JIDUda “Taʼlimda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025-yil 20-mayda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-330-sonli qarori ijrosini ta’minlash, BMTning barqaror rivojlanish maqsadlarida belgilangan 4-BRM hamda 17-BRM vazifalarini joriy qilish, shuningdek, JIDUda ilm-fanni yanada rivojlantirish, ilmiy tadqiqot ishlari samaradorligini oshirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Roman-german va O‘zbek va rus tillari kafedralari tomonidan “Taʼlimda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi tashkil etildi.
Anjumanda Ispaniya, Turkiya, Ozarbayjon va Xitoy davlatlaridan tadqiqodchi olimlar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Ma’lumki, 4-BRM vazifalari sifatli ta’limni rivojlantirish va mazkur maqsadlarni amalga oshirishda keng jamoatchilik, xususan, ilmiy tadqiqodchilar bilan o‘qitish metodologiyasini takomillashtirishga qaratilgan.
Konferensiya sho‘balari yuqoridagi vazifalarni o‘zida aks ettirgan holda jahon andozalari talabiga javob bera oladigan zamonaviy informatsion va pedagogik texnologiyalarni tadbiq etib, noan’anaviy va samarali o‘qitish usullarini rivojlantirish, yangi avlod darslik va o‘quv qo‘llanmalarini yaratish, yaratilgan yangi o‘quv qo‘llanmalar uchun uslubiy ko‘rsatmalar ishlab chiqish, yaratilgan yangi darslik va o‘quv qo‘llanmalarni o‘zaro almashish hamda aprobatsiyadan o‘tkazish, globallashuv jarayonida bir necha tillarni o‘qitish va tarjimonlar tayyorlash, sinxron tarjimani o‘quv dasturlariga kiritish, sinxron tarjima qila oladigan kadrlarni tarbiyalashga oid ilmiy-tadqiqot ishlanmalari, elektron manbalar yaratish va amaliyotga tadbiq etish kabi masalalar ma’ruzachilar tomonidan yoritildi hamda ishtirokchilar o‘rtasida muhokama etildi.
Shuningdek, konferensiyaning yalpi majlisida xorijlik hamkorlarning ishtirok etganligi 17-BRM, milliy tillardagi o‘ziga xosliklarni qadriyat sifatida saqlanishiga oid masalalar 11-BRM hamda xorijiy tillarni o‘rganishda sun’iy intellekt va zamonaviy texnologiyalardan innovatsion qo‘llanma sifatida foydalanish g‘oyalari 9-BRM vazifalari amaliyotini o‘zida aks ettiradi.

An international scientific and practical conference on the topic “Problems and Solutions in Teaching Languages in Education” was held at UWED
On May 20, 2025, to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-330 dated July 23, 2022, “On Measures for Systemic Reform of the Activities of the University of World Economy and Diplomacy”, to realize the tasks of UN Sustainable Development Goals 4 and 17, and to further develop science and enhance the effectiveness of research work at the University of World Economy and Diplomacy (UWED), the Departments of Romance and Germanic Languages and Uzbek and Russian Languages organized an international scientific and practical conference on the topic “Problems and Solutions in Teaching Languages in Education”.
Research scientists from Spain, Turkey, Azerbaijan and China took part in the conference with reports.
It is known that the targets of SDG 4 are aimed at developing quality education and improving the methodology of teaching with the involvement of the general public, in particular, researchers, to implement these goals.
The conference sections highlighted and discussed various issues, including: the implementation of modern information and pedagogical technologies that meet global standards; the development of innovative and effective teaching methods; the creation of next-generation textbooks and teaching materials; the development of methodological guidelines for newly created educational resources; mutual exchange and testing of new textbooks and teaching aids; multilingual education and translator training in the context of globalization; incorporation of simultaneous interpretation into educational programs; research and development in training personnel capable of simultaneous interpretation; and the creation and practical implementation of electronic resources.
In addition, the participation of foreign partners in the plenary session of the conference reflects the practical implementation of the objectives of SDG 17, the issues of preserving the uniqueness of national languages as a value correspond to SDG 11, and the ideas of using artificial intelligence and modern technologies as an innovative tool in learning foreign languages reflect the objectives of SDG 9.