JIDUda Finlyandiya Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 11-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Finlyandiya tashqi ishlar vaziri va YeXHT raisi Elina Valtonen boshchiligidagi delegatsiya universitetga tashrif buyurdi. Bu tashrif Finlyandiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.
Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy jihatlari, jumladan, JIDU va Finlyandiyaning yetakchi oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi akademik almashinuv istiqbollari muhokama etildi. Valtonen xonim diplomatik aloqalar va madaniy almashinuvni rivojlantirish uchun ta’lim dasturlari va qo‘shma tadqiqotlarning dolzarbligini ta’kidladi.
JIDU talabalari bilan uchrashuvga alohida e’tibor qaratildi. Unda Elina Valtonen Finlyandiyaning boshqa davlatlar bilan diplomatik munosabatlari haqidagi o‘z fikrlarini bayon etdi, shuningdek, mamlakat xavfsizligi masalalarini muhokama qildi. Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni fin tilida berish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Vazir ularga mamnuniyat bilan javob berdi, bu esa faol muloqot va fikr almashishga turtki bo‘ldi.
Uchrashuv yakunida Elina Valtonen universitet rahbariyatiga samimiy qabul va bo‘lajak diplomatlar bilan tanishish imkoniyati uchun o‘z minnatdorchiligini izhor etdi. Ushbu tashrif nafaqat xalqaro aloqalarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi, balki talabalarni diplomatiya va xalqaro munosabatlarni yanada chuqurroq o‘rganishga ilhomlantirdi.

В УМЭД состоялась встреча с Министром иностранных дел Финляндии
11 июня текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась значимая встреча, в ходе которой университет посетила делегация во главе с Министром иностранных дел Финляндии и председателем ОБСЕ Элиной Валтонен. Визит стал важным шагом в укреплении двусторонних отношений между Финляндией и Узбекистаном.
В ходе встречи обсуждались ключевые аспекты сотрудничества между двумя странами, включая перспективы академического обмена между УМЭД и ведущими вузами Финляндии. Министр Валтонен подчеркнула важность образовательных программ и совместных исследований для развития дипломатических связей и культурного обмена.
Особое внимание было уделено встрече с студентами УМЭД, где Элина Валтонен поделилась своими взглядами на дипломатические отношения Финляндии с другими государствами, а также обсудила вопросы безопасности страны. Студенты имели возможность задать интересующие их вопросы на финском языке, на которые министр с удовольствием ответила, что способствовало активному диалогу и обмену мнениями.
В завершение встречи Элина Валтонен выразила свою благодарность руководству университета за тёплый приём и возможность познакомиться с будущими дипломатами. Этот визит стал не только важным шагом в укреплении международных связей, но и вдохновил студентов на дальнейшее изучение дипломатии и международных отношений.