JIDUda “Sportchi – Yurt himoyachisi” shiori ostida suzish musobaqasi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan joriy yilning may oyi mamlakatimizdagi oliy va kasbiy ta’lim muassasalarida “Sport oyligi” deb e’lon qilindi. Oylik doirasida “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida sportning o‘ndan ortiq turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazilishi belgilangan.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 21-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Sportchi – Yurt himoyachisi” shiori ostida suzish musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tashabbus yoshlarda jismoniy faollikni oshirish, ularni sog‘lom hayot tarziga jalb qilish, sportga bo‘lgan qiziqishini kuchaytirish hamda Vatanga sadoqat, iroda va bardamlik ruhida tarbiyalash maqsadida yo‘lga qo‘yilgan.
Musobaqada JIDU professor-o‘qituvchilari, boshqa OTM talabalari, shuningdek, sportga qiziquvchi talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Musobaqaning hurmatli mehmonlari qatorida O‘zbekiston SSR va sobiq Ittifoq musobaqalarida yuqori natijalarga erishgan sport faxriysi va qutqaruvchi murabbiy Dilshod Saidovich Egamberdiyev, shuningdek, musobaqaning bosh hakamligiga tayinlangan Barno Umarjanovna Badalova tadbirga taklif etildi.
Musobaqa O‘zbekiston Respublikasi davlat madhiyasi sadolari bilan boshlandi. Tadbirni ochib berish uchun JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov so‘zga chiqib, talaba-yoshlarga sport oyligi doirasida o‘tkaziladigan turli musobaqalarda faol ishtirok etishlari, sog‘lom turmush tarziga sodiq qolishlari hamda yuqori natijalarga erishishlarida omad tiladi.
Musobaqada ishtirokchilar o‘z mahoratini namoyish etib, haqiqiy sport ruhiyatini ko‘rsatdilar. Musobaqa yakunlangandan so‘ng, g‘oliblar va faol qatnashchilar faxriy yorliqlar va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
Bunday musobaqalar yoshlarga sport va salomatlikning ahamiyatini targ‘ib qilishda muhim rol o‘ynaydi.

Swimming competitions under the slogan “Sportchi – Yurt himoyachisi” were held at the UWED
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan has declared May this year the “Month of Sports” in higher and professional educational institutions of the country. Within the framework of this event, it is planned to hold competitions in more than ten sports under the motto “Sportchi – Yurt himoyachisi!” (Athlete - defender of the Motherland).
In this regard, on May 21 of this year, swimming competitions were held at the University of World Economy and Diplomacy, also organized under the motto “Sportchi – Yurt himoyachisi!” (Athlete - defender of the Motherland). This initiative is aimed at increasing the physical activity of young people, introducing them to a healthy lifestyle, increasing interest in sports, as well as education in the spirit of devotion to the Motherland, willpower and vigor.
The competition was attended by professors and teachers of UWED, students of other universities, as well as students interested in sports. Among the guests of honor were the veteran of sports and rescue coach Dilshod Saidovich Egamberdiev, who achieved high results in the competitions of the Uzbek SSR and the former Soviet Union, as well as Barno Umarzhanovna Badalova, who was appointed the chief judge of the competition.
The competition began with the performance of the National Anthem of the Republic of Uzbekistan. The opening of the event took place with the speech of the First Vice Rector for youth issues and spiritual and educational affairs O. Yusupdjanov, who wished students success in active participation in various competitions held within the framework of the month of sports, as well as commitment to a healthy lifestyle and achievement of high results.
The participants of the competition demonstrated their skills, showing a real sports spirit. At the end of the events, the winners and active participants were awarded certificates of honor and memorable gifts.
Such competitions play an important role in promoting sports and a healthy lifestyle among young people.