JIDUda “Barqaror rivojlanish, tibbiyot, geosiyosat” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Barqaror rivojlanish, tibbiyot, geosiyosat” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi. Tadbir turli soha mutaxassislari o‘rtasidagi muloqot uchun nufuzli maydonga aylandi.
Davra suhbatida taniqli xalqaro arboblar, jumladan, Armaniston Respublikasining to‘rtinchi prezidenti Armen Sarkisyan va Singapur Milliy universiteti Xalqaro tibbiyot kengashi raisi, Favqulodda va muxtor elchi, professor Kishore Mahbubani ishtirok etdi. Muhokamaga davlat organlari va jamoat boshqaruvi vakillari, xalqaro tashkilotlar, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus a’zolari, shuningdek, O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlar ilmiy hamjamiyatining yetakchi olimlari hamda ekspertlari ham qo‘shildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev kirish so‘zi bilan ochdi. U bugungi kunning global muammolarini hal qilishda fanlararo yondashuvning ahamiyati tobora ortib borayotganini ta’kidladi. S.Safoyev barqaror rivojlanish, sog‘liqni saqlash va geosiyosiy dinamika masalalari bir-biri bilan chambarchas bog‘liq ekanligini va xalqaro ekspertlar hamjamiyatining birgalikdagi sa’y-harakatlarini talab qilishini alohida qayd etdi.
Davra suhbati ishtirokchilari global o‘zgarishlarning iqtisodiy, siyosiy va madaniy jihatlarini atroflicha muhokama qildilar. E’tibor markazida Osiyo mamlakatlarining ta’siri kuchayishi, jahon maydonidagi kuchlar muvozanatining o‘zgarishi va mavjud dunyo tartibiga bo‘lgan tahdidlar masalalari turdi. Mutaxassislar iqtisodiy va texnologik modellar o‘rtasidagi raqobat, qadriyatlarga yondashuvdagi farqlar, shuningdek, yangi tarixiy davr sharoitida Sharq va G‘arb o‘rtasidagi samarali muloqot va hamkorlik istiqbollarini tahlil qildilar.
Ushbu davra suhbatining JIDU doirasida o‘tkazilishi universitetning global kun tartibidagi eng dolzarb masalalarni chuqur va mazmunli muhokama qilish uchun yetakchi platforma sifatidagi mavqeini tasdiqladi. Tadbir fanlararo muloqotni mustahkamlashga va iqtisodiyot, siyosat hamda sog‘liqni saqlash chorrahasidagi murakkab muammolarni hal qilish bo‘yicha konstruktiv takliflarni ishlab chiqishga xizmat qildi.

The International Round Table on “Sustainable Development, Medicine, Geopolitics” was held at UWED
On September 3 of this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted an International Round Table on the topical topic: “Sustainable Development, Medicine, Geopolitics”. The event has become an authoritative platform for dialogue between experts from various fields.
The round table was attended by prominent international figures, including Armen Sarkissian, the fourth President of the Republic of Armenia, and Professor Kishore Mahbubani, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Chairman of the International Medical Council of the National University of Singapore. Representatives of state bodies and public administration, international organizations, the diplomatic corps accredited in Uzbekistan, as well as leading scientists and experts from the scientific community of Uzbekistan and foreign countries also joined the discussion.
Opening the event, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sodyq Safoev made a welcoming speech, in which he emphasized the growing role of an interdisciplinary approach to solving global challenges of our time. He noted that the issues of sustainable development, healthcare and geopolitical dynamics are inextricably linked and require joint efforts of the international expert community.
The participants of the round table considered in detail the economic, political and cultural aspects of global changes. The focus was on the growing influence of Asian countries, changes in the balance of power on the world stage and challenges to the existing world order. Experts discussed the competition of economic and technological models, differences in value approaches, as well as prospects for constructive interaction and cooperation between East and West in the new historical era.
Holding this round table within the walls of the UWED confirmed the status of the university as a leading platform for in-depth and meaningful discussion of the most pressing issues on the global agenda. The event contributed to strengthening interdisciplinary dialogue and developing constructive proposals for solving complex problems at the intersection of economics, politics and health.