JIDUda Malaya Universiteti professorlari ishtirokida ma’ruza bo‘lib o‘tdi
2025-yil 22-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga (JIDU) Malayziyaning Malaya universiteti delegatsiyasi tashrif buyurdi. Delegatsiya tarkibiga professor Asmaq Ab Rahman, professor Azizi Che Siman, doktor Kamaruzaman Nurdin va doktor Nor Fahimah Mohd Razif kirdi. Tashrif doirasida talabalarga ma’ruzalar o‘qildi va JIDU rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’ruzalar ikki qismga bo‘lindi. Birinchi qismda professor Asmak Ab Rahmon va doktor Nor Faximah Mohd Razif so‘zga chiqib, islomiy ijtimoiy moliya konsepsiyasi va islom huquqi mohiyatiga to‘xtalib o‘tdilar.
Birinchi qism yakunlangach, Malaya universiteti delegatsiyasining JIDU rahbariyati bilan rasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida tomonlar kelgusi hamkorlik istiqbollari bilan bog‘liq keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildilar. Muzokaralar chog‘ida asosiy tashabbuslar sifatida talabalar akademik mobilligi va amaliyot dasturlarini rivojlantirish, qo‘shma ilmiy tadqiqot loyihalarini tashkil etish, xalqaro ilmiy jurnallarda maqolalar chop etish, qo‘shma konferensiyalar va seminarlar o‘tkazish masalalari ilgari surildi.
Uchrashuvdan so‘ng ma’ruzaning ikkinchi qismi bo‘lib, unda professor Azizi Che Seman va doktor Kamaruzaman Nurdin so‘zga chiqdi. Ma’ruza davomida ular islomiy sug‘urtaning mohiyati haqida so‘zlab berishdi.
Dastur yakunida JIDU talabalari ma’ruzachilarga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Talabalar zamonaviy sharoitda islom moliyasi tamoyillarini amalda qo‘llash bilan qiziqdilar. Ma’ruzachilar barcha savollarga batafsil va sodda shaklda javob berib, iqtisodiyot va huquq sohasi bo‘yicha bo‘lajak mutaxassislar uchun islomiy moliya tizimini chuqur o‘rganish muhimligini ta’kidladilar.

В УМЭД состоялась гостевая лекция профессоров Университета Малая
22 сентября 2025 года Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД) посетила делегация Университета Малая (Малайзия). В состав делегации вошли профессор Асмак Аб Рахман, профессор Азизи Че Семан, доктор Камарузаман Нурдин и доктор Нор Фахимах Мохд Разиф. В ходе визита были проведены лекции для студентов и встреча с руководством УМЭД.
Серия лекций была разделена на две части. В первой части выступили профессор Асмак Аб Рахман и доктор Нор Фахимах Мохд Разиф, которые рассказали о концепции исламских социальных финансов и остановились на сущности исламской юриспруденции.
После завершения первой части лекций состоялась официальная встреча делегации Университета Малая с руководством Университета мировой экономики и дипломатии.
В ходе дискуссии стороны обсудили широкий спектр вопросов, связанных с перспективами дальнейшего сотрудничества. Среди ключевых инициатив, обозначенных в ходе переговоров, были развитие программ академической мобильности студентов и стажировок, организация совместных исследовательских проектов, публикации в международных научных журналах, проведение совместных конференций и семинаров.
После встречи последовала вторая часть лекции, где выступили профессор Азизи Че Семан и доктор Камарузаман Нурдин. В ходе лекции они рассказали о сути исламского страхования.
В завершение программы студенты УМЭД получили возможность задать докладчикам интересующие их вопросы. Студенты интересовались практическим применением принципов исламских финансов в современных условиях. Лекторы подробно и доступно ответили на все вопросы, подчеркнув важность глубокого понимания исламской финансовой системы для будущих специалистов в области экономики и права.