“Xalqaro standartlar asosida bolalarni zo‘ravonlikdan huquqiy himoya qilish” mavzusida davra suhbati tashkil etildi
2025-yil 20-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Yuridik klinika tomonidan amalga oshirilayotgan “Qaldirg‘och” loyihasi doirasida “Xalqaro standartlar asosida bolalarni zo‘ravonlikdan huquqiy himoya qilish” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, ularni huquqiy himoya qilishda xalqaro tajriba va amaliyotlarni o‘rganish, shuningdek, bu boradagi milliy qonunchilik asoslarini mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Tadbirda Mirzo Ulug‘bek tuman oilaviy ishlar bo‘yicha sudyasi Zulfiyaxon Nuralieva faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi. U o‘z chiqishida bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish borasidagi sud amaliyotidan real hayotiy misollarni keltirib o‘tdi, oilaviy nizolar fonida bolalarning manfaatlari qanday himoya qilinayotgani, sud qarorlarida bolaning huquqlari qanday inobatga olinishi haqida batafsil to‘xtaldi.

A round table was held on the topic “Legal protection of children from violence based on international standards”
On June 20, 2025, within the framework of the “Kaldirgach” project implemented by the Legal Clinic at the University of World Economy and Diplomacy, a roundtable discussion was held on the topic: “Legal Protection of Children from Violence Based on International Standards”.
The main objective of the event was to prevent violence against children, study international experience and practices in the legal protection of minors, and strengthen the foundations of national legislation in this field.
The roundtable was honored by the presence of Zulfiyakhon Nuralieva, Judge for Family Affairs of the Mirzo-Ulugbek District, as the guest of honor. In her speech, she shared real cases from judicial practice related to the protection of children's rights from violence. She elaborated on how children’s interests are protected during family disputes and how their rights are taken into account in court decisions.