JIDU talabalari Sindao shahrida bo‘lib o‘tgan SHHT Yoshlar sammitida ishtirok etdilar
Joriy yilning 4–11-iyul kunlari Xitoy Xalq Respublikasining Sindao shahrida Shanxay Hamkorlik Tashkiloti Yoshlar sammiti bo‘lib o‘tdi. Ushbu nufuzli tadbirda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari – Rahimova Shahnozaxon, Ashurov Saidali va Choriqulova Muqaddam ishtirok etdilar.
Sammit doirasida xalqaro yoshlar hamkorligi, barqaror rivojlanish, raqamlashtirish va SHHT doirasida sheriklik masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar o‘z mamlakatlari tashabbuslarini taqdim etib, SHHT ruhida hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha umumiy takliflar ishlab chiqdilar.
Mazkur sammit tashkilotga a’zo davlatlar yoshlari bilan bevosita muloqot uchun samarali platforma bo‘ldi. JIDU talabalari ishtiroki SHHT yoshlar tuzilmalari bilan aloqalarni kengaytirish hamda O‘zbekistonning tashqi siyosiy ustuvor yo‘nalishlarini xalqaro maydonda ilgari surishga xizmat qildi.

Cтуденты УМЭД приняли участие в Молодёжном саммите ШОС в Циндао
С 4 по 11 июля 2025 года в Циндао (КНР) состоялся Молодёжный саммит Шанхайской организации сотрудничества. В мероприятии приняли участие студенты Университета мировой экономики и дипломатии — Рахимова Шахнозахон, Ашуров Саидали и Чорикулова Мукаддам.
В рамках саммита обсуждались вопросы международного молодёжного взаимодействия, устойчивого развития, цифровизации и партнёрства в рамках ШОС. Участники представляли инициативы своих стран и вырабатывали совместные предложения по укреплению сотрудничества в духе ШОС.
Саммит стал эффективной платформой для прямого диалога с молодёжью стран-членов организации. Участие студентов УМЭД способствовало расширению связей с молодёжными структурами ШОС и продвижению внешнеполитических приоритетов Узбекистана на международной арене.