Ma’lumki, joriy yil 31-avgust - 1-sentabr kunlari Xitoyning Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari kengashining 25-yig‘ilishi hamda SHHT plus formatidagi sammit o‘tkazildi. Ularda davlatimiz rahbari tashkilot doirasidagi va xalqaro miqyosdagi global masalalar bo‘yicha qator muhim taklif va tashabbuslarni o‘z ichiga olgan ma’ruza bilan ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Tyanszin sammitida ilgari surilgan yangi taklif va tashabbuslarning mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish va ommalashtirish maqsadida joriy yilning 4-sentabr kuni O‘zbekiston Milliy universitetida “SHHT amaliyotda: Yangi O‘zbekiston tashabbuslari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbir Shanxay hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazi va Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti Tarix fakultetining O‘zbekistonning eng yangi tarixi kafedrasi hamkorligida tashkil etildi.
Davra suhbatida 20 dan ortiq davlat va nodavlat tashkilotlari vakillari qatnashdi. Ular orasida davlat tuzilmalari va jamoat tashkilotlari vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining ikkala palatasi deputatlari, ekspertlar va jurnalistlar bor edi. Tadbirda “Xalq diplomati” unvoni sohibasi, siyosiy fanlar doktori, JIDU professori E.S.Sultanova ham ekspert sifatida ishtirok etdi.
Tadbirda Prezident Sh.Mirziyoyevning SHHTning siyosiy asoslarini mustahkamlash, mintaqaviy xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan muhim tashabbuslarining mohiyatiga e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari O‘zbekiston mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan SHHT davlatlari bilan do‘stlikni mustahkamlash va hamkorlikni kengaytirishning O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar hamkorlik xalqlarni yaqinlashtirish, o‘zaro hurmat va o‘rganish ruhidagi sheriklikni chuqurlashtirishga xizmat qiluvchi Tashkilotning tayanch ustunlaridan biri ekanligi qayd etildi.
Muhokama chog‘ida davra suhbati ishtirokchilari Tyanzin sammiti O‘zbekistonning mintaqaviy va global masalalarda faol pozitsiyasini yana bir bor namoyish etganini, O‘zbekiston tashabbuslarining xalqaro miqyosda keng qo‘llab-quvvatlanishi mamlakatning obro‘-e’tibori ortib borayotganidan dalolat berishini ta’kidladilar.

Представитель УМЭД принял участие в круглом столе «ШОС на практике: инициативы Нового Узбекистана»
Как известно, с 31 августа по 1 сентября текущего года в китайском городе Тяньцзине состоялись 25-е заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества и саммит в формате ШОС плюс. В них глава нашего государства принял участие с докладом, содержащим ряд важных предложений и инициатив по глобальным вопросам как в рамках организации, так и на международном уровне.
В целях популяризации и доведения до широкой общественности сути и значения новых предложений и инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан на саммите в Тяньцзине, 4 сентября текущего года в Национальном университете Узбекистана состоялся «круглый стол» на тему «ШОС на практике: инициативы Нового Узбекистана».
Мероприятие было организовано Центром народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Узбекистане и кафедрой новейшей истории Узбекистана исторического факультета Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека.
В круглом столе приняли участие представители более 20 государственных и негосударственных организаций. Среди них: представители государственных структур и общественных организаций, депутаты обеих палат Парламента Республики Узбекистан, эксперты и журналисты. В мероприятии также приняла участие как эксперт обладатель звания «Народный дипломат», доктор политических наук, профессор УМЭД Султанова Э.С.
В Мероприятии было акцентировано внимание на сути важных инициатив Президента Ш.Мирзиёева, направленных на укрепление политических основ ШОС, расширение сотрудничества в области региональной безопасности, развитие экономического и культурно-гуманитарного взаимодействия. По случаю 34-годовщины независимости Узбекистана глава государства подчеркнул, что укрепление дружбы и расширение сотрудничества с государствами ШОС остаются приоритетными направлениями внешней политики Узбекистана.
Кроме того, было подчеркнуто, что культурно-гуманитарное взаимодействие остается одной из опор Организации, способствующая сближению народов и углублению партнерства в духе взаимного уважения и обучения.
В ходе дискуссии экспертами круглого стола было вновь подчеркнуто, что что Тяньцзиньский саммит вновь продемонстрировал активную позицию Узбекистана в региональных и глобальных вопросах, а широкая международная поддержка инициатив Узбекистана свидетельствует о растущем авторитете страны.