Oʻquvchi-qizlarning oliy taʼlimga boʻlgan qiziqishini oshirishga qaratilgan tashabbus Yangi Olmachi mahallasida amalga oshirildi
2025-yil 2-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 21-sonli bayonida belgilangan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida M.Ulugʻbek tumani Yangi Olmachi mahallasida navbatdagi targʻibot-tashviqot tadbiri tashkil etildi. Tadbirda yoshlar, ayniqsa oʻquvchi-qizlarning oliy taʼlimga boʻlgan qiziqishini oshirish, ularni kasb tanlashda ongli qaror qabul qilishga yoʻnaltirish va hayotiy maqsadlariga erishishda ragʻbatlantirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Mazkur uchrashuvda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining vakillari, yoshlar ittifoqi faollari, profilaktika inspektori, mahalla faollari, shuningdek taʼlim muassasalari vakillari ham. ishtirok etdilar.
Tadbir davomida ishtirokchilar oʻquvchi-yoshlarga oliy taʼlim muassasalariga kirish tartibi, tanlov asosida qabul jarayonlari, test sinovlariga samarali tayyorgarlik koʻrish, zamonaviy kasblar va mutaxassisliklar haqida batafsil maʼlumotlar berdilar. Qizlar bilan alohida suhbatlar oʻtkazilib, ularning qiziqishlari, orzu-maqsadlari tinglandi hamda ularga individual maslahatlar berildi.
Targʻibot-tashviqot tadbiri doirasida oliy taʼlimning ahamiyati, ayollar uchun taʼlim olishning ijtimoiy va iqtisodiy jihatdan foydalari haqida ham so‘z yuritildi. Oliy maʼlumotli ayollar jamiyatda faollik bilan ishtirok etishi, oilaviy va kasbiy hayotda muvaffaqiyatga erishishlari mumkinligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, profilaktika inspektori tomonidan yoshlarga huquqiy bilimlar, jinoyatchilik va huquqbuzarlikdan uzoq yurish, sogʻlom turmush tarzini shakllantirish yuzasidan tushunchalar berildi.
Tadbirdan koʻzlangan asosiy maqsad — yosh avlod, xususan qizlarning oliy taʼlimga boʻlgan qiziqishini oshirish, ularni oʻz hayotiy maqsadlariga erishishida ragʻbatlantirish va mustahkam bilim olishga undashdan iboratdir.

An initiative to increase the interest of female students in higher education was implemented in Yangi Olmachi mahalla
On June 2, 2025, a meeting was organized in the Yangi Olmachi Mirzo mahalla of Ulugbek district as part of the execution of instructions outlined in Protocol No 21 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
During the event, special attention was paid to young people, especially female students, to stimulate their interest in higher education, assist in an informed choice of profession and motivation to achieve life goals.
The meeting was attended by representatives of the University of World Economy and Diplomacy, activists of the Youth Union, an inspector for the prevention of offenses, activists of the mahalla, as well as representatives of educational institutions.
During the event, the participants told young people in detail about the rules for admission to universities, the competitive basis of enrollment, effective preparation for test exams, modern professions and specialties. Separate conversations were held with the girls, their interests and dreams were listened to, and individual advice was given.
The importance of higher education and the socio-economic benefits of education for women were also discussed. It was emphasized that women with higher education can actively participate in society and achieve success in both family and professional life.
In addition, the crime prevention inspector provided young people with legal knowledge, explained the importance of avoiding crime and offenses, and also spoke about the formation of a healthy lifestyle.
The main goal of the event was to increase the interest of the younger generation, especially girls, in higher education, motivate them to achieve life goals and strive to gain deep knowledge.