“Xalqaro standartlar asosida bolalarni zo‘ravonlikdan huquqiy himoya qilish” mavzusida davra suhbati tashkil etildi
2025-yil 20-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Yuridik klinika tomonidan amalga oshirilayotgan “Qaldirg‘och” loyihasi doirasida “Xalqaro standartlar asosida bolalarni zo‘ravonlikdan huquqiy himoya qilish” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, ularni huquqiy himoya qilishda xalqaro tajriba va amaliyotlarni o‘rganish, shuningdek, bu boradagi milliy qonunchilik asoslarini mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Tadbirda Mirzo Ulug‘bek tuman oilaviy ishlar bo‘yicha sudyasi Zulfiyaxon Nuralieva faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi. U o‘z chiqishida bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish borasidagi sud amaliyotidan real hayotiy misollarni keltirib o‘tdi, oilaviy nizolar fonida bolalarning manfaatlari qanday himoya qilinayotgani, sud qarorlarida bolaning huquqlari qanday inobatga olinishi haqida batafsil to‘xtaldi.

Состоялся круглый стол на тему «Правовая защита детей от насилия на основе международных стандартов»
20 июня 2025 года в рамках проекта «Калдиргоч», реализуемого Юридической клиникой при Университете мировой экономики и дипломатии, был проведён круглый стол на тему «Правовая защита детей от насилия на основе международных стандартов».
Основной целью мероприятия стало предотвращение насилия в отношении детей, изучение международного опыта и практики в области правовой защиты несовершеннолетних, а также укрепление основ национального законодательства в этой сфере.
Почётной гостьей круглого стола стала судья по семейным делам Мирзо-Улугбекского района Зульфияхон Нуралиева. В своём выступлении она привела реальные примеры из судебной практики, касающиеся защиты прав детей от насилия, подробно рассказала, каким образом в ходе семейных споров обеспечиваются интересы ребёнка и как в судебных решениях учитываются права несовершеннолетних.