Yuridik klinika vakillari orasida halollik madaniyatini shakllantirishga qaratilgan yozgi maktab bo‘lib o‘tdi
2025-yil 24-26-iyun kunlari Toshkent viloyatida oliy ta’lim muassasalari yuridik klinikalari talabalari uchun “Boshqaruvda halollikni shakllantirish: huquqiy ta’lim korrupsiyaga qarshi islohotlar vositasi sifatida” mavzusida yozgi maktab bo‘lib o‘tdi. Tadbir Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, BMT Taraqqiyot Dasturi, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi va boshqa hamkor tashkilotlar ko‘magida tashkil etildi.
Yozgi maktabda respublika oliy o‘quv yurtlari Yuridik klinika talabalari, ilmiy xodimlar, ekspertlar va davlat idoralari vakillari ishtirok etdi. Jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidan "Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari" kafedrasi katta o‘qituvchisi Soliyev Dilshod, Xalqaro huquq fakulteti 3-bosqich talabalari Muxitova Madinabonu, Abdurasulova Sevinch, Raxmatillayeva Ruxshona, shuningdek 2-bosqich talabasi Shermetov Kamronbek faol ishtirok etdilar.
Ushbu yozgi maktabning asosiy maqsadi – talaba-yoshlar o‘rtasida korrupsiyaga nisbatan murosasizlikni kuchaytirish, huquqiy ongni oshirish, davlat boshqaruvida halollik tamoyillarini mustahkamlash hamda korrupsiyaga qarshi kurashishning xalqaro va milliy tajribalarini o‘rganishdan iborat bo‘ldi.
Dastur doirasida quyidagi mavzular muhokama qilindi: korrupsiyaga qarshi davlat siyosati, yoshlarning bu boradagi ishtiroki, gender tengligi va huquqiy etika, ochiq ma’lumotlar bilan ishlash, xalqaro standartlar (jumladan, BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi), shuningdek, “Zakovat” intellektual o‘yini, amaliy mashg‘ulotlar va jamoaviy loyihalar.
Forum yakunida ishtirokchilarga maxsus sertifikatlar topshirildi, talabalarning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha loyihalari va tashabbuslari esa yuqori baholandi.
Mazkur tadbir universitetlar va davlat idoralari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi kurashda huquqiy ta’limning o‘rni va ahamiyatini kuchaytirishga xizmat qildi.

A summer school aimed at forming a culture of honesty among representatives of the legal clinic was held
From June 24 to 26, 2025, a Summer School titled “Fostering a Culture of Integrity in Governance: Legal Education as a Tool for Anti-Corruption Reforms” was held in the Tashkent region for students of university legal clinics. The event was organized with the support of the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan, the United Nations Development Programme (UNDP), the Delegation of the European Union to Uzbekistan, and other partner organizations.
The Summer School brought together students of legal clinics from higher education institutions, researchers, experts, and representatives of government bodies. Among the active participants were representatives from the University of World Economy and Diplomacy (UWED), including Dilshod Soliyev, Senior Lecturer of the Department of International Law and Public Law Disciplines; third-year students of the Faculty of International Law Madina Mukhitova, Sevinch Abdurasulova, Ruxshona Rakhmatillayeva, and second-year student Kamronbek Shermetov.
The primary goal of the Summer School was to raise legal awareness among youth, promote intolerance towards corruption, reinforce principles of integrity in public administration, and explore both international and national best practices in anti-corruption efforts.
The program featured discussions on topics such as state anti-corruption policy, youth involvement, gender equality and legal ethics, open data practices, international standards (including the UN Convention against Corruption), along with practical workshops, team projects, and the intellectual game "Zakovat."
At the conclusion of the forum, participants received official certificates, and student projects and anti-corruption initiatives were highly praised.
The event served to strengthen practical cooperation between universities and state institutions and underscored the vital role of legal education in combating corruption.