“Mustaqillik – buyuk ne’mat” mavzusida ma’rifiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan yurtimiz bo‘ylab keng ko‘lamli ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etilmoqda.
Shu munosabat bilan joriy yilning 12-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetda “Mustaqillik – buyuk ne’mat” mavzusida ma’rifiy uchrashuv o’tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zolari, taniqli adibalar Zamira Ro‘zieva va Muhtarama Ulug‘ova ishtirok etib, mustaqillik yillarida mamlakatimizda erishilgan yutuqlar, adabiyot va madaniyat rivojiga qo‘shilgan hissalar, yoshlarga hususan talabalarga yaratilgan sharoit va imkoniyatlar haqida atroflicha so‘z yuritdilar.
Shuningdek ular, milliy qadriyatlarni asrash, yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘usini mustahkamlashda adabiyotning o‘rni haqida batafsil to‘xtaldilar.
Tadbir davomida mustaqillik yillarida adabiyotva- san’at va ilm-fan sohalarida erishilgan yutuqlar, ma’naviy merosimizni asrab-avaylashda yoshlarning roli, yosh avlodga milliy g‘oya va qadriyatlarni yetkazishda adabiy asarlarning o‘rni haqida batafsil to’xtaldilar.
Ma’rifiy uchrashuv ochiq muloqot va ijodiy fikr almashuvlar ruhida bo‘lib o‘tdi. Tadbir yakunida ishtirokchilar mehmonlarga minnatdorchilik bildirib, bunday uchrashuvlar yoshlarda milliy o‘zlik, vatanparvarlik va ma’naviy uyg‘onishni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladilar.

Состоялась просветительская встреча на тему “Независимость – великая ценность”
В связи с 34-й годовщиной Независимости Республики Узбекистан по всей стране проходят масштабные духовно-просветительские мероприятия.
В этом контексте 12 сентября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась просветительская встреча на тему “Независимость – великая ценность”.
В мероприятии приняли участие члены Союза писателей Узбекистана, известные писательницы Замира Рузиева и Мухтарама Улугова, которые подробно рассказали о достижениях страны за годы независимости, вкладе в развитие литературы и культуры, а также о созданных условиях и возможностях для молодежи, в частности для студентов.
Также в ходе встречи гости акцентировали внимание на роли литературы в сохранении национальных ценностей и укреплении чувства патриотизма в сердцах молодежи.
Участники мероприятия обсудили успехи, достигнутые в годы независимости в области литературы, искусства и науки, роль молодежи в сохранении духовного наследия, а также важность литературных произведений в передаче национальной идеи и ценностей подрастающему поколению.
Просветительская встреча прошла в духе открытого диалога и творческого обмена мнениями. В завершение участники выразили благодарность почетным гостям и подчеркнули важность таких встреч в формировании национального самосознания, патриотизма и духовного роста молодежи.