JIDUda YPIP - Young Professional Internships Program amaliyot dasturining taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 26-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida AQShning Toshkentdagi elchixonasi tomonidan to‘liq moliyalashtiriladigan Young Professional Internships Program (YPIP) amaliyot dasturining taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Tadbir biznes yoki STEM sohasida amaliy tajriba orttirish va kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirish istagida bo‘lgan 3-4 kurs talabalari uchun tashkil etildi.
Taqdimotni Toshkentdagi American Councils for International Education’ning YPIP dasturi koordinatori Aziza Nuriddinova o‘tkazdi. U ishtirokchilarga dastur modelini taqdim etib, talabalar ega bo‘ladigan asosiy imkoniyatlar haqida so‘zlab berdi: Toshkentning yetakchi kompaniyalarida to‘liq yozgi amaliyot o‘tash, professional treninglar, mutaxassislar bilan uchrashuvlar, muntazam mentorlik sessiyalari va netvorking tadbirlarida ishtirok etish. Shuningdek, spiker hujjat topshirish jarayoni, nomzodlarga qo‘yiladigan talablar, saralash bosqichlari va 2026-yil yoziga mo‘ljallangan dasturning dastlabki jadvali haqida batafsil ma’lumot berdi.
Talabalar muhokamada faol ishtirok etib, hamkor kompaniyalarni tanlash, ular egallashi mumkin bo‘lgan kasbiy ko‘nikmalar, shuningdek, kelajakdagi karyera istiqbollari haqida savollar berishdi.
Tadbir axborot va rag‘batlantiruvchi muhitda o‘tkazilib, talabalarga O‘zbekistondagi eng nufuzli kasbiy rivojlanish dasturlaridan biri bilan yaqindan tanishish imkonini berdi.

В УМЭД состоялась презентация программы стажировок YPIP – Young Professional Internships Program
26 ноября в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация Программы стажировок Young Professional Internships Program (YPIP), полностью финансируемой Посольством США в Ташкенте. Мероприятие было организовано для студентов 3–4 курсов, стремящихся получить практический опыт и развить профессиональные навыки в бизнесе или STEM.
Презентацию провела Азиза Нуриддинова, координатор программы YPIP в American Councils for International Education в Ташкенте, Узбекистане Она представила участникам модель программы, рассказав о ключевых возможностях, которые получают студенты: полная летняя стажировка в ведущих компаниях Ташкента, профессиональные тренинги, встречи с экспертами, регулярные менторские сессии и участие в нетворкинговых мероприятиях. Спикер также подробно объяснила процесс подачи документов, требования к кандидатам, этапы отбора и предварительный график программы на лето 2026 года.
Студенты активно участвовали в обсуждении и задавали вопросы о выборе компаний-партнёров, профессиональных навыках, которые они смогут приобрести, а также о дальнейших карьерных перспективах.
Мероприятие прошло в информативной и мотивирующей атмосфере, предоставив студентам ценную возможность ближе познакомиться с одной из наиболее престижных программ профессионального развития в Узбекистане.