Yuridik klinika vakillari orasida halollik madaniyatini shakllantirishga qaratilgan yozgi maktab bo‘lib o‘tdi
2025-yil 24-26-iyun kunlari Toshkent viloyatida oliy ta’lim muassasalari yuridik klinikalari talabalari uchun “Boshqaruvda halollikni shakllantirish: huquqiy ta’lim korrupsiyaga qarshi islohotlar vositasi sifatida” mavzusida yozgi maktab bo‘lib o‘tdi. Tadbir Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, BMT Taraqqiyot Dasturi, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi va boshqa hamkor tashkilotlar ko‘magida tashkil etildi.
Yozgi maktabda respublika oliy o‘quv yurtlari Yuridik klinika talabalari, ilmiy xodimlar, ekspertlar va davlat idoralari vakillari ishtirok etdi. Jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidan "Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari" kafedrasi katta o‘qituvchisi Soliyev Dilshod, Xalqaro huquq fakulteti 3-bosqich talabalari Muxitova Madinabonu, Abdurasulova Sevinch, Raxmatillayeva Ruxshona, shuningdek 2-bosqich talabasi Shermetov Kamronbek faol ishtirok etdilar.
Ushbu yozgi maktabning asosiy maqsadi – talaba-yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga nisbatan murosasizlikni kuchaytirish, huquqiy ongni oshirish, davlat boshqaruvida halollik tamoyillarini mustahkamlash hamda korrupsiyaga qarshi kurashishning xalqaro va milliy tajribalarini o‘rganishdan iborat bo‘ldi.
Dastur doirasida quyidagi mavzular muhokama qilindi: korrupsiyaga qarshi davlat siyosati, yoshlarning bu boradagi ishtiroki, gender tengligi va huquqiy etika, ochiq ma’lumotlar bilan ishlash, xalqaro standartlar (jumladan, BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi), shuningdek, “Zakovat” intellektual o‘yini, amaliy mashg‘ulotlar va jamoaviy loyihalar.
Forum yakunida ishtirokchilarga maxsus sertifikatlar topshirildi, talabalarning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha loyihalari va tashabbuslari esa yuqori baholandi.
Mazkur tadbir universitetlar va davlat idoralari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi kurashda huquqiy ta’limning o‘rni va ahamiyatini kuchaytirishga xizmat qildi.

Прошла летняя школа, направленная на формирование культуры честности среди представителей юридической клиники
С 24 по 26 июня 2025 года в Ташкентской области прошла летняя школа на тему «Формирование культуры честности в управлении: юридическое образование как инструмент антикоррупционных реформ» для студентов юридических клиник вузов. Мероприятие было организовано при содействии Агентства по борьбе с коррупцией Республики Узбекистан, Программы развития ООН, Делегации Европейского Союза в Узбекистане и других партнерских организаций.
В летней школе приняли участие студенты юридических клиник вузов республики, научные сотрудники, эксперты и представители государственных органов. В частности, от Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) активно участвовали старший преподаватель кафедры международного права и публичного права Дилшод Солиев, а также студенты 3-го курса факультета международного права Мадинабону Мухитова, Севинч Абдурасулова и Рухшона Рахматиллаева, а также студент 2-го курса Камронбек Шерметов.
Основной целью летней школы стало повышение правосознания и формирование у молодежи нетерпимости к коррупции, укрепление принципов честности в государственном управлении, а также изучение международного и национального опыта в борьбе с коррупцией.
В рамках программы обсуждались следующие темы: государственная антикоррупционная политика, участие молодежи в этих процессах, гендерное равенство и правовая этика, работа с открытыми данными, международные стандарты (включая Конвенцию ООН против коррупции), а также интеллектуальная игра «Zakovat», практические тренинги и командные проекты.
По завершении форума всем участникам были вручены сертификаты. Проекты и инициативы студентов по борьбе с коррупцией были высоко оценены.
Мероприятие способствовало укреплению практического сотрудничества между университетами и государственными органами, а также подчеркнуло важность правового образования в борьбе с коррупцией.