Xitoy Tashqi ishlar universiteti vakillari bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 7-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Xitoyning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri - Xitoy Tashqi ishlar universiteti Rossiya va Yevroosiyo tadqiqotlari markazi direktori, professor Liu Ying va Rossiya va Yevroosiyo tadqiqotlari markazi direktor o‘rinbosari Zhang Jian tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida mehmonlar JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Mazkur uchrashuvda, JIDU tomonidan shuningdek, Diplomatik akademiya direktori Abdusamat Xaydarov, “Xalqaro munosabatlar” fakulteti dekani Madina Abdullayeva, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari Odil Gafarov va Osiyo tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov hamda Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i Gavhar Mirxalilova ishtirok etdilar.
Uchrashuv boshida Akram Umarov Xitoy Tashqi ishlar universiteti vakillariga JIDU delegatsiyasi a’zolarini tanishtirib, universitet faoliyati, uning yutuqlari va xalqaro hamkorlikdagi ustuvor yo‘nalishlari haqida ma’lumot berdi.
Liu Ying xonim ham, o‘z navbatida, faoliyat olib borayotgan universiteti va jamoasi haqida qisqacha ma’lumot berar ekan, 2024-yilda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar tarixan eng yuqori darajaga ko‘tarilganini, hamkorlik esa izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi. Markaziy Osiyo, xususan O‘zbekiston bilan, endilikda ta’lim yo‘nalishida hamkorlikka ehtiyoj yuqori ekanini aytib o‘tdi. Shu o‘rinda, Xitoy Tashqi ishlar universiteti ham Xitoy Tashqi ishlar vazirligi tarkibida tashkil etilgani JIDU bilan hamkorlik uchun mustahkam institutsional asos bo‘layotgani qayd etildi.
Zhang Jian kelgusi yildan talaba almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish orqali hamkorlikni amaliy bosqichdan boshlashni, shuningdek, diplomatiya bo‘yicha onlayn kurslarni taqdim etuvchi innovatsion platforma doirasida ham aloqalarni jadallashtirishni taklif qildi.
Shuningdek, JIDU Xitoy Tashqi ishlar Universiteti bilan hamkorlikda o‘zbek, rus va xitoy tillari bo‘yicha talabalar uchun intensiv kurslar tashkil etish hamda Xitoydan xitoy tili o‘qituvchilarini JIDUga jalb qilish masalasini taklif qildi.
Xitoy Tashqi ishlar universiteti bilan JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti hamda Diplomatik Akademiya o‘rtasidagi hamkorlik imkoniyatlari ham muhokama qilindi. Avvalo, kichik ko‘lamli onlayn uchrashuv tashkil etish orqali ikki tomonlama ishchi muloqotni boshlashga kelishib olindi. Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti bilan – qo‘shma tadqiqotlar olib borish, Diplomatik Akademiya bilan esa talaba almashinuv dasturlari hamda qisqa muddatli diplomatik kurslar va treninglarni tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikning kelgusida yanada samarali va tizimli rivojlanishiga ishonch bildirdilar.

Обсуждены вопросы сотрудничества с представителями Китайского университета иностранных дел
7 ноября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с представителями одного из наиболее престижных высших учебных заведений Китая — Китайского университета иностранных дел. В состав делегации вошли директор Центра исследований России и Евразии, профессор Лю Ин и заместитель директора Центра Чжан Цзянь.
В рамках визита гости провели переговоры с первым проректором УМЭД по академическим делам Акрамом Умаровым. Во встрече также приняли участие директор Дипломатической академии Абдусамат Хайдаров, декан факультета международных отношений Мадина Абдуллаева, заместитель директора Института перспективных международных исследований Одил Гафаров, руководитель Центра исследований Азиатско-Тихоокеанского региона Аббос Бобохонов, а также начальник офиса международного академического сотрудничества Гавхар Мирхалилова.
Открывая встречу, Акрам Умаров представил членам китайской делегации представителей УМЭД, рассказал о деятельности университета, его достижениях и приоритетных направлениях международного сотрудничества.
В свою очередь, профессор Лю Ин представила краткую информацию о своём университете и коллективе, отметив, что в 2024 году отношения между Узбекистаном и Китаем достигли исторически высокого уровня, а двустороннее сотрудничество последовательно развивается. Она подчеркнула растущую потребность в развитии образовательных связей с Центральной Азией, в частности с Узбекистаном. Было отмечено, что подчинённость Китайского университета иностранных дел Министерству иностранных дел КНР создаёт прочную институциональную основу для сотрудничества с УМЭД.
Чжан Цзянь предложил уже со следующего года начать практическую реализацию совместных инициатив — в частности, запустить программы академического обмена студентов, а также активизировать взаимодействие в рамках инновационной платформы, предлагающей онлайн-курсы по дипломатии.
Со своей стороны УМЭД предложил организовать интенсивные курсы по узбекскому, русскому и китайскому языкам для студентов совместно с Китайским университетом иностранных дел, а также привлечь преподавателей китайского языка из Китая для работы в УМЭД.
Кроме того, были обсуждены перспективы сотрудничества Китайского университета иностранных дел с Институтом перспективных международных исследований и Дипломатической академией при УМЭД. Стороны договорились начать двусторонний рабочий диалог, проведя онлайн-встречу в ближайшее время. Рассматривались вопросы проведения совместных исследований, реализации программ академического обмена, а также организации краткосрочных дипломатических курсов и тренингов.
В завершение стороны выразили уверенность, что двустороннее сотрудничество и впредь будет развиваться эффективно и системно.