JIDU talabasi A.S.I.E. - Xalqaro Birdamlik va Ta’lim Assotsiatsiyasi amaliyot dasturi tanlovi g‘olibi boʻldi
Ma’lumki, joriy yilning aprel oyida Fransiyaning A.S.I.E. ‒ Xalqaro birdamlik va Ta’lim Assotsiatsiyasi JIDUga tashrif buyurib, universitet bilan hamkorlikda BMTning barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda yoshlar faolligini ta'minlashga qaratilgan seminar oʻtkazilgan.
A.S.I.E. Fransiyaning Burj shahridagi nodavlat notijorat tashkilot bo‘lib, asosiy vazifasi BRM doirasida turli dasturlarni amalga oshirishdan iborat. Tashkilot 9 yildan ortiq vaqt davomida O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini olib bormoqda. A.S.I.E. prezidenti Alain Payen tashabbusi bilan har ikki mamlakat hududida til, madaniyat va ekologiya masalalariga oid 10 dan ortiq dasturlar amalga oshirilib, 50 nafar fransiyalik yoshlar O‘zbekistonga tashrif buyurishdi. Shuningdek, o‘zbekistonlik fan, madaniyat va ta’lim vakillari mazkur tashkilot homiyligida Fransiyaga borib, mamlakatimiz tarixi hamda madaniyatiga oid tadbirlarda ishtirok etgan.
JIDUda bo‘lib o‘tgan seminar davomida tashkilot vazifalari, BRM doirasida amalga oshirilgan ishlar va bunda yoshlar faolligining ahamiyati xususida ma’lumot berildi. Shuningdek, Fransiya hukumati tomonidan moliyalashtiriluvchi “Service civique”, ya’ni “Fuqarolik xizmati” amaliyot dasturi uchun tanlov ham e'lon qilingan edi. Mazkur tanlov mamlakatlarning madaniyatlararo muloqoti orqali hamkorlikni mustahkamlab, BRM vazifalarini amalga oshirishga qaratilgan. Dastur Fransiyaning har bir regioni uchun alohida kvota asosida taqsimlangan bo‘lib, har bir tashkilot o’z faoliyati maqsadlari hamda hamkorliklari asosida nomzod tanlash huquqiga ega.
A.S.I.E. tashkiloti Afrika, Lotin Amerikasi va Osiyo mamlakatlari yoshlari uchun alohida kvotaga ega bo’lib, har yili O‘zbekiston uchun 1 nafar o‘rin ajratiladi. Tanlov O‘zbekiston Oliy ta’lim muassasalar talabalari o‘rtasida e’lon qilindi va bir qancha yoshlar tomonidan ishtirok etish uchun hujjat topshirildi. Asosiy bosqich 28-iyunda onlayn suhbat asosida oʻtkazildi. Suhbatda JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-kurs talabasi Dinara Ishbaeva oʻzining fransuz tili va BRM boʻyicha bilimlarini munosib namoyon etib, tanlov gʻolibi boʻldi.
Dinara Ishbaeva oktabr oyidan boshlab Fransiyaning Burj shahrida BRM tadbirlarida ishtirok etib, turli xorijiy davlat vakillari bilan mazkur yoʻnalishda tajriba almashish imkoniyatiga ega bo‘ldi.

Студент УМЭД стал победителем конкурса программы стажировки Ассоциации международной солидарности и образования (ASIE)
Как известно, в апреле этого года Французская Ассоциация Международной солидарности и образования A.S.I.E. посетила УМЭД и совместно с университетом провела семинар, направленный на обеспечение активности молодежи в реализации Целей устойчивого развития ООН.
A.S.I.E. - негосударственная некоммерческая организация в городе Бурж, Франция, основной задачей которой является реализация различных программ в рамках ЦУР. Организация более 9 лет сотрудничает с высшими учебными заведениями Узбекистана. По инициативе президента A.S.I.E. Алена Пайена на территории обеих стран было реализовано более 10 программ по вопросам языка, культуры и экологии, Узбекистан посетили 50 молодых людей из Франции. Кроме того, представители науки, культуры и образования Узбекистана также посетили Францию под эгидой этой организации и приняли участие в мероприятиях, посвященных истории и культуре нашей страны.
В ходе семинара, состоявшегося в УМЭД, была предоставлена информация о задачах организации, работе, проделанной в рамках ЦУР, и важности молодежной активности в этом процессе. Также был объявлен конкурс на программу стажировок «Service civique» (Гражданская служба), финансируемую правительством Франции. Этот конкурс направлен на укрепление сотрудничества посредством межкультурного диалога между странами и реализацию задач ЦУР. Программа распределена на основе отдельной квоты для каждого региона Франции, и каждая организация имеет право выбирать кандидата на основе целей своей деятельности и партнерских отношений.
Организация A.S.I.E. имеет отдельную квоту для молодежи из стран Африки, Латинской Америки и Азии, и ежегодно для Узбекистана выделяется 1 место. Конкурс был объявлен среди студентов высших учебных заведений Узбекистана, и несколько молодых людей подали документы для участия. Основной этап был проведен 28 июня в формате онлайн-собеседования. Динара Ишбаева, студентка 4-го курса факультета Международных отношений УМЭД, достойно продемонстрировала свои знания французского языка и ЦУР и стала победителем конкурса.
С октября Динара Ишбаева начнёт участвовать в мероприятиях ЦУР в городе Бурж (Франция) и получила возможность обмениваться опытом в этом направлении с представителями различных зарубежных стран.