JIDUda Vengriya bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 10-sentabr kuni Vengriya Bosh vaziri siyosiy direktori ofisi boshlig‘i, davlat kotibi o‘rinbosari Marton Ugroshdi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrif buyurdi.
Uchrashuvda JIDU tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev va Akademik ishlari bo‘yicha birinchi prorektor Akram Umarov ishtirok etdilar.
Uchrashuv boshida mehmonga JIDU faoliyati, amalga oshirilayotgan ta’lim dasturlari va ilmiy tadqiqotlarning asosiy yo‘nalishlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Universitetning Vengriyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot institutlari bilan muvaffaqiyatli hamkorligi alohida ta’kidlandi.
Muzokaralar davomida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishning istiqbollari muhokama qilindi. Asosiy tashabbuslar quyidagilardan iborat:
• Talabalarning akademik almashinuvi uchun qo‘shma dasturlarni ishlab chiqish;
• Professor-o‘qituvchilar va ma’muriy xodimlarning malakasini oshirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish;
• Qo‘shma ilmiy tadqiqotlarni faol rivojlantirish;
• Vengriya tahliliy markazlari va JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish.
Shuningdek, uchrashuvda tadqiqotchilar va o‘qituvchilar almashinuvi uchun ikki tomonlama asosda ishlaydigan akademik tashriflar (visiting fellowships) dasturlarini yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv konstruktiv va do‘stona muhitda o‘tdi. Tomonlar muhokama qilingan barcha tashabbuslarni amalda joriy etish va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashdan qat’iy manfaatdor ekanliklarini izhor etdilar.

UWED Discusses Prospects for Cooperation with Hungary
On September 10 of this year, Deputy State Secretary of the Office of the Political Director of the Prime Minister of Hungary Márton Ugrosdy paid a working visit to the University of World Economy and Diplomacy.
On the part of the UWED, the meeting was attended by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Rector of the UWED Sodyq Safoev and the First Vice-Rector for Academic Affairs Akram Umarov.
At the beginning of the meeting, the guest was told in detail about the activities of UWED, ongoing educational programs and key areas of scientific research. The successful cooperation of the university with leading higher educational institutions and research institutes of Hungary was emphasized.
During the talks, the parties discussed specific prospects for expanding bilateral partnership. Among the key initiatives:
• Development of joint programs for academic exchange of students;
• Implementation of projects to improve the qualifications of faculty and administrative staff;
• Active development of joint scientific research;
• Establishment of partnerships between Hungarian think tanks and the Institute for Advanced International Studies (IPMR) at UWED.
Special attention was paid to the creation of visiting fellowship programs, which will work on a bilateral basis for the exchange of researchers and teachers.
The meeting was held in a constructive and friendly atmosphere. The parties expressed strong interest in the practical implementation of all the discussed initiatives and further strengthening mutually beneficial cooperation.