JIDU rektori AQSH Davlat departamenti delegatsiyasi bilan uchrashdi
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev AQSH Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo ishlari bo‘yicha yordamchisi Samir Pol Kapur boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi strategik sheriklikning bugungi holati hamda istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar keyingi yillarda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidlab, o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada rivojlantirish uchun mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish muhimligini qayd etdilar.
Samir Pol Kapur O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar, shuningdek, Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro ishonch va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan izchil siyosatni yuqori baholadi.
Muloqot chog‘ida mehmonlarga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining faoliyati, parlamentning davlat va jamiyat hayotidagi o‘rni, shuningdek, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarning huquqiy asoslarini mustahkamlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi.

Ректор УМЭД встретился с делегацией Государственного департамента США
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев встретился с делегацией во главе с помощником Государственного секретаря США по делам Южной и Центральной Азии Самиром Полом Капуром.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах стратегического партнёрства между Республикой Узбекистан и Соединёнными Штатами Америки. Стороны отметили, что в последние годы двустороннее сотрудничество вышло на качественно новый уровень, подчеркнув важность эффективного использования имеющихся возможностей для дальнейшего укрепления взаимовыгодных связей.
Самир Пол Капур высоко оценил масштабные экономические реформы, проводимые в Узбекистане, а также последовательную политику страны, направленную на укрепление добрососедских отношений, взаимного доверия и регионального сотрудничества в Центральной Азии.
В ходе беседы американской делегации была представлена подробная информация о деятельности Олий Мажлиса Республики Узбекистан, роли парламента в государственной и общественной жизни страны, а также о проводимой работе по совершенствованию правового обеспечения реализуемых в стране реформ.