JIDU vakillari Suv diplomatiyasiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyada ishtirok etishdi
Joriy yilning 4-iyun kuni Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida (“Green University”) «Suv diplomatiyasi bo‘yicha mintaqaviy muloqot: muammolar, yechimlar va hamkorlik» mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, BMT Taraqqiyot Dasturi (UNDP) hamda Global ekologik fond (GEF) hamkorligida amalga oshirilayotgan “Orol dengizi havzasi landshaftining tanazzul yerlarida barqaror hayotni ta’minlashni qo‘llab-quvvatlaydigan asos sifatida ko‘llar, suv-botqoq va qirg‘oqbo‘yi hududlarini saqlash hamda boshqarish” loyihasi (“Aral Wetlands”) doirasida tashkil etildi.
Mazkur konferensiya “Aral Wetlands” loyihasi doirasida rejalashtirilgan mavzuli seminarlar turkumining birinchisi bo‘lib, O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston hamda xalqaro tashkilotlardan 50 dan ortiq ishtirokchilarni jamladi. Tadbirda davlat idoralari, ilmiy doiralar, nodavlat notijorat tashkilotlari, yoshlar va xotin-qizlar tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Konferensiya doirasida beshta tematik sessiya tashkil etildi. Ikkinchi sessiya Orol dengizi havzasidagi suv diplomatiyasi va transchegaraviy hamkorlik masalalariga bag‘ishlandi. Unda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetidan o‘qituvchilar dotsent Turaeva Suriya Telmanovna va dotsent Baxadirov Murat Maxmudovichlar ma’ruza qildilar.
Konferensiyada Orolbo‘yi mintaqasining noyob ekotizimlariga alohida e’tibor qaratildi. Garchi Orol dengizi qurib borayotgan bo‘lsa-da, bu hudud hanuzgacha muhim suv-botqoq ekotizimlari va qushlarning migratsiya yo‘llarini saqlab qolmoqda.
Konferensiya yakunida faqat davlat idoralari, NNTlar, ilmiy doiralar va mahalliy hamjamiyatlarning ochiq va inklyuziv muloqoti orqali samarali suv diplomatiyasi platformasini shakllantirish mumkinligi ta’kidlandi. Bunday yondashuv nafaqat mojarolarning oldini olish, balki suv xavfsizligi, ekologik barqarorlik va aholining farovonligini ta’minlashda ham muhim o‘rin tutadi.

Представители УМЭД приняли участие в международной конференции, посвященной водной дипломатии
4 июня текущего года в Центрально-Азиатском университете по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University) состоялась Международная конференция на тему «Региональный диалог по водной дипломатии: вызовы, решения и партнёрство».
Мероприятие прошло в рамках совместного проекта Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Программы развития ООН (ПРООН) и Глобального экологического фонда (ГЭФ) «Сохранение и управление озерами, водно-болотными угодьями и прибрежными коридорами как основа устойчивого и нейтрального к деградации земель ландшафта бассейна Аральского моря, поддерживающего устойчивое жизнеобеспечение» (The Aral Wetlands).
Конференция стала первой из серии тематических семинаров по водной дипломатии, предусмотренных в рамках проекта Aral Sea Wetlands, и собрала более 50 участников из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, а также представителей международных организаций. В обсуждениях приняли участие представители государственных органов, научного сообщества, ННО, молодежных и женских организаций.
Конференция проводилась в формате сессионных заседаний. Вторая сессия была посвящена «Водной дипломатии и трансграничному сотрудничеству в бассейне Аральского моря». В нём от Университета мировой экономики и дипломатии в качестве спикеров приняли участие доцент Тураева Сурия Тельмановна и доцент Бахадиров Мурат Махмудович.
Большое внимание на конференции было уделено уникальной экосистеме Приаралья, которая, несмотря на высыхание Аральского моря, сохраняет важнейшие водно-болотные угодья и пути миграции птиц.
Конференция подтвердила, что только через открытый и инклюзивный диалог с участием всех заинтересованных сторон — государственных институтов, ННО, научного сообщества и местных сообществ — возможно сформировать эффективную платформу для водной дипломатии. Такой подход позволяет не только предотвращать конфликты, но и совместно находить решения, обеспечивающие водную безопасность, экологическую устойчивость и благополучие людей.