Joriy yilning 27-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati 2025/2026 o‘quv yili oldidan talabalarni qulay va zamonaviy turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirdi. Bu jarayon nafaqat o‘z vaqtida joylashtirish, balki ta’lim oluvchilar uchun qulay, xavfsiz va ma’naviy sog‘lom muhitni yaratishga qaratilgan.
Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O.Yusupjanov Talabalarni yotoqxonalarga joylashtirishga ko‘maklashish markazi (infokiosk) bilan hamkorlikda tashkil etilgan amaliy tadbirlar davomida Toshkent shahridagi bir qator xostel va yotoqxonalardagi sharoitlarni o‘rganib chiqdi.
Tashriflar natijasiga ko‘ra, turar joylarning gigiyena me’yorlariga mos kelishi, umumiy foydalaniladigan joylarning ozoda saqlanishi, xavfsizlik tizimlari va yong‘inga qarshi vositalarning ishlashi qayd etildi. Shuningdek, talabalar ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda internet va boshqa aloqa xizmatlari ham tashkil etilgani ma’lum qilindi. Oshxonalar, sport zallari va dam olish maskanlaridagi sharoitlar yuqori baholandi.
Uchrashuvlar yakunida infratuzilmani yanada rivojlantirish va xizmatlar sifatini yuqori darajada saqlab qolish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Belgilanishicha, ushbu chora-tadbirlarning ijrosi doimiy ravishda nazorat qilib boriladigan bo‘ldi.

В УМЭД создают образцовые условия в студенческих общежитиях
27 августа текущего года, в преддверии 2025/2026 учебного года, руководство Университета мировой экономики и дипломатии провело системную работу по обеспечению комфортного и современного жилья для студентов. Этот процесс, помимо своевременного размещения, направлен на создание комфортной, безопасной и духовно‑здоровой среды для обучающихся.
В ходе практических мероприятий, организованных первым проректором по делам молодёжи и духовно‑просветительской работе О. Юсупджановым совместно с Центром помощи по размещению студентов в общежитиях (инфокиоск), были изучены условия в ряде хостелов и общежитий города Ташкента.
По результатам визитов отмечено, что жилые помещения соответствуют гигиеническим нормам, места общего пользования содержатся в чистоте, функционируют системы безопасности и противопожарные средства. Также организованы интернет и другие коммуникационные услуги в соответствии с потребностями студентов. Высоко оценены условия в столовых, спортивных залах и зонах отдыха.
По итогам встреч достигнуты договорённости о дальнейшем развитии инфраструктуры и поддержании высокого уровня качества услуг. Установлено, что контроль за реализацией этих мероприятий будет осуществляться на постоянной основе.