“Mustaqillik – buyuk ne’mat” mavzusida ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan yurtimiz bo‘ylab keng ko‘lamli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etilmoqda.
Shu munosabat bilan joriy yilning 12-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetda “Mustaqillik – buyuk ne’mat” mavzusida ma’rifiy uchrashuv o’tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, taniqli adibalar Zamira Ro‘zieva va Muhtarama Ulug‘ova ishtirok etib, mustaqillik yillarida mamlakatimizda erishilgan yutuqlar, adabiyot va madaniyat rivojiga qo‘shilgan hissalar, yoshlarga hususan talabalarga yaratilgan sharoit va imkoniyatlar haqida atroflicha so‘z yuritdilar.
Shuningdek ular, milliy qadriyatlarni asrash, yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlashda adabiyotning o‘rni haqida batafsil to‘xtaldilar.
Tadbir davomida mustaqillik yillarida adabiyotva- san’at va ilm-fan sohalarida erishilgan yutuqlar, ma’naviy merosimizni asrab-avaylashda yoshlarning roli, yosh avlodga milliy g‘oya va qadriyatlarni yetkazishda adabiy asarlarning o‘rni haqida batafsil to’xtaldilar.
Ma’rifiy uchrashuv ochiq muloqot va ijodiy fikr almashuvlar ruhida bo‘lib o‘tdi. Tadbir yakunida ishtirokchilar mehmonlarga minnatdorchilik bildirib, bunday uchrashuvlar yoshlarda milliy o‘zlik, vatanparvarlik va ma’naviy uyg‘onishni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar.

An educational meeting took place on the Topic “Independence – A Great Blessing”
In connection with the 34th anniversary of the Independence of the Republic of Uzbekistan, large-scale spiritual and educational events are being held across the country.
As part of these events, on September 12 of this year, an educational meeting titled “Independence – A Great Blessing” was held at the University of World Economy and Diplomacy.
The event featured members of the Writers’ Union of Uzbekistan, renowned authors Zamira Ro‘zieva and Muhtarama Ulug‘ova, who spoke in detail about the achievements of the country during the years of independence, the contribution to the development of literature and culture, and the wide range of opportunities created for young people, especially for students.
The guests also emphasized the role of literature in preserving national values and instilling a sense of patriotism in the hearts of the younger generation.
During the meeting, participants discussed the progress made in the fields of literature, art, and science during the years of independence, the importance of preserving spiritual heritage, and the role of literary works in conveying national ideas and values to youth.
The educational meeting was held in an atmosphere of open dialogue and creative exchange of ideas. At the end of the event, participants expressed gratitude to the guests and noted that such meetings play a vital role in fostering national identity, patriotism, and spiritual awakening among young people.