JIDUda “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida yozuvchilar hamda talaba-yoshlar o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 24-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida talabalarni kitob mutolaasiga jalb etish, badiiy savodxonlik darajasini oshirish orqali ularni vatanparvarlik va yurtimiz kelajagiga daxldorlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida yozuvchilar hamda talaba-yoshlar o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi a’zolari Alisher Mirzo, Qutlibeka Rahimboyeva va Nurilla Choriyevlar hamda JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida adiblar zamonaviy dunyoda ijodkorlikning ahamiyati, ijodiy yo‘llari, qiyinchiliklari va ularni ilhomlantiradigan narsalar haqida suhbatlashdilar.
Talabalar adabiy asarlar yozish jarayoni va ijodiy ko‘nikmalardan turli sohalarda, shu jumladan, diplomatiyada qanday foydalanish mumkinligi haqida ko‘proq ma’lumot olish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Bundan tashqari, uchrashuvda xalqaro hamkorlikning ahamiyati, diplomatik munosabatlarni shakllantirishda madaniyatning o‘rni va adabiyotning xalqlar o‘rtasidagi aloqa vositasi sifatida ahamiyati kabi mavzular muhokama qilindi.

A meeting of writers and students was held at UWED within the framework of the project “Marifat Ulashib”
On November 24 of this year, a meeting of writers and students was held at the University of World Economy and Diplomacy within the framework of the “Ma’rifat ulashib” project, aimed at attracting students to reading books, educating them in the spirit of patriotism and involvement in the future of our country by increasing the level of artistic literacy.
The event was attended by members of the Union of Writers of Uzbekistan Alisher Mirzo, Kutlibeka Rakhimboeva and Nurilla Choriev, as well as faculty and students of UWED.
During the meeting, the writers discussed the importance of creativity in the modern world, creative paths, difficulties and sources of inspiration.
Students gained more information about the process of writing literary works and how creative skills can be used in various fields, including diplomacy. In addition, the meeting discussed topics such as the importance of international cooperation, the role of culture in the formation of diplomatic relations and the importance of literature as a means of communication between peoples.