2025-yil 26–30-may kunlari yurtimizdagi eng bilimdon talabalar va eng faol oliy ta’lim muassasalari jamoalarini birlashtirgan yirik tadbir — “Intellektual haftalik”ning Respublika bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Bu bosqichda mamlakat bo‘ylab tanlab olingan 50 ta oliy ta’lim muassasasi jamoalari ishtirok etdi. Ushbu nufuzli tanlovda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) jamoasi ham munosib ishtirok etib, Zakovat va Breyn-ring intellektual o‘yinlarida faxrli o‘rinlarni egalladi.
JIDU jamoasining bu yutuqlari nafaqat ularning bilim saviyasi, balki jamoaviy fikrlash, mantiqiy tafakkur va intellektual salohiyatining yuqoriligini ham namoyon etdi. Tanlov davomida talabalar dolzarb mavzular, tarixiy faktlar, iqtisodiy va siyosiy tushunchalar bo‘yicha o‘z bilimlarini namoyish etib, raqobatbardosh jamoalar bilan bellashdilar. Zakovat va Breyn-ring o‘yinlarida JIDU jamoasi yuqori darajadagi savollarga aniq, asosli javoblar berib, hakamlar hay’ati va tomoshabinlar e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
Mazkur g‘alaba evaziga JIDU jamoasi pul mukofoti va diplom bilan taqdirlandi. Bu esa universitet talabalari uchun nafaqat rag‘bat, balki intellektual rivojlanish yo‘lida yana bir qadam oldinga siljishdir. Ushbu natija universitetda yoshlarga yaratilayotgan intellektual muhit, bilimga bo‘lgan intilish va jamoaviy ishlash ko‘nikmalarining samarasi ekanligini ko‘rsatadi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 16-may kuni bo‘lib o‘tgan saralash bosqichida 145 ta oliy ta’lim muassasasi jamoalari ishtirok etgan edi. Shiddatli bahs-munozaralar va qizg‘in bellashuvlar natijasida eng kuchli deb topilgan 50 ta OTM jamoasi Respublika bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. JIDU jamoasi ham ushbu saralashdan muvaffaqiyatli o‘tib, Respublika bosqichiga yo‘llanma olgan edi.
Mazkur tanlov respublikamizda intellektual salohiyatni rivojlantirish, talaba-yoshlarning bilimga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatini yuksaltirish maqsadida tashkil etilgan. Shuningdek, bu kabi loyihalar yoshlar o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, ularda vatanparvarlik va jamoaviylik tuyg‘ularini mustahkamlashga xizmat qiladi.
JIDU jamoasining bu kabi yutuqlari universitetning xalqaro miqyosdagi nufuzini oshirish bilan birga, talabalarning shaxsiy intellektual rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Republican stage of the “Intellectual Week”: the UWED team achieved an honorable result
On May 26-30, 2025, a major event took place - the republican stage of the "Intellectual Week", which brought together the most erudite students and active teams of higher educational institutions of our country.
Teams from 50 higher education institutions selected throughout the country took part in this stage. The team of the University of World Economy and Diplomacy (UWED) also performed well in this prestigious competition and took pride of place in the intellectual games "Zakovat" and "Brain Ring".
These achievements of the UWED team demonstrated not only the level of their knowledge, but also a high level of collective and logical thinking, as well as intellectual potential. During the competition, students showed their knowledge on current topics, historical facts, economic and political concepts and competed with competitive teams. In the games "Zakovat" and "Brain Ring", the UWED team earned the recognition of the jury and the audience, giving clear and reasonable answers to high-level questions.
For this victory, the UWED team was awarded a cash prize and a diploma. This is not only an incentive for university students, but also another step forward on the path of intellectual development. This result shows that the intellectual environment created for young people at the university is the fruit of a desire for knowledge and teamwork skills.
Recall that teams from 145 higher education institutions took part in the qualifying round held on May 16, 2025. As a result of intense debates and fierce competitions, 50 teams of higher educational institutions, recognized as the strongest, received the right to participate in the republican stage. The UWED team also successfully passed this selection and received a ticket to the republican stage.
This competition is organized in our republic with the aim of developing intellectual potential, increasing the interest of students in knowledge, as well as developing the ability to creative and logical thinking. Such projects contribute to the formation of a healthy competitive environment among young people, strengthening their sense of patriotism and teamwork. Such achievements of the UWED team not only increase the international prestige of the university, but also have a positive impact on the personal intellectual development of students.
On behalf of the university staff, we sincerely congratulate all students who successfully participated in the competition! We wish them to continue to achieve such high results.