JIDUda “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun “Karyera kuni” o‘tkazildi
2025-yil 21-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun “Karyera kuni” tadbiri yuqori saviyada tashkil etildi.
Ushbu tadbir universitet bitiruvchilari va talabalari uchun o‘z kasbiy yo‘nalishlarini aniqlash, ish beruvchilar bilan bevosita muloqot qilish va mehnat bozoridagi dolzarb talablar bilan yaqindan tanishish imkoniyatini yaratdi.
Tadbirda respublikaning nufuzli davlat tashkilotlari, xususiy kompaniyalar, xalqaro tashkilotlar va sug‘urta va telekommunikatsiya kompaniyalari kabi 50 dan ziyod tashkilotlar ishtirok etishdi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya Milliy agentligi, X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi majburiy ijro byurosi, Markaziy osiyo xalqaro instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi, Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish institute va boshqa yirik ish beruvchi tashkilotlar qatnashdi.
Ular talabalar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazib, mavjud bo‘sh ish o‘rinlari, amaliyot va stajirovka dasturlari haqida batafsil ma’lumot berdilar.
“Karyera kuni” doirasida talabalar o‘z rezyumelarini mutaxassislarga taqdim etish, suhbatdan o‘tish bo‘yicha tajriba orttirish va ishga joylashish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni mustahkamlash imkoniga ega bo‘ldilar.
Mazkur tadbir universitetning ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorligini mustahkamlash, yosh mutaxassislarning bandligini ta’minlash hamda ularning kasbiy faoliyatga muvaffaqiyatli kirib borishlariga ko‘maklashish maqsadida muhim ahamiyat kasb etdi.

В УМЭД проведен «День карьеры» для студентов факультета «Международное право»
21 мая 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии было организовано мероприятие «День карьеры» для студентов факультета «Международное право».
Данное мероприятие предоставило выпускникам и студентам университета возможность определить свои профессиональные направления, непосредственно пообщаться с работодателями и ознакомиться с актуальными требованиями на рынке труда.
В мероприятии приняли участие более 50 организаций, включая престижные государственные учреждения, частные компании, международные организации, а также страховые и телекоммуникационные компании республики. В частности, участвовали Министерство юстиции Республики Узбекистан, Агентство развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, Республиканский центр судебной экспертизы имени Х.Сулеймановой, Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, Международный институт Центральной Азии, Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Академия наук Республики Узбекистан, Институт переподготовки и повышения квалификации юридических кадров и другие крупные работодатели.
Они провели открытые беседы со студентами и предоставили подробную информацию о существующих вакансиях, программах практики и стажировок.
В рамках «Дня карьеры» студенты получили возможность представить свои резюме специалистам, приобрести опыт прохождения собеседования и закрепить навыки, необходимые для трудоустройства.
Данное мероприятие имело важное значение для укрепления сотрудничества между университетом и производством, обеспечения занятости молодых специалистов и содействия их успешному вхождению в профессиональную деятельность.