JIDU bitiruvchilariga diplom topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 23-iyul kuni O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi saroyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti bitiruvchilariga diplomlarni tantanali topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tantanali tadbirni ochishda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diploatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev onlayn tarzda bitiruvchilarni qutlab, ularning universitet taraqqiyoti va O‘zbekiston istiqboliga qo‘shgan hissasini alohida ta’kidladi. U universitetning o‘z bitiruvchilari bilan faxrlanishini va ularning kasbiy faoliyatda muvaffaqiyatlarga erishishiga ishonch bildirdi. Shuningdek, rektor talabalarni butun o‘qish davri mobaynida qo‘llab-quvvatlaganlari uchun ota-onalarga chuqur minnatdorchilik izhor etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Baxromjon A’loyev bo‘lajak diplomatlar oldida so‘zlar ekan, ular doimiy ravishda o‘z ustida ishlashlari, bilimini oshirish, tajriba va malaka oshirishga intilishlari, ishning innovatsion uslublarini joriy etishlari kerakligini ta’kidladi.
JIDU bitiruvchilariga O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari, shuningdek, tantanali tadbirga tashrif buyurgan xorijiy davlatlarning Favqulodda va Muxtor elchilari o‘z tabriklarini yo‘lladilar. Ular orasida Fransiya elchisi Oreliya Bushez, Chexiya elchisi Lyubomir Frebort, hamda Hindiston, BMT va boshqa xorijiy tashkilotlar elchixonalari vakillari bor edi.
Yuqori o‘zlashtirish va faol jamoatchilik faoliyati bilan ajralib turgan 50 nafar bitiruvchiga alohida e’tibor qaratildi. Qolgan bitiruvchilarga ham TIV va JIDU rahbariyati vakillari diplom va sertifikatlar topshirdilar.
Tadbir talabalar va taklif etilgan san’atkorlar ishtirok etgan bayramona konsert bilan yakuniga yetdi.
Ma’lumot uchun. 2025-yilda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) bakalavriat yo‘nalishini muvaffaqiyatli 385 nafar talaba bitirdi. Bitiruvchilarning katta qismi Yevropa, Osiyo va AQShning nufuzli universitetlarida o‘qishni davom ettirdi. Eng mashhur yo‘nalishlar orasida xalqaro munosabatlar, iqtisodiyot, siyosatshunoslik va huquqshunoslik mavjud.
JIDU 60 dan ortiq xorijiy oliy o‘quv yurtlari bilan faol hamkorlik olib boradi, bu esa talabalarga almashinuv dasturlarida qatnashish va akademik kreditlarni inobatga olgan holda magistraturaga kirish imkonini beradi. Shuningdek, ko‘plab bitiruvchilar allaqachon davlat idoralari, xalqaro tashkilotlar, diplomatik vakolatxonalar va biznes sektorida o‘z ish o‘rinlarini topishgan.

A solemn ceremony of awarding diplomas to UWED graduates took place
On July 23 of this year, a solemn ceremony of awarding diplomas to graduates of the University of World Economy and Diplomacy was held at the Palace of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan.
The event brought together graduates, teachers, representatives of government agencies and the diplomatic corps.
Opening the solemn event, the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the UWED Sodyq Safoev, who congratulated the graduates online, noted their contribution to the development of the university and the future of Uzbekistan. He stressed that the university is proud of its graduates and is confident in their success in the professional field. The rector also expressed gratitude to parents for supporting students throughout the entire period of study.
First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloev, addressing future diplomats, called on them to constantly improve their knowledge, introduce innovative methods of work and worthily represent the country in the international arena.
After that, a video was shown illustrating the vibrant university life and student achievements.
The heads of diplomatic missions of Uzbekistan abroad, as well as Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of foreign states who arrived at the solemn event, sent their congratulations to the UWED graduates. Among them: Ambassador of France Aurelia Bouchez, Ambassador of the Czech Republic Lubomir Frabort, representatives of the embassies of India, the UN and other foreign organizations.
Particular attention was paid to 50 graduates who distinguished themselves with high academic performance and active social activities. The rest of the graduates also received diplomas in a solemn atmosphere from representatives of the leadership of the Ministry of Foreign Affairs and UWED.
The event ended with a festive concert, which was attended by students and invited artists.
For information. In 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) graduated 385 students who successfully completed their undergraduate programs. A significant part of the graduates continued their studies at prestigious universities in Europe, Asia and the United States. Among the popular areas are international relations, economics, political science and law. UWED actively cooperates with more than 60 foreign universities, which allows students to participate in exchange programs and apply for a master’s degree taking into account academic credits.
Also, many graduates are already employed in government agencies, international organizations, diplomatic missions and the business sector.