JIDUda “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun “Karyera kuni” o‘tkazildi
2025-yil 21-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakulteti talabalari uchun “Karyera kuni” tadbiri yuqori saviyada tashkil etildi.
Ushbu tadbir universitet bitiruvchilari va talabalari uchun o‘z kasbiy yo‘nalishlarini aniqlash, ish beruvchilar bilan bevosita muloqot qilish va mehnat bozoridagi dolzarb talablar bilan yaqindan tanishish imkoniyatini yaratdi.
Tadbirda respublikaning nufuzli davlat tashkilotlari, xususiy kompaniyalar, xalqaro tashkilotlar va sug‘urta va telekommunikatsiya kompaniyalari kabi 50 dan ziyod tashkilotlar ishtirok etishdi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya Milliy agentligi, X.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazi, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi majburiy ijro byurosi, Markaziy osiyo xalqaro instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi fanlar akademiyasi, Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish institute va boshqa yirik ish beruvchi tashkilotlar qatnashdi.
Ular talabalar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazib, mavjud bo‘sh ish o‘rinlari, amaliyot va stajirovka dasturlari haqida batafsil ma’lumot berdilar.
“Karyera kuni” doirasida talabalar o‘z rezyumelarini mutaxassislarga taqdim etish, suhbatdan o‘tish bo‘yicha tajriba orttirish va ishga joylashish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni mustahkamlash imkoniga ega bo‘ldilar.
Mazkur tadbir universitetning ta’lim va ishlab chiqarish o‘rtasidagi hamkorligini mustahkamlash, yosh mutaxassislarning bandligini ta’minlash hamda ularning kasbiy faoliyatga muvaffaqiyatli kirib borishlariga ko‘maklashish maqsadida muhim ahamiyat kasb etdi.

UWED held a “Career Day” for students of the Faculty of International Law
On May 21, 2025, the University of World Economy and Diplomacy organized an event "Career Day" for students of the Faculty of International Law.
This event provided graduates and students of the university with the opportunity to determine their professional directions, directly communicate with employers and get acquainted with the current requirements in the labor market.
The event was attended by more than 50 organizations, including prestigious state institutions, private companies, international organizations, as well as insurance and telecommunications companies of the republic. In particular, the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, the Civil Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan, Republican Center for Forensic Expertise named after Kh. Suleymanova, Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan, Bureau of Compulsory Enforcement under the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan, International Institute of Central Asia, Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan, Ministry of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan, Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Institute retraining and advanced training of legal personnel and other large employers.
They held open conversations with students and provided detailed information about existing vacancies, internship programs and internships.
As part of the "Career Day", students had the opportunity to present their resumes to specialists, gain experience in interviewing and consolidate the skills necessary for employment.
This event was important for strengthening cooperation between the university and production, ensuring the employment of young professionals and promoting their successful entry into professional activity.