Ma’lumki, joriy yil 31-avgust - 1-sentabr kunlari Xitoyning Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar rahbarlari kengashining 25-yig‘ilishi hamda SHHT plus formatidagi sammit o‘tkazildi. Ularda davlatimiz rahbari tashkilot doirasidagi va xalqaro miqyosdagi global masalalar bo‘yicha qator muhim taklif va tashabbuslarni o‘z ichiga olgan ma’ruza bilan ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Tyanszin sammitida ilgari surilgan yangi taklif va tashabbuslarning mazmun-mohiyatini keng jamoatchilikka yetkazish va ommalashtirish maqsadida joriy yilning 4-sentabr kuni O‘zbekiston Milliy universitetida “SHHT amaliyotda: Yangi O‘zbekiston tashabbuslari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbir Shanxay hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazi va Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti Tarix fakultetining O‘zbekistonning eng yangi tarixi kafedrasi hamkorligida tashkil etildi.
Davra suhbatida 20 dan ortiq davlat va nodavlat tashkilotlari vakillari qatnashdi. Ular orasida davlat tuzilmalari va jamoat tashkilotlari vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining ikkala palatasi deputatlari, ekspertlar va jurnalistlar bor edi. Tadbirda “Xalq diplomati” unvoni sohibasi, siyosiy fanlar doktori, JIDU professori E.S.Sultanova ham ekspert sifatida ishtirok etdi.
Tadbirda Prezident Sh.Mirziyoyevning SHHTning siyosiy asoslarini mustahkamlash, mintaqaviy xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan muhim tashabbuslarining mohiyatiga e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari O‘zbekiston mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan SHHT davlatlari bilan do‘stlikni mustahkamlash va hamkorlikni kengaytirishning O‘zbekiston tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari bo‘lib qolishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar hamkorlik xalqlarni yaqinlashtirish, o‘zaro hurmat va o‘rganish ruhidagi sheriklikni chuqurlashtirishga xizmat qiluvchi Tashkilotning tayanch ustunlaridan biri ekanligi qayd etildi.
Muhokama chog‘ida davra suhbati ishtirokchilari Tyanzin sammiti O‘zbekistonning mintaqaviy va global masalalarda faol pozitsiyasini yana bir bor namoyish etganini, O‘zbekiston tashabbuslarining xalqaro miqyosda keng qo‘llab-quvvatlanishi mamlakatning obro‘-e’tibori ortib borayotganidan dalolat berishini ta’kidladilar.

A representative of UWED took part in the round table “SCO in practice: initiatives of New Uzbekistan”
As you know, from August 31 to September 1 of this year, the 25th meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization and the summit in the SCO plus format were held in the Chinese city of Tianjin. The head of our state took part in them with a report containing a number of important proposals and initiatives on global issues both within the organization and at the international level.
In order to popularize and convey to the general public the essence and significance of new proposals and initiatives put forward by the President of the Republic of Uzbekistan at the summit in Tianjin, on September 4 this year, a round table was held at the National University of Uzbekistan on the topic “SCO in practice: initiatives of New Uzbekistan”.
The event was organized by the Center for Public Diplomacy of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) in Uzbekistan and the Department of Contemporary History of Uzbekistan of the Faculty of History of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek.
The round table was attended by representatives of more than 20 state and non-governmental organizations. Among them: representatives of government agencies and public organizations, deputies of both chambers of the Parliament of the Republic of Uzbekistan, experts and journalists. The event was also attended as an expert by the holder of the title "People's Diplomat", Doctor of Political Sciences, Professor of the UWED Sultanova E.S.
The event focused on the essence of important initiatives of President Shavkat Mirziyoyev aimed at strengthening the political foundations of the SCO, expanding cooperation in the field of regional security, developing economic, cultural and humanitarian cooperation. On the occasion of the 34th anniversary of Uzbekistan's independence, the head of state stressed that strengthening friendship and expanding cooperation with the SCO states remain priority areas of Uzbekistan's foreign policy.
In addition, it was emphasized that cultural and humanitarian interaction remains one of the pillars of the Organization, contributing to the rapprochement of peoples and deepening partnership in the spirit of mutual respect and learning.
During the discussion, the experts of the round table reiterated that the Tianjin summit once again demonstrated the active position of Uzbekistan in regional and global issues, and the broad international support for Uzbekistan's initiatives testifies to the growing authority of the country.