JIDUda “Sportchi – Yurt himoyachisi” shiori ostida suzish musobaqasi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan joriy yilning may oyi mamlakatimizdagi oliy va kasbiy ta’lim muassasalarida “Sport oyligi” deb e’lon qilindi. Oylik doirasida “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida sportning o‘ndan ortiq turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazilishi belgilangan.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 21-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Sportchi – Yurt himoyachisi” shiori ostida suzish musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tashabbus yoshlarda jismoniy faollikni oshirish, ularni sog‘lom hayot tarziga jalb qilish, sportga bo‘lgan qiziqishini kuchaytirish hamda Vatanga sadoqat, iroda va bardamlik ruhida tarbiyalash maqsadida yo‘lga qo‘yilgan.
Musobaqada JIDU professor-o‘qituvchilari, boshqa OTM talabalari, shuningdek, sportga qiziquvchi talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Musobaqaning hurmatli mehmonlari qatorida O‘zbekiston SSR va sobiq Ittifoq musobaqalarida yuqori natijalarga erishgan sport faxriysi va qutqaruvchi murabbiy Dilshod Saidovich Egamberdiyev, shuningdek, musobaqaning bosh hakamligiga tayinlangan Barno Umarjanovna Badalova tadbirga taklif etildi.
Musobaqa O‘zbekiston Respublikasi davlat madhiyasi sadolari bilan boshlandi. Tadbirni ochib berish uchun JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov so‘zga chiqib, talaba-yoshlarga sport oyligi doirasida o‘tkaziladigan turli musobaqalarda faol ishtirok etishlari, sog‘lom turmush tarziga sodiq qolishlari hamda yuqori natijalarga erishishlarida omad tiladi.
Musobaqada ishtirokchilar o‘z mahoratini namoyish etib, haqiqiy sport ruhiyatini ko‘rsatdilar. Musobaqa yakunlangandan so‘ng, g‘oliblar va faol qatnashchilar faxriy yorliqlar va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
Bunday musobaqalar yoshlarga sport va salomatlikning ahamiyatini targ‘ib qilishda muhim rol o‘ynaydi.

В УМЭД состоялись соревнования по плаванию под лозунгом «Спортсмен - защитник Родины»
Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан объявило май текущего года «Месяцем спорта» в высших и профессиональных учебных заведениях страны. В рамках данного мероприятия запланировано проведение соревнований по более чем десяти видам спорта под девизом «Спортсмен - защитник Родины!».
В связи с этим, 21 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялись соревнования по плаванию, также организованные под девизом «Спортсмен - защитник Родины». Данная инициатива направлена на повышение физической активности молодежи, приобщение ее к здоровому образу жизни, усиление интереса к спорту, а также воспитание в духе преданности Родине, силы воли и бодрости.
В соревнованиях приняли участие профессора и преподаватели УМЭД, студенты других вузов, а также студенческая молодежь, интересующаяся спортом. Среди почетных гостей были приглашены ветеран спорта и тренер-спасатель Дильшод Саидович Эгамбердиев, который добился высоких результатов на соревнованиях Узбекской ССР и бывшего Советского Союза, а также Барно Умаржановна Бадалова, назначенная главным судьей соревнований.
Соревнования начались с исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан. Открытие мероприятия состоялось с выступления Первого проректора УМЭД по делам молодежи и духовно-просветительской работе О. Юсупджанова, который пожелал студентам успехов в активном участии в различных соревнованиях, проводимых в рамках месячника спорта, а также приверженности здоровому образу жизни и достижения высоких результатов.
Участники соревнований продемонстрировали свое мастерство, проявив настоящий спортивный дух. По окончании мероприятий победители и активные участники были награждены почетными грамотами и памятными подарками.
Такие соревнования играют важную роль в популяризации спорта и здорового образа жизни среди молодежи.