JIDUda O‘zbekiston Mustaqilligi bayrami munosabati bilan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi
2025-yil 27-avgust kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan tantanali yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U o‘z nutqida mustaqillikka erishishning tarixiy ahamiyatini va mamlakatimiz o‘tgan davr mobaynida hayotning barcha sohalarida erishgan ulkan yutuqlarni alohida ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu taraqqiyotda zamonaviy jamiyat rivojlanishining asosiy harakatlantiruvchi kuchi bo‘lgan ta’lim va fan alohida o‘rin tutadi.
S. Safoyev o‘tgan o‘quv yili yakunlarini sarhisob qilib, universitetning ilmiy va o‘quv faoliyatidagi sezilarli yutuqlarini alohida qayd etdi. U professor-o‘qituvchilarning xalqaro nufuzli nashrlardagi maqolalari soni oshgani, ilmiy tadqiqotlar uchun grantlar miqdori ko‘paygani, shuningdek, yetakchi xorijiy oliy o‘quv yurtlari va mutaxassislar bilan hamkorlikda bir qator innovatsion loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilganini ta’kidladi.
Nutqini yakunlar ekan, rektor JIDU professor-o‘qituvchilari va barcha xodimlarini asosiy vazifani bajarish - O‘zbekistonning ravnaqi va kelajagiga munosib hissa qo‘shishga qodir yuqori malakali va raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash uchun kuch-g‘ayratlarini birlashtirshga da’vat etdi.
Tadbir doirasida taqdirlash marosimi bo‘ldi. Ilmiy faoliyatdagi yuksak yutuqlari, ta’lim jarayoniga qo‘shgan salmoqli hissasi va halol mehnati uchun universitetning bir guruh professor-o‘qituvchilari va xodimlari faxriy yorliqlar bilan taqdirlandi.
Shuningdek, “O‘zbekiston va Hindiston me’moriy epigrafiyasi - Buyuk Boburiylar davri” nomli qisqa metrajli hujjatli film namoyish etildi. Film ikki mamlakat o‘rtasidagi chuqur tarixiy va madaniy aloqalarni ko‘rsatib, O‘zbekistonning ilm-fan, madaniyat markazi va sivilizatsiyalar chorrahasi sifatidagi o‘rnini ta’kidladi.
Bayramning tantanali muhiti yig‘ilganlarga umumiy qadriyatlar va belgilangan maqsadlarning universitet hamda mamlakatni yanada rivojlantirish uchun naqadar muhimligini yana bir bor eslatdi.

A solemn event in honor of the Independence Day of Uzbekistan was held at UWED
On August 27, 2025, a solemn meeting dedicated to the celebration of the 34th anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED).
The event was opened by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED Sodyq Safoev. In his speech, he emphasized the historical significance of gaining independence and the country's large-scale achievements over the past period in all spheres of life. A special role in this progress, according to him, is played by education and science, which are the key drivers of the development of modern society.
S. Safoev also summed up the results of the past academic year, highlighting the significant successes of the university in academic and scientific activities. He noted the growth in the publication activity of teachers in international ranking publications, an increase in the number of grants for scientific research, as well as the successful implementation of a number of innovative projects in partnership with leading foreign universities and experts.
Concluding his speech, the rector called on the teaching staff and all UWED staff to consolidate efforts to fulfill the main task - the training of highly qualified and competitive personnel who can make a worthy contribution to the prosperity and future of Uzbekistan.
The culmination of the event was the award ceremony. For high achievements in scientific activities, significant contribution to the educational process and conscientious work, a group of teachers and staff of the university was awarded certificates of honor and gratitude.
A short documentary film “Architectural Epigraphy of Uzbekistan and India – the Era of the Great Baburids” was also shown. The film showcased the deep historical and cultural ties between the two countries, highlighting Uzbekistan's role as a center of science, culture, and crossroads of civilizations.
The solemn atmosphere of the holiday once again reminded the audience of common values and the importance of the goals set for the further development of the university and the country.