JIDUda “Taʼlimda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025-yil 20-mayda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-iyuldagi “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-330-sonli qarori ijrosini ta’minlash, BMTning barqaror rivojlanish maqsadlarida belgilangan 4-BRM hamda 17-BRM vazifalarini joriy qilish, shuningdek, JIDUda ilm-fanni yanada rivojlantirish, ilmiy tadqiqot ishlari samaradorligini oshirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Roman-german va O‘zbek va rus tillari kafedralari tomonidan “Taʼlimda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi tashkil etildi.
Anjumanda Ispaniya, Turkiya, Ozarbayjon va Xitoy davlatlaridan tadqiqodchi olimlar o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Ma’lumki, 4-BRM vazifalari sifatli ta’limni rivojlantirish va mazkur maqsadlarni amalga oshirishda keng jamoatchilik, xususan, ilmiy tadqiqodchilar bilan o‘qitish metodologiyasini takomillashtirishga qaratilgan.
Konferensiya sho‘balari yuqoridagi vazifalarni o‘zida aks ettirgan holda jahon andozalari talabiga javob bera oladigan zamonaviy informatsion va pedagogik texnologiyalarni tadbiq etib, noan’anaviy va samarali o‘qitish usullarini rivojlantirish, yangi avlod darslik va o‘quv qo‘llanmalarini yaratish, yaratilgan yangi o‘quv qo‘llanmalar uchun uslubiy ko‘rsatmalar ishlab chiqish, yaratilgan yangi darslik va o‘quv qo‘llanmalarni o‘zaro almashish hamda aprobatsiyadan o‘tkazish, globallashuv jarayonida bir necha tillarni o‘qitish va tarjimonlar tayyorlash, sinxron tarjimani o‘quv dasturlariga kiritish, sinxron tarjima qila oladigan kadrlarni tarbiyalashga oid ilmiy-tadqiqot ishlanmalari, elektron manbalar yaratish va amaliyotga tadbiq etish kabi masalalar ma’ruzachilar tomonidan yoritildi hamda ishtirokchilar o‘rtasida muhokama etildi.
Shuningdek, konferensiyaning yalpi majlisida xorijlik hamkorlarning ishtirok etganligi 17-BRM, milliy tillardagi o‘ziga xosliklarni qadriyat sifatida saqlanishiga oid masalalar 11-BRM hamda xorijiy tillarni o‘rganishda sun’iy intellekt va zamonaviy texnologiyalardan innovatsion qo‘llanma sifatida foydalanish g‘oyalari 9-BRM vazifalari amaliyotini o‘zida aks ettiradi.

В УМЭД прошла международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы и решения в преподавании языков в образовании»
20 мая 2025 года в целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 23 июля 2022 года No ПП-330 «О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии», реализации задач ЦУР 4 и ЦУР 17 Целей устойчивого развития ООН, а также дальнейшего развития науки в УМЭД и повышения эффективности научно-исследовательской работы, кафедрами Романо-германских и Узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии была организована международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы и решения преподавания языков в образовании».
В конференции с докладами приняли участие ученые-исследователи из Испании, Турции, Азербайджана и Китая.
Известно, что задачи ЦУР 4 направлены на развитие качественного образования и совершенствование методологии обучения с привлечением широкой общественности, в частности, научных исследователей, для реализации этих целей.
В рамках секций конференции были освещены и обсуждены такие вопросы, как внедрение современных информационных и педагогических технологий, отвечающих требованиям мировых стандартов, развитие нетрадиционных и эффективных методов обучения, создание учебников и учебных пособий нового поколения, разработка методических указаний для созданных новых учебных пособий, взаимный обмен и апробация новых учебников и учебных пособий, обучение нескольким языкам и подготовка переводчиков в процессе глобализации, включение синхронного перевода в учебные программы, научно-исследовательские разработки по подготовке кадров, способных осуществлять синхронный перевод, создание и внедрение в практику электронных ресурсов.
Кроме того, участие иностранных партнеров в пленарном заседании конференции отражает практическую реализацию задач ЦУР 17, вопросы сохранения уникальности национальных языков как ценности соответствуют ЦУР 11, а идеи использования искусственного интеллекта и современных технологий в качестве инновационного пособия при изучении иностранных языков отражают задачи ЦУР 9.