbir shuningdek, O‘zbekistonning AQSHdagi ijobiy imijini yanada mustahkamlash va xalqlarimiz o‘rtasidagi uzoq muddatli aloqalarni rivojlantirishga xizmat qiluvchi samarali ommaviy diplomatiya namunasi sifatida baholandi.

В Конгрессе США состоялась презентация книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева»
В здании Конгресса США в Вашингтоне состоялась презентация книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».
В мероприятии приняли участие первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев, более 70 представителей Конгресса США, Белого дома, Госдепартамента, ведущих федеральных агентств, международных компаний, бизнес-ассоциаций, а также дипломатических и экспертных кругов.
Официальную часть открыли Посол Узбекистана в США Фуркат Сиддиков и ректор УМЭД С.Сафоев.
В своих выступлениях они подчеркнули, что под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева в стране осуществляется новый этап социально-экономических и демократических реформ, и отметили, что данная книга аналитически отражает этот путь развития.
Участники обменялись мнениями о проводимых в Новом Узбекистане реформах, изменениях в области государственного управления, реализации прав человека, в сферах экономики, образования, гендерного равенства и внешней политики.
На мероприятии особое внимание было уделено достижениям в сферах образования, здравоохранения, гендерной политики и социальной защиты, в частности, правам женщин и повышению потенциала молодежи.
Также участникам мероприятия была предоставлена подробная информация о содержании книги. В книге освещаются основные направления и этапы реформ, осуществленных Президентом Шавкатом Мирзиёевым за последние восемь лет, а также анализируется их влияние на экономическое, социальное и политическое развитие страны.
Выступившие члены Конгресса США высоко оценили издание книги и признали Президента Шавката Мирзиёева современным политическим лидером и главой государства, стремящимся к демократическим реформам.
В рамках презентации также состоялся содержательный диалог с участием официальных лиц США, экспертов и представителей бизнеса. Они обменялись мнениями о значимости проводимых под руководством Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева реформ и перспективах дальнейшего углубления двусторонних отношений.
Электронные версии книги были широко распространены в Конгрессе, аналитических центрах и кругах, способных влиять на процессы принятия политических решений в Вашингтоне.
Мероприятие также было расценено как пример эффективной публичной дипломатии, служащей дальнейшему укреплению позитивного имиджа Узбекистана в США и развитию долгосрочных связей между нашими народами.