Joriy yilning 27-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rahbariyati 2025/2026 o‘quv yili oldidan talabalarni qulay va zamonaviy turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirdi. Bu jarayon nafaqat o‘z vaqtida joylashtirish, balki ta’lim oluvchilar uchun qulay, xavfsiz va ma’naviy sog‘lom muhitni yaratishga qaratilgan.
Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O.Yusupjanov Talabalarni yotoqxonalarga joylashtirishga ko‘maklashish markazi (infokiosk) bilan hamkorlikda tashkil etilgan amaliy tadbirlar davomida Toshkent shahridagi bir qator xostel va yotoqxonalardagi sharoitlarni o‘rganib chiqdi.
Tashriflar natijasiga ko‘ra, turar joylarning gigiyena me’yorlariga mos kelishi, umumiy foydalaniladigan joylarning ozoda saqlanishi, xavfsizlik tizimlari va yong‘inga qarshi vositalarning ishlashi qayd etildi. Shuningdek, talabalar ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda internet va boshqa aloqa xizmatlari ham tashkil etilgani ma’lum qilindi. Oshxonalar, sport zallari va dam olish maskanlaridagi sharoitlar yuqori baholandi.
Uchrashuvlar yakunida infratuzilmani yanada rivojlantirish va xizmatlar sifatini yuqori darajada saqlab qolish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Belgilanishicha, ushbu chora-tadbirlarning ijrosi doimiy ravishda nazorat qilib boriladigan bo‘ldi.

On August 27 of this year, on the eve of the 2025/2026 academic year, the leadership of the University of World Economy and Diplomacy carried out systematic work to provide comfortable and modern housing for students. This process, in addition to timely placement, is aimed at creating a comfortable, safe and spiritually healthy environment for students.
In the course of practical events organized by the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work O. Yusupjanov together with the Center for Assistance in Student Accommodation in Dormitories (Information Kiosk), the conditions in a number of hostels and dormitories in the city of Tashkent were studied.
According to the results of the visits, it was noted that the living quarters meet hygienic standards, common areas are kept clean, security systems and fire-fighting equipment are functioning. Internet and other communication services are also organized according to the needs of students. Conditions in canteens, gyms and recreation areas are highly appreciated.
Following the meetings, agreements were reached on further development of infrastructure and maintaining a high level of quality of services. It has been established that the implementation of these measures will be monitored on an ongoing basis.