2025-yil 26–30-may kunlari yurtimizdagi eng bilimdon talabalar va eng faol oliy ta’lim muassasalari jamoalarini birlashtirgan yirik tadbir — “Intellektual haftalik”ning Respublika bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Bu bosqichda mamlakat bo‘ylab tanlab olingan 50 ta oliy ta’lim muassasasi jamoalari ishtirok etdi. Ushbu nufuzli tanlovda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) jamoasi ham munosib ishtirok etib, Zakovat va Breyn-ring intellektual o‘yinlarida faxrli o‘rinlarni egalladi.
JIDU jamoasining bu yutuqlari nafaqat ularning bilim saviyasi, balki jamoaviy fikrlash, mantiqiy tafakkur va intellektual salohiyatining yuqoriligini ham namoyon etdi. Tanlov davomida talabalar dolzarb mavzular, tarixiy faktlar, iqtisodiy va siyosiy tushunchalar bo‘yicha o‘z bilimlarini namoyish etib, raqobatbardosh jamoalar bilan bellashdilar. Zakovat va Breyn-ring o‘yinlarida JIDU jamoasi yuqori darajadagi savollarga aniq, asosli javoblar berib, hakamlar hay’ati va tomoshabinlar e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
Mazkur g‘alaba evaziga JIDU jamoasi pul mukofoti va diplom bilan taqdirlandi. Bu esa universitet talabalari uchun nafaqat rag‘bat, balki intellektual rivojlanish yo‘lida yana bir qadam oldinga siljishdir. Ushbu natija universitetda yoshlarga yaratilayotgan intellektual muhit, bilimga bo‘lgan intilish va jamoaviy ishlash ko‘nikmalarining samarasi ekanligini ko‘rsatadi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 16-may kuni bo‘lib o‘tgan saralash bosqichida 145 ta oliy ta’lim muassasasi jamoalari ishtirok etgan edi. Shiddatli bahs-munozaralar va qizg‘in bellashuvlar natijasida eng kuchli deb topilgan 50 ta OTM jamoasi Respublika bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. JIDU jamoasi ham ushbu saralashdan muvaffaqiyatli o‘tib, Respublika bosqichiga yo‘llanma olgan edi.
Mazkur tanlov respublikamizda intellektual salohiyatni rivojlantirish, talaba-yoshlarning bilimga bo‘lgan qiziqishini oshirish, ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatini yuksaltirish maqsadida tashkil etilgan. Shuningdek, bu kabi loyihalar yoshlar o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, ularda vatanparvarlik va jamoaviylik tuyg‘ularini mustahkamlashga xizmat qiladi.
JIDU jamoasining bu kabi yutuqlari universitetning xalqaro miqyosdagi nufuzini oshirish bilan birga, talabalarning shaxsiy intellektual rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Республиканский этап «Интеллектуальной недели»: команда УМЭД добилась почетного результата
26-30 мая 2025 года состоялось крупное мероприятие — республиканский этап «Интеллектуальной недели», объединивший самых эрудированных студентов и активные коллективы высших учебных заведений нашей страны.
В этом этапе приняли участие команды из 50 высших учебных заведений, отобранных по всей стране. Команда Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) также достойно выступила в этом престижном конкурсе и заняла почетные места в интеллектуальных играх «Заковат» и «Брейн-ринг».
Эти достижения команды УМЭД продемонстрировали не только уровень их знаний, но и высокий уровень коллективного и логического мышления, а также интеллектуального потенциала. В ходе конкурса студенты показали свои знания по актуальным темам, историческим фактам, экономическим и политическим понятиям и соревновались с конкурентоспособными командами. В играх «Заковат» и «Брейн-ринг» команда УМЭД заслужила признание жюри и зрителей, давая четкие и обоснованные ответы на вопросы высокого уровня.
За эту победу команда УМЭД была награждена денежным призом и дипломом. Это не только стимул для студентов университета, но и еще один шаг вперед на пути интеллектуального развития. Этот результат свидетельствует о том, что интеллектуальная среда, созданная для молодежи в университете, является плодом стремления к знаниям и навыков командной работы.
Напомним, что в отборочном туре, состоявшемся 16 мая 2025 года, приняли участие команды 145 высших учебных заведений. В результате напряженных дебатов и ожесточенных соревнований 50 команд высших учебных заведений, признанных сильнейшими, получили право участвовать в республиканском этапе. Команда УМЭД также успешно прошла этот отбор и получила путевку на республиканский этап.
Данный конкурс организован в нашей республике с целью развития интеллектуального потенциала, повышения интереса студенческой молодежи к знаниям, а также развития способностей к творческому и логическому мышлению. Подобные проекты способствуют формированию здоровой конкурентной среды среди молодежи, укреплению у нее чувства патриотизма и коллективизма. Подобные достижения команды УМЭД не только повышают международный престиж университета, но и положительно влияют на личностное интеллектуальное развитие студентов.
От имени коллектива университета искренне поздравляем всех студентов, успешно участвовавших в соревновании! Желаем им и впредь достигать таких высоких результатов.