Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xitoy Xalq Respublikasi yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan qo‘shma dasturlarni faol rivojlantirib kelmoqda. Ushbu yo‘nalish doirasida Xalqaro munosabatlar fakulteti 2-bosqich talabalari Nurjahon Sayfiddinova va Asilbek Rustamov XXRning Janubi-g‘arbiy moliya-iqtisodiyot universiteti (Southwestern University of Finance and Economics, SWUFE) tomonidan Chengdu shahrida o‘tkazilgan SWUFE Global Academy 2025 yozgi dasturida munosib ishtirok etdilar.
2025-yil 6-19-iyul kunlari bo‘lib o‘tgan dastur davomida talabalar iqtisodiyot, menejment va Xitoy madaniyatiga oid turli akademik kurslar va maxsus ma’ruzalarni muvaffaqiyatli tamomladilar. Dasturda turli mamlakatlardan kelgan talabalar ishtirok etgani xalqaro tajriba almashinuvi va madaniy hamda akademik bilimlarning kengayishiga xizmat qildi.
Akademik modul doirasida ular Yale universiteti professori Jack Hou rahbarligidagi “Chinese Economy” kursida Xitoy iqtisodiyotining asosiy rivojlanish jarayonlari, mehnat bozori, demografik o‘zgarishlar hamda xalqaro savdo masalalarini chuqur o‘rgandilar. Shuningdek, marketing sohasi bo‘yicha tan olingan mutaxassis, Manitoba universiteti professori Fang Wan tomonidan olib borilgan “Research Methodology in Management” kursi doirasida tadqiqot uslublari, iste’molchilar psixologiyasi va brend menejmenti bo‘yicha nazariy va amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar. Shu bilan birgalikda, Jianyu Yu tomonidan “Digital Rural Revitalization in China” mavzusida olib borilgan seminar Xitoyning raqamli transformatsiyasi va qishloq hududlarini rivojlantirish strategiyalariga bag‘ishlandi.
Talabalar dastur doirasida o‘quv mashg‘ulotlaridan tashqari madaniy tadbirlarda ham faol qatnashdilar. Xususan, Chengdu shahrining tarixiy va madaniy maskanlaridan Chengdu va Shuijingfang muzeyi, Dujiangyan irrigatsiya tizimi hamda Panda tadqiqot markaziga tashrif buyurdilar. Ushbu tadbirlar ularga Xitoyning boy tarixiy merosi, milliy qadriyatlari va zamonaviy rivojlanish tajribasini yanada chuqurroq anglash imkonini berdi.

Студенты УМЭД приняли участие в летней программе SWUFE Global Academy 2025
Университет мировой экономики и дипломатии активно развивает совместные программы с ведущими вузами Китайской Народной Республики. В рамках этого направления студенты 2-го курса факультета международных отношений Нуржахон Сайфиддинова и Асилбек Рустамов приняли участие в летней программе SWUFE Global Academy 2025, организованной Юго-Западным финансово-экономическим университетом КНР (Southwestern University of Finance and Economics, SWUFE) в городе Чэнду.
В ходе программы, которая проходила с 6 по 19 июля 2025 года, студенты успешно завершили различные академические курсы и специализированные лекции по экономике, менеджменту и культуре Китая. Участие в программе студентов из разных стран способствовало международному обмену опытом и расширению культурных и академических знаний.
В рамках академического модуля, на курсе «Chinese Economy» под руководством профессора Йельского университета Джека Хоу, они углубленно изучали основные процессы развития китайской экономики, рынок труда, демографические изменения и вопросы международной торговли. Также они получили теоретические и практические знания по методам исследования, психологии потребителей и бренд-менеджменту в рамках курса «Research Methodology in Management», проведенного признанным экспертом в области маркетинга, профессором Университета Манитобы Фангом Ваном. В то же время семинар, проведенный Цзянью Ю на тему «Digital Rural Revitalization in China», был посвящен цифровой трансформации Китая и стратегиям развития сельских районов.
Помимо учебных занятий в рамках программы, студенты также активно участвовали в культурных мероприятиях. В частности, они посетили исторические и культурные достопримечательности города Чэнду, включая Музей Чэнду и Музей Шуйцзинфан, ирригационную систему Дуцзянян и исследовательский центр Панд. Эти мероприятия позволили им глубже познакомиться с богатым историческим наследием, национальными ценностями и опытом современного развития Китая.
Данное участие является важным шагом в стратегии международного сотрудничества УМЭД и служит укреплению позиций университета в глобальном образовательном пространстве, подготовке студентов в ведущей зарубежной академической среде и подготовке конкурентоспособных специалистов в международной дипломатической сфере.