JIDU va TİKA ta’lim, fan va barqaror rivojlanish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
2026-yil 17 mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TİKA) vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
TİKA delegatsiyasi tarkibiga Toshkent shahridagi TİKA dasturiy muvofiqlashtirish idorasi koordinatori Esin Adjar Ergin, shuningdek, O‘zbekistondagi dasturlar menejeri Farrux Abdullayev kirdi.
JIDU tomonidan delegatsiyani Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev qabul qildi.
Uchrashuv avvalida S.Safoyev delegatsiyani samimiy qutlab, tashrif uchun minnatdorlik bildirdi. U O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarini mustahkamlash strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Ta’lim, fan va akademik almashinuv sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida JIDU vakillari universitet faoliyati, uning Turkiya bilan hamkorligi, shuningdek, TİKA bilan hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazdilar. Ta’kidlanishicha, hozirda JIDU Turkiyaning bir qator universitetlari, jumladan, Anqara Yildirim Boyazid universiteti, Mehmet Akif Ersoy universiteti (Burdur shahri), Rajab Toyyib Erdo‘g‘an universiteti (Rizo shahri), Marmara universiteti, Pamukkale universiteti va Ibn Xaldun universiteti bilan hamkorlik kelishuvlarini amalga oshirmoqda.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi akademik va ekspert muloqotini rivojlantirish masalalarini ham muhokama qildilar. Shu nuqtayi nazardan, 2025-yil oktyabr oyida JIDUda Ibn Xaldun universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “O‘zbekiston - Turkiya: strategik istiqbollar” strategik forumiga alohida e’tibor qaratildi. Muvaffaqiyatli tajribaga tayanib, JIDU ushbu forumni ikki mamlakat olimlari, tahlilchilari va davlat tuzilmalari vakillari o‘rtasida akademik almashinuv va ekspertlar muloqoti uchun doimiy platforma sifatida institutsionallashtirish niyatini bildirdi.
Muzokaralar chog‘ida TİKA ko‘magida hamkorlikni kengaytirishning bir qator asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi. Raqamli ta’lim va “aqlli universitet” tashabbuslarini rivojlantirish, jumladan, IT-forumlar, seminarlar, xakatonlar o‘tkazish, shuningdek, innovatsion infratuzilma, startap ekotizimlari va raqamli ta’lim yechimlarini qo‘llab-quvvatlash shular jumlasidan. O‘qituvchilarning malakasini oshirish dasturlari orqali turk tilini o‘qitishni kuchaytirish, zamonaviy o‘quv materiallari bilan ta’minlash, akademik mobillik va til amaliyotlarini tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar. Shuningdek, qo‘shma tashabbuslarni samarali amalga oshirish uchun yaqin vaqt ichida “yo‘l xarita” loyihasini (action plan) tayyorlashga kelishib olindi.

УМЭД и TİKA обсудили расширение сотрудничества в сфере образования, науки и устойчивого развития
17 марта 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с представителями Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TİKA).
В состав делегации TİKA вошли Эсин Аджар Эргин, координатор Программного координационного офиса TİKA в Ташкенте, а также Фаррух Абдуллаев, менеджер программ в Узбекистане.
Со стороны УМЭД делегацию принял Первый заместитель председателя Сената Олий мажлис Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содык Сафоев.
В начале встречи С.Сафоев тепло поприветствовал делегацию и выразил искреннюю благодарность за визит. Он подчеркнул стратегическую значимость укрепления узбекско-турецких отношений. Особое внимание было уделено развитию взаимодействия в сферах образования, науки и академических обменов.
В ходе встречи представители УМЭД представили презентацию, посвящённую деятельности университета, его сотрудничеству с Турцией, а также перспективным направлениям взаимодействия с TİKA. Было отмечено, что в настоящее время УМЭД поддерживает соглашения о сотрудничестве с рядом университетов Турции, включая Университет Анкара Йылдырым Беязыт, Университет имени Мехмета Акифа Эрсоя (г. Бурдур), Университет имени Реджепа Тайипа Эрдогана (г. Ризе), Университет Мармара, Университет Памуккале и Университет Ибн Халдуна.
Стороны также обсудили развитие академического и экспертного диалога между Узбекистаном и Турцией. В этом контексте особое внимание было уделено проведённому в октябре 2025 года в УМЭД Стратегическому форуму «Узбекистан – Турция: стратегические перспективы», организованному совместно с Университетом Ибн Халдуна. Опираясь на успешный опыт, УМЭД выразил намерение институционализировать данный форум в качестве ежегодной платформы для академического обмена и экспертного диалога между учёными, аналитиками и представителями государственных структур двух стран.
В ходе переговоров обсуждены ряд ключевых направлений для расширения сотрудничества при поддержке TİKA. В их числе — развитие цифрового образования и инициатив «умного университета», включая проведение IT-форумов, воркшопов, хакатонов, а также поддержку инновационной инфраструктуры, стартап-экосистем и цифровых образовательных решений. Особое внимание было уделено укреплению преподавания турецкого языка посредством программ повышения квалификации преподавателей, обеспечения современными учебными материалами, а также организации академической мобильности и языковых стажировок.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в развитии сотрудничества. Также было достигнуто соглашение о подготовке в ближайшее время проекта дорожной карты (action plan) для эффективной реализации совместных инициатив.