JIDUda O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish hamda Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash yo‘llari muhokama etildi
Akademik muloqotni rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan tashabbus doirasida Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) va Fransiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi ko‘magida 2025-yil 5-iyun kuni “O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish hamda Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash: xavfsizlik, iqtisodiyot va siyosat” mavzusida ekspertlar davra suhbatini o‘tkazdi.
Tadbirda JIDU professor-o‘qituvchilari, talaba va doktorantlari, IXTI tadqiqotchilari, shuningdek, milliy va xalqaro tadqiqot institutlari vakillari ishtirok etdi. Ayniqsa, davra suhbatida Fransiyaning Toshkentdagi elchisi Oreliya Bushez xonim boshchiligidagi elchixona vakillari qatnashgani e’tiborga molik bo‘ldi. Shuningdek, Yevropa va Yevroosiyo tadqiqotlari markazi (CREE, Fransiya), Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi, Progressiv islohotlar markazi, Makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar instituti tadqiqotchilari va ekspertlari ham ishtirok etdilar.
Tadbirni Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev janoblari va elchi Oreliya Bushez xonim kirish so‘zi bilan ochib berdilar. Ular o‘z nutqlarida Markaziy Osiyoning Yevropa Ittifoqi bilan rivojlanib borayotgan munosabatlari kontekstida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlikning strategik ahamiyati tobora ortib borayotganini ta’kidladilar. Ular global vaziyatning o‘zgarishi sharoitida ikki mintaqa o‘rtasida xavfsizlik, iqtisodiy integratsiya va siyosiy muloqotni rivojlantirish umumiy manfaat va o‘zaro foydali masalaga aylanganini qayd etdilar.
Asosiy ma’ruzachi, CREE (INALCO) ilmiy xodimi va New Eurasia Observatory (ONE) hammuassisi Mikael Levistoun fransuz ekspertining O‘zbekiston tashqi siyosati bo‘yicha nuqtai nazarini taqdim etdi. Janob Levistoun o‘z nutqida O‘zbekistonning so‘nggi o‘n yillikdagi diplomatik yo‘nalishini chuqur tahlil qilib, mamlakatning ko‘p qirrali yondashuvi va G‘arb hamda mintaqaviy o‘yinchilar bilan siyosiy muloqotni chuqurlashtirish borasidagi sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi.
Panel munozarasiga IXTI Yevropa tadqiqotlari markazi rahbari Durbek Amanov moderatorlik qildi va tashqi siyosat va suv diplomatiyasidan tortib mintaqaviy xavfsizlik va infratuzilmaviy bog‘liqlikkacha bo‘lgan mavzularni qamrab olgan ko‘p qirrali kun tartibini belgilab berdi. Sessiya Islomxon Gafarovning ma’ruzasi bilan boshlandi. U Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida mintaqaviy xavfsizlik sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash muammolari va imkoniyatlariga to‘xtalib o‘tdi. Janob Gafarov umumiy muammolarni, jumladan, qo‘shni Afg‘onistondagi beqarorlikni hal qilish uchun ishonchga asoslangan hamkorlik munosabatlarini yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi.
Undan so‘ng Shaxboz Axmedov ma’ruza qilib, Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘rtasida suv resurslari sohasida transchegaraviy hamkorlik bo‘yicha rivojlanib borayotgan sheriklikni muhokama qildi. Ma’ruzachi suv resurslarini boshqarish sohasidagi mintaqaviy islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan tashabbuslarni ko‘rib chiqdi va uzoq muddatli mintaqaviy barqarorlik hamda ekologik xavfsizlik uchun resurslarni barqaror boshqarish muhimligini ta’kidladi.
Muhokama yakunida Nargiza Umarova O‘zbekistonning Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi strategik transport yo‘laklarini kengaytirishda muhim rol o‘ynash borasidagi salohiyatini ko‘rib chiqdi. Uning tahlili Yevroosiyo transport tarmog‘ining qiyofasini o‘zgartiradigan va O‘zbekistonni Yevropa bozorlari bilan yanada yaqinroq bog‘laydigan Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi kabi logistikani diversifikatsiya qilish va infratuzilmani modernizatsiya qilish loyihalariga qaratildi.
Tadbir davomida davra suhbatida faol akademik muhit kuzatildi, ishtirokchilar dolzarb masalalarga to‘xtalib, kengroq muloqotga o‘z hissalarini qo‘shdilar.
Sodiq Safoyev janoblari yakunlovchi so‘zida muloqot sifatini yuqori baholab, olimlar, diplomatlar va siyosatchilar o‘rtasida barqaror munozara platformalarini yaratish muhimligini yana bir bor ta’kidladi. U Fransiya elchixonasiga JIDU bilan ko‘p yillik hamkorlik uchun minnatdorchilik bildirdi va universitetning yevropalik hamkorlar bilan strategik hamkorlikni chuqurlashtirish niyatini tasdiqladi. Tadbir Yevroosiyo qit’asida yanada barqaror siyosiy va iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash zarurligi to‘g‘risidagi umumiy tushuncha bilan yakunlandi, bunda O‘zbekiston ushbu yangi dinamikaning markazida turishi ta’kidlandi.

В УМЭД обсуждены пути углубления партнерства между Узбекистаном и Францией и укрепления связей между Центральной Азией и ЕС
В рамках инициативы, направленной на развитие академического диалога и укрепление международного партнерства, Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при поддержке Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) и Посольства Франции в Узбекистане 5 июня 2025 года провел экспертный круглый стол на тему «Углубление партнерства между Узбекистаном и Францией и укрепление связей между Центральной Азией и ЕС: безопасность, экономика и политика».
В мероприятии приняли участие преподаватели, студенты и докторанты УМЭД, исследователи ИПМИ, а также представители национальных и международных исследовательских институтов. Примечательно, что на круглом столе приняли участие представители Посольства Франции в Ташкенте во главе с Её Превосходительством Послом Орелией Бушез. Также присутствовали исследователи и эксперты из Центра исследований Европы и Евразии (CREE, Франция), Института стратегических и межрегиональных исследований, Международного института Центральной Азии, Центра исследований внешней политики, Центра прогрессивных реформ, а также Института макроэкономических и региональных исследований.
С вступительным словом выступили Его Превосходительство Содык Сафоев, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса и ректор УМЭД, и Её Превосходительство Посол Орелией Бушез. В своих выступлениях они подчеркнули растущее стратегическое значение партнерства между Узбекистаном и Францией в более широком контексте развивающихся отношений Центральной Азии с Европейским союзом. Они отметили, что в условиях меняющейся глобальной динамики продвижение безопасности, экономической интеграции и политического диалога между двумя регионами стало вопросом общего интереса и взаимной выгоды.
Основной докладчик, Микаэль Левистоун, научный сотрудник CREE (INALCO) и соучредитель New Eurasia Observatory (ONE), представил точку зрения французского эксперта на внешнюю политику Узбекистана. В своем выступлении г-н Левистоун представил углубленный анализ дипломатической траектории Узбекистана за последнее десятилетие, подчеркнув многовекторный подход страны и ее усилия по углублению политического диалога как с западными, так и с региональными игроками.
Модератором панельных дискуссии выступил Дурбек Аманов, руководитель Центра европейских исследований ИПМИ, который обозначил многогранную повестку дня, затрагивающую темы от внешней политики и водной дипломатии до региональной безопасности и инфраструктурной связности. Сессия открылась выступлением Исломхона Гафарова, который затронул проблемы и возможности укрепления сотрудничества между Центральной Азией и Европейским союзом в сфере региональной безопасности. Он подчеркнул важность налаживания партнерских отношений, основанных на доверии, для решения общих проблем, в том числе нестабильности в соседнем Афганистане.
Затем с докладом выступил Шахбоз Ахмедов, который обсудил развивающееся партнерство между ЕС и Центральной Азией в области трансграничного сотрудничества в сфере водных ресурсов. Г-н Ахмедов рассмотрел финансируемые ЕС инициативы, направленные на поддержку региональных реформ в области управления водными ресурсами, и подчеркнул важность устойчивого управления ресурсами для долгосрочной региональной стабильности и экологической безопасности.
В заключение дискуссии Наргиза Умарова рассмотрела потенциал Узбекистана в плане играть ключевую роль в расширении стратегических транспортных коридоров между Центральной Азией и Европой. Ее анализ был сосредоточен на проектах диверсификации логистики и модернизации инфраструктуры, таких как Транскаспийский международный транспортный маршрут, которые меняют облик евразийской транспортной сети и более тесно связывают Узбекистан с европейскими рынками.
На протяжении всего мероприятия за круглым столом наблюдалась динамичная академическая атмосфера, отмеченная интерактивным вовлечением участников, которые затрагивали актуальные вопросы и вносили вклад в более широкий диалог.
В своем заключительном слове Его Превосходительство Содык Сафоев высоко оценил качество диалога и вновь подчеркнул важность создания устойчивых платформ для дискуссий между учеными, дипломатами и политиками. Он выразил благодарность Посольству Франции за многолетнее сотрудничество с УМЭД и подтвердил готовность университета углублять стратегическое взаимодействие с европейскими партнерами. Мероприятие завершилось общим пониманием необходимости укрепления более устойчивых политических и экономических связей на евразийском континенте, с Узбекистаном в центре этой новой динамики.