JIDU talabalari o‘z tashabbuslari bilan yozgi ta’tilni davlat va xususiy tashkilotlarda amaliyot o‘tagan holda samarali o‘tkazdilar
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakulteti 1–2-bosqich talabalari uchun 2025-yil yozgi ta’til davri nafaqat dam olish, balki o‘quv jarayonida egallangan nazariy bilimlarni amaliyotda sinovdan o‘tkazish, kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish va malaka oshirish davriga aylandi.
Yozgi amaliyot jarayonida 50 dan ortiq talabalar ixtiyoriy ravishda quyidagi tashkilotlarda o‘z faoliyatini olib bordilar:
· O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi;
· O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi;
· O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi;
· Sud va prokuratura tizimi;
· shuningdek, qator davlat va nodavlat tizim tashkilotlari.
Amaliyot davomida talabalar:
- huquqiy tahlil qilish,
- hujjatlar bilan ishlash,
- xorijiy va milliy qonunchilikni solishtirish,
- muloqot va muzokara olib borish,
- diplomatik etiket va protokol qoidalarini o‘zlashtirish kabi muhim ko‘nikmalarni shakllantirishdi.

Студенты УМЭД по собственной инициативе эффективно провели летние каникулы, пройдя стажировку в государственных и частных организациях
Для студентов 1-2 курсов факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии летний период каникул 2025 года стал не только временем отдыха, но и периодом проверки на практике теоретических знаний, полученных в учебном процессе, формирования профессиональных навыков и повышения квалификации.
В ходе летней практики более 50 студентов добровольно проходили стажировку в следующих организациях:
• Центр внешнеполитических исследований и международных инициатив при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан;