JIDU va TİKA ta’lim, fan va barqaror rivojlanish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
2026-yil 17 mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TİKA) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
TİKA delegatsiyasi tarkibiga Toshkent shahridagi TİKA dasturiy muvofiqlashtirish idorasi koordinatori Esin Adjar Ergin, shuningdek, O‘zbekistondagi dasturlar menejeri Farrux Abdullayev kirdi.
JIDU tomonidan delegatsiyani Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev qabul qildi.
Uchrashuv avvalida S.Safoyev delegatsiyani samimiy qutlab, tashrif uchun minnatdorlik bildirdi. U O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarini mustahkamlash strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Ta’lim, fan va akademik almashinuv sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida JIDU vakillari universitet faoliyati, uning Turkiya bilan hamkorligi, shuningdek, TİKA bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazdilar. Ta’kidlanishicha, hozirda JIDU Turkiyaning bir qator universitetlari, jumladan, Anqara Yildirim Boyazid universiteti, Mehmet Akif Ersoy universiteti (Burdur shahri), Rajab Toyyib Erdo‘g‘an universiteti (Rizo shahri), Marmara universiteti, Pamukkale universiteti va Ibn Xaldun universiteti bilan hamkorlik kelishuvlarini amalga oshirmoqda.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi akademik va ekspert muloqotini rivojlantirish masalalarini ham muhokama qildilar. Shu nuqtayi nazardan, 2025-yil oktyabr oyida JIDUda Ibn Xaldun universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “O‘zbekiston - Turkiya: strategik istiqbollar” strategik forumiga alohida e’tibor qaratildi. Muvaffaqiyatli tajribaga tayanib, JIDU ushbu forumni ikki mamlakat olimlari, tahlilchilari va davlat tuzilmalari vakillari o‘rtasida akademik almashinuv va ekspertlar muloqoti uchun doimiy platforma sifatida institutsionallashtirish niyatini bildirdi.
Muzokaralar chog‘ida TİKA ko‘magida hamkorlikni kengaytirishning bir qator asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi. Raqamli ta’lim va “aqlli universitet” tashabbuslarini rivojlantirish, jumladan, IT-forumlar, seminarlar, xakatonlar o‘tkazish, shuningdek, innovatsion infratuzilma, startap ekotizimlari va raqamli ta’lim yechimlarini qo‘llab-quvvatlash shular jumlasidan. O‘qituvchilarning malakasini oshirish dasturlari orqali turk tilini o‘qitishni kuchaytirish, zamonaviy o‘quv materiallari bilan ta’minlash, akademik mobillik va til amaliyotlarini tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar. Shuningdek, qo‘shma tashabbuslarni samarali amalga oshirish uchun yaqin vaqt ichida “yo‘l xarita” loyihasini (action plan) tayyorlashga kelishib olindi.

UWED and TİKA Discussed Expanding Cooperation in Education, Research and Sustainable Development
On March 17, 2026, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a meeting with representatives of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA).
The TİKA delegation included Esin Acar Ergin, Coordinator of the TİKA Tashkent Program Coordination Office, and Farrukh Abdullayev, Program Manager in Uzbekistan.
On the part of the UWED, the delegation was received by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sodyq Safoev.
At the beginning of the meeting, S.Safoev warmly welcomed the delegation and expressed his sincere appreciation for their visit. He emphasized the strategic importance of strengthening Uzbek-Turkish relations, with particular focus on enhancing cooperation in the fields of education, science, and academic exchange.
During the meeting, UWED representatives delivered a presentation on the University’s activities, its existing cooperation with the Republic of Türkiye, and prospective areas of cooperation with TİKA. It was noted that UWED currently maintains cooperation agreements with several Turkish universities, including Ankara Yıldırım Beyazıt University, Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Recep Tayyip Erdoğan University (Rize), Marmara University, Pamukkale University, and Ibn Haldun University.
The parties also discussed the development of academic and expert dialogue between Uzbekistan and Türkiye. In this context, special attention was given to the Uzbekistan–Türkiye Strategic Vision Forum held at UWED in October 2025 and jointly organized with Ibn Haldun University. Building on this successful experience, UWED expressed its intention to institutionalize the forum as an annual platform for academic exchange and expert dialogue among scholars, analysts, and representatives of government institutions from both countries.
During the negotiations, several key areas for expanding cooperation with the support of TİKA were discussed. These included the development of digital education and “smart university” initiatives, such as organizing IT forums, workshops, and hackathons, as well as supporting innovation infrastructure, startup ecosystems, and digital learning solutions. Particular emphasis was also placed on strengthening Turkish language education through capacity-building programs for instructors, provision of modern teaching materials, and the promotion of academic mobility and language internships.
At the conclusion of the meeting, both sides reaffirmed their mutual interest in further developing cooperation. It was also agreed to prepare, in the near future, a draft roadmap (action plan) for the effective implementation of joint initiatives.